ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები პარლამენტის არჩევნებს საქართველოს შვიდ რეგიონში აკვირდებიან: 1. კახეთში - საგარეჯოს და ახმეტის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში; 2. ქვემო ქართლში - გარდაბნის, მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში; 3. სამეგრელოში, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში; 4. შიდა ქართლის რეგიონში, გორის, ხაშურისა და ქარელის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში; 5-7) იმერეთის, აჭარისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში.
საარჩევნო უბნებზე არჩევნებს ასევე აკვირდებიან და აშუქებენ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტგამოცემის - humanrights.ge-ს ჟურნალისტები. დამკვირვებელთა და ჟურნალისტთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია არჩევნების მიმდინარეობისა და აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად ქვეყნდება ორგანიზაციის ფეისბუკ-გვერდსა და ინტერნეტ-გაზეთში -
www.humanrights.ge, ქართულ და ინგლისურ ენებზე, ასევე - მიეწოდება სხვადასხვა მედიასაშუალებებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არჩევნების პროცესის პირველად შეფასებას კენჭისყრის დასრულების შემდეგ გამოაქვეყნებს. ამ დროისთვის იმ საარჩევნო უბნებზე, სადაც ორგანიზაცია მონიტორინგს ახორციელებს, არჩევნები ძირითადად მშვიდ და სამართლიან გარემოში მიმდინარეობს. დაფიქსირებულ ცალკეულ დარღვევებს, ამ ეტაპზე, არ შეუძლიათ, არსებითი გავლენა მოახდინონ არჩევნების საბოლოო შედეგებზე.
11:00 საათისთვის ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა საარჩევნო უბნებზე დაარეგისტრირეს 5 საჩივარი და 10-ზე მეტი შენიშვნა შეიტანეს ჩანაწერთა წიგნში.
საჩივრების ნაწილის შინაარსი:
-
ახალი კორონავირუსის პანდემიის გავრცელების პირობებში, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მთავარი გამოწვევა არის კენჭისყრის უსაფრთხო გარემოში ჩატარება. ცესკოს განცხადების მიუხედავად, რომ ამომრჩეველთა უსაფრთხოება დაცული იქნებოდა, მონიტორებისგან და სოციალური ქსელიდან მიღებული ინფორმაციით, ჩანს, რომ დიდი პრობლემაა საარჩევნო უბნებზე ხალხმრავლობა, რის გამოც შეუძლებელი ხდება რეკომენდებული დისტანციის დაცვა. რეგიონებში ბევრი უბანი მცირე ზომისაა და ამომრჩევლების შესვლამდეც კი, მხოლოდ კომისიის წევრები და სტატიკური დამკვირვებლები მთლიანად ავსებენ უბანს ისე, რომ იზრდება ვირუსის გავრცელების რისკი. დიდი პრობლემაა, საარჩევნო უბნებზე პირბადის გარეშე გადაადგილება. არის შემთხვევები, როდესაც დამკვირვებლების, კომისიის წევრების და თავჯმდომარის მოთხოვნებს ამომრჩევლები არ ემორჩილებიან და არ იკეთებენ პირბადეს, მიუხედავად იმისა, რომ არ აქვს სამედიცინო ცნობა სასუნთქი გზების პრობლემების შესახებ. ასეთი სახის დაბალ სამოქალაქო კულტურას ავლენენ საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებიც და უბანზე მყოფი დამკვირვებლებიც. მაგალითად, პანკისის ხეობაში, ერთ-ერთ საარჩევნო უბანზე საარჩევნო კომისიის წევრი პირბადეს არ იკეთებდა და ყველა ბიულეტენს თითის ნერწყვით დასველების შემდეგ გადასცემდა ამომრჩეველს.
ახალგაზრდა კონტროლიორები
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორის ინფორმაციით, გარდაბნის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ნაზარლოს N40 საარჩევნო უბანზე ადგილი ჰქონდა შემდეგ ფაქტს: კენჭისყრის შენობაში, შესასვლელთან ახლოს, მაგიდასთან ისხდნენ პირები სიებით. ერთ-ერთს ჰქონდა დამკვირვებლის სამკერდე ნიშანი და წარმოადგენდა ორგანიზაციას „ახალგაზრდული ცენტრი საქართველო“. ისინი აჩერებდნენ კენჭისყრის შენობაში შემოსულ ამომრჩევლებს და იწერდნენ მათ სახელს და გვარს. მსგავსი მოქმედებები შეიცავს ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლენაზე ზემოქმედების ნიშნებს. საარჩევნო კოდექსში 2020 წლის ივლისში შესული ცვლილებების თანახმად, კენჭისყრის შენობაში და შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე 25 მეტრ რადიუსში იკრძალება ამომრჩევლის შეფერხება (საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლის მე-12 პუნქტი). ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორის მოთხოვნით, N40 საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ საარჩევნო კანონმდებლობის დამრღვევ პირებს მიუთითა, დაეტოვებინათ ტერიტორია, რის შემდეგაც პრობლემა აღმოიფხვრა. მნიშვნელოვანია, რომ საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს ჰქონდა ადეკვატური რეაგირება ამ ფაქტზე.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე დაკვირვების პროექტები მოიცავს როგორც წინასაარჩევნო პერიოდს, ისე უშუალოდ არჩევნების დღეს კენჭისყრის პროცესის დაკვირვებას.
პროექტების მიზნებიდან გამომდინარე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, მონიტორინგის გზით, შეაფასებს საქართველოს საარჩევნო პროცესის შესაბამისობას საერთაშორისო და ადგილობრივ სტანდარტებთან, ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას რეგიონებში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე და შერჩეულ საარჩევნო უბნებში უზრუნველყოფს საარჩევნო პროცესის გამჭვირვალობას.
მონიტორები საარჩევნო პროცესს უბნის გახსნიდან ხმების დათვლის პროცედურების დასრულებამდე და საბოლოო ოქმის შევსებამდე დააკვირდებიან. დარღვევების თაობაზე მომზადებული საჩივრები მომზადდება საოლქო და ცენტრალური საარჩევნო კომისიებისთვის, საჭიროების შემთხვევაში - სასამართლოსთვის. დამკვირვებლები ბოლომდე მიჰყვებიან ყველა პროცესს საბოლოო შედეგის მიღებამდე.
საარჩევნო დღის განმავლობაში დამკვირვებელთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად გამოქვეყნდება ორგანიზაციის ინტერნეტ-გაზეთში -
www.humanrights.ge, ქართულ და ინგლისურ ენებზე და მიეწოდება სხვადასხვა მედიასაშუალებებს.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მონიტორინგის პროექტებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტისა და შავი ზღვის ფონდი - რეგიონული თანამშრომლობისთვის მხარდაჭერით.

Human Rights Center is observing the 2020Parliamentary Elections
HRC monitors observe the 2020 Parliamentary Elections in seven regions of Georgia – 1. Kakheti – the ethnic minorities inhabited villages of Sagarejo and Akhmeta municipalities; 2. Kvemo Kartli – the ethnic minorities inhabited villages of Gardabani, Marneuli and Bolnisi municipalities; 3. Samegrelo – the villages of Zugdidi municipality adjacent to the occupation line; 4. Shida Kartli – the villages of Gori, Khashuri and Kareli municipalities adjacent to the occupation line, and 5-7) Imereti, Adjara and Samtskhe-Javakheti regions.
The journalists of the online edition of Human Rights Center – humanrights.ge also observe and report about the election violations in the polling stations. The information provided by the HRC observers and journalists is published on the facebook page of the organization and on the online newspaper www.humanrights.ge in Georgian and English languages; the information is sent to media organizations.
HRC will prepare initial assessment of the election process after the polling process is over. By now, in the polling stations, where the observers of the organization are deployed, the polling process is conducted mostly in peaceful and fair environment. At this stage, the violations observed by the HRC monitors cannot affect the final results of the election.
By 11:00 am, HRC observers lodged 5 complaints in the precincts and made more than 10 remarks in the logbook.
Content of most part of the complaints is:
• A voter was not marked in the precinct # 14.23.47 of Bolnisi Election District and the HRC observer lodged a complaint to the PEC;
• The supervisor of the ballot box gave two envelopes to a voter in the precinct # 22.58.02 in Tskaltubo election district and the voter dropped the two ballot papers separately in the ballot box. HRC observer requested disciplinary liability of the violator.
• With the spread of the COVID-19 pandemic, the main challenge of the 2020 Parliamentary Elections is to hold the polling process in safe environment. Regardless the statement of the Central Election Commission that the safety of the voters will be ensured in all precincts, the information provided by the monitors and spread in social media, shows that overcrowded polling stations is a serious problem for what the commission members cannot ensure the social distancing between them. In the regions, many precincts are located in little spaces and even without voters, they are overcrowded with the PEC members, and stationed observers. As a result, the risk of the spread of the infection is increasing. Another problem is that people enter the precincts without facemasks. There are facts, when the voters do not obey the requests of the observers, PEC members and chairpersons to wear facemasks though they do not have respective medical conclusion that cannot wear facemasks because of health problems. The PEC members and observers also demonstrate low civic culture. For example, in one of the precincts in the Pankisi Gorge, the PEC member is not wearing a facemask and she licks her fingers to pick up a ballot paper before handing it to a voter.
Young controllers
HRC observer reported that in Gardabani municipality, the following incident was observed in the precinct # 40 in Nazarlo village: individuals with the lists were sitting at the table nearby the PEC entrance. One of them was wearing a badge stating that he represented the Youth Center Georgia. They were holding the voters entering the PEC and recorded their names. This action contains the signs of attempted influence on the free choice of the voters. In accordance with the July 2020 amendments to the Election Code, within 25 meters distance of the polling station, it is prohibited to hold voters (Article 45 Paragraph 12 of the Election Code). Based on the request of the HRC monitor, the PEC chairperson of the polling station N 40 requested the violators to leave the territory and the problem was eradicated. It is significant to note that the PEC chairperson had adequate reaction to the violation.
HRC monitors shall attend the election process from the moment of opening the polling stations up to the end of the counting procedures and the completion of final protocols. HRC shall lodge the complaints regarding the violations of the election procedures to the district election commissions and to the Central Election Commission and where necessary to the courts.  HRC observers shall follow all the proceeding with regard to the complaints up to the end of obtaining final results.
The information provided by the observers during the Election Day about the identified cases of violations shall be promptly published at www.humanrights.ge which is the online newspaper of HRC in Georgian and English languages and shall be further provided to various media outlets.
The 2020 Parliamentary Elections monitoring projects are implemented by HRC with a support of the Open Society Georgia Foundation, Norwegian Helsinki Committee, and the Black Sea Foundation for Regional Cooperation.