პრესრელიზი -31.10.2020 - 15:00 საათი
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრის მიმდინარეობისას ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელთა მიერ იდენტიფიცირებული დარღვევების დიდი ნაწილი მიანიშნებს, რომ უმეტესწილად ეს დარღვევები გამოწვეულია საუბნო საარჩევნო კომისიის წარმომადგენელთა დაბალი კვალიფიკაციით, რაც ზოგადად დამახასიათებელია ბოლო წლებში საქართველოში ჩატარებული არჩევნებისთვის.
ასევე, შემაშფოთებელ ტენდენციად რჩება ზოგიერთი საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე პარტიების კოორდინატორებისა და აგიტატორების გადამეტებული აქტიურობა და ამომრჩეველთა კონტროლის მცდელობა. მიუხედავად იმისა, რომ საარჩევნო კოდექსში შევიდა შესწორება და საარჩევნო უბნის მიმდებარედ 25 მეტრის რადიუსში აიკრძალა პარტიათა კოორდინატორების ყოფნა, ადამიანის უფლებათა ცენტრი ანგარიშში კვლავ ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად ასახავს საარჩევნო უბნების მიმდებარედ, როგორც ამ 25-მეტრიან რადიუსში, ისე მის გარეთ, საარჩევნო უბნის სიახლოვეს, საარჩევნო სუბიექტების, განსაკუთრებული ოდენობით კი - მმართველი პარტიის, „ქართული ოცნების“ კოორდინატორების მობილიზებას. ისინი აღწერენ მოსულ ამომრჩევლებს, ნიშნავენ თავიანთ სიებში, ესაუბრებიან და ზოგჯერ ამ საუბარს აგიტაციის ფორმა აქვს. მსგავსი ფაქტები, პირდაპირ თუ არაპირდაპირ, ხელს უშლის საარჩევნო პროცესში მოქალაქეთა თავისუფალი ნების გამოვლენას.
15:00 საათისთვის ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებმა საარჩევნო უბნებზე დაარეგისტრირეს 10 საჩივარი და 40-მდე შენიშვნა შეიტანეს ჩანაწერთა წიგნში.
-
ბოლნისი. #14.23.47 საარჩევნო უბანზე ერთ-ერთ ამომრჩეველს არ გაუკეთეს მარკირება, რამაც გამოიწვია უბანზე არეულობა და დაპირისპირება. ადგილზე მყოფმა „ძალა ერთობაშიას“ დამკვირვებელმა აღნიშნა, რომ რამდენიმე ამომრჩეველს ამავე რეგისტრატორმა იქამდეც არ გაუკეთდა მარკირება. აღნიშნულთა დაკავშირებით დაიწერა საჩივარი.
ქუთაისი. #23.59.10. საარჩევნო უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელი არ არეგულირებს ამომრჩეველთა ნაკადს, რაც იწვევს ქაოსს. შენიშვნისა და გაფრთხილების შემდგომ, ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა დაწერა საჩივარი როგორც უბანზე, ისე საოლქო კომისიაში. საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე თავდაპირველად საჩივარს არ არეგისტრირებდა. გაფრთხილების შემდეგ, რომ შესაძლოა, დამდგარიყო მისი ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის საკითხი, თავმჯდომარემ დამკვირვებელს მისცა უბანზე საჩივრის დარეგისტრირების საშუალება.
გარდაბანი. ქესალოს #64-ე საარჩევნო უბანზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელს ხელში ეკავა მობილური, მაგრამ იმ მომენტისთვის არ აწარმოებდა ფოტო ან ვიდეო გადაღებას. თავმჯდომარემ მას აუკრძალა ფოტოგადაღება და დაემუქრა, რომ დაატოვებინებდა უბანს. დამკვირვებელმა დაწერა საჩივარი დამკვირვებლის უფლების შეზღუდვის თაობაზე.
- ბათუმი. 28.79.19 საარჩევნო უბანზე უბანზე მყოფი ორი პარტიული დამკვირვებელი ინიშნავდა მოსული ამომრჩევლების სახელებსა და გვარებს, რაზეც თავმჯდომარეს ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა სთხოვა, მოეხდინა რეაგირება, რადგან ეს ქმედება შესაძლოა, შეიცავდეს ამომრჩევლის ნებაზე ზემოქმედების ნიშნებს. თავმჯდომარემ რეაგირება არ მოახდინა და განაცხადა, რომ პირიქით, ეს ქმედება უბანს შესაძლო ე. წ. კარუსელისგან დაიცავდა. დამკვირვებელმა დაწერა საჩივარი.
- ბოლნისი. 14.23.51 საარჩევნო უბანზე დილიდან იყო ქაოსური სიტუაცია. ეზოში მობილიზებული იყო ადამიანების ჯგუფი, რომლებმაც გააკეთეს ე.წ. კორიდორი. ნაწილი შემოდიოდა საარჩევნო უბანზე, თითქოსდა კონკრეტული ამომრჩევლის დასახმარებლად და ქმნიდა არეულობას. თავმჯდომარე სათანადოდ არ რეაგირებდა ამ დარღვევებზე, არ უზრუნველყოფდა უბანზე მშვიდ გარემოს და არ ახდენდა საარჩევნო უბნის ეზოში ამომრჩევლის ნებაზე ზეწოლის პრევენციას.
- მარნეული. 13.22.72 საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის მიმდინარეობისას, 12:00 საათზე სადემონსტრაციო ოქმში თავმჯდომარემ მიუთითა, რომ ამ დროისთვის მოსული ამომრჩევლების რაოდენობა არის 270, მაგრამ რეალურად, რეგისტრატორებს ხელმოწერები რაოდენობა არ გადაუთვლიათ. თავმჯდომარის განცხადებით, მან სავარაუდო ციფრი მიუთითა. დამკვირვებლის მოთხოვნის შემდეგ გადაითვალეს ხელმოწერები და დაფიქსირდა, რომ 257 ამომრჩეველი იყო მისული უბანზე.
ახალი კორონავირუსის - „კოვიდ 19“-ის გავრცელების საფრთხე საარჩევნო უბნებზე
ახალი კორონავირუსის პანდემიის გავრცელების პირობებში, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მთავარი გამოწვევა არის კენჭისყრის უსაფრთხო გარემოში ჩატარება. ცესკოს განცხადების მიუხედავად, რომ ამომრჩეველთა უსაფრთხოება დაცული იქნებოდა, მონიტორებისგან და სოციალური ქსელიდან მიღებული ინფორმაციით, ჩანს, რომ დიდი პრობლემაა საარჩევნო უბნებზე ხალხმრავლობა, რის გამოც შეუძლებელი ხდება რეკომენდებული დისტანციის დაცვა. რეგიონებში ბევრი უბანი მცირე ზომისაა და ამომრჩევლების შესვლამდეც კი, მხოლოდ კომისიის წევრები და სტატიკური დამკვირვებლები მთლიანად ავსებენ უბანს ისე, რომ იზრდება ვირუსის გავრცელების რისკი. დიდი პრობლემაა, საარჩევნო უბნებზე პირბადის გარეშე გადაადგილება. არის შემთხვევები, როდესაც დამკვირვებლების, კომისიის წევრების და თავჯმდომარის მოთხოვნებს ამომრჩევლები არ ემორჩილებიან და არ იკეთებენ პირბადეს, მიუხედავად იმისა, რომ არ აქვს სამედიცინო ცნობა სასუნთქი გზების პრობლემების შესახებ. ასეთი სახის დაბალ სამოქალაქო კულტურას ავლენენ საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებიც და უბანზე მყოფი დამკვირვებლებიც.
სანიტარულ-ჰიგიენური მოთხოვნების უხეში დარღვევა საარჩევნო უბანზე
ადამიანის უფლებათა ცენტრის საპარლამენტო არჩევნების დამკვირვებლის მიერ, პანკისის რეგიონის სოფელ დუისში, მე-18 ოლქის მე-5 საარჩევნო უბანზე, იდენტიფიცირებულია საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ „ახალი კორონავირუსით გამოწვეული ინფექციის გავრცელების პრევენციის მიზნით 2020 წლის 31 ოქტომბრის საქართველოს პარლამენტის არჩევნების კენჭისყრის დღისთვის ზოგიერთი საარჩევნო ღონისძიებისა და სანიტარიულ-ჰიგიენური მოთხოვნების განსაზღვრის შესახებ“ დადგენილების (№38/2020) დარღვევის უხეში ფაქტი.
კერძოდ, როგორც ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის ვიდეოჩანაწერში ჩანს, კომისიის ერთ-ერთი წევრი, ცესკოს დადგენილებით განსაზღვრული წესების დარღვევით ატარებდა პირბადეს და ამასთან, საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩევლებს საარჩევნო ბიულეტენებს თითის ნერწყვით დასველების შემდეგ გადასცემდა.
ცესკო დადგენილების თანახმად, საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები უზრუნველყოფილი უნდა იყვნენ პირბადით, დამცავი ფარითა და ერთჯერადი ხელთათმანებით; ასევე, კენჭისყრის შენობაში არ უნდა იყოს დაშვებული კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირი, პირბადისა და სადეზინფექციო ხსნარით ხელების დამუშავების გარეშე. მოცემულ შემთხვევაში, ორივე მოთხოვნა დარღვეულია, რაც ქმნის მომეტებულ საფრთხეს ამომრჩეველთა ინფიცირებისათვის, განსაკუთრებით - კორონავირუსით ინფიცირებულთა მზარდი სტატისტიკის გათვალისწინებით.
კენჭისყრის შენობაში მყოფი პირები ვალდებული არიან, დაიცვან ამ დადგენილებით განსაზღვრული პირბადის ტარებისა და სხვა სანიტარულ-ჰიგიენური მოთხოვნების შესახებ წესები.
ზეწოლა humanrights.ge-ს ჟურნალისტზე
ბოლნისი. სოფელ სავანეთში, 51-ე საარჩევნო უბნის გარეთ ორმა უცნობმა პირმა შეავიწროვა ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტგამოცემის - humanrights.ge-ს ჟურნალისტი იდრის რუსთამოვი, რომელიც ცესკოს მიერ აკრედიტებულია არჩევნების პროცესის გასაშუქებლად. მათ ჟურნალისტისთვის კამერის ჩამორთმევა სცადეს. უარის და განმარტების შემდეგ, რომ აკრედიდეტებულ ჟურნალისტს ავიწროებდნენ, უცნობმა პირებმა დატოვეს უბნის მიმდებარე ტერიტორია.
სხვადასხვა დარღვევები და შენიშვნები:
ბათუმი. #28.79.91 საარჩევნო უბანზე ერთ-ერთმა რეგისტრატორმა ამომრჩეველს მარკირება გაუკეთა იქამდე, ვიდრე სიაში მოძებნიდა. ამის შემდეგ გაირკვა, რომ ამომრჩეველი საარჩევნო უბნის ამომრჩეველთა სიაში არ აღმოჩნდა.
პანკისის ხეობა. #24 უბანზე ადგილი ჰქონდა სიტყვიერ დაპირისპირებას. ერთ-ერთმა ასაკოვანმა ამომრჩეველმა ითხოვა დახმარება, თუმცა კომისიის წევრებმა დასახმარებლად კაბინაში მასთან ერთად სხვა ამომრჩეველს შესვლის უფლება არ მისცეს და მამაკაცმა გამადიდებელი ლინზის დახმარებით მისცა ხმა. ამ ფაქტმა გამოიწვია დაპირისპირება, თუმცა თავმჯდომარემ მალევე აღკვეთა ინციდენტი.
ბოლნისი. სოფელ სავანეთში, N51 საარჩევნო უბანი 15 წუთის დაგვიანებით გაიხსნა. საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა ვერ მოასწრეს უბნის მოწყობა და ვერ გაანაწილეს დროულად ბიულეტენები. შემდეგ ერთდროულად ბევრი ადამიანი შეუშვეს საარჩევნო უბანზე და რეკომენდებული დისტანციის დაცვა მხოლოდ ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის მითითების შემდეგ დაიწყეს.
გორი. სოფელ ტირძნისის #62-ე საარჩევნო უბანზე კაბინები ისე დგას, რომ ირღვევა ხმის მიცემის ფარულობა. წესით კაბინები უნდა იდგეს კედელთან. აქ კიდევ კაბინის უკან ხალხი თავისუფლად გადაადგილდება და შესაძლებელია, დაინახონ ამომრჩევლი რა არჩევანს აკეთებს.
ადიგენი. 17.38.01 უბანზე ერთდროულად იმყოფებოდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ 3 წარმომადგენელი დაახლოებით ნახევარი საათის განმავლობაში.
ბოლნისი. 14.23.37 საარჩევნო უბანზე დაფიქსირდა საარჩევნო კაბინაში ფოტოს გადაღების ფაქტი, რაზეც დამკვირვებელმა გააკეთა შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში.
პანკისის ხეობა. 10.18.05 საარჩევნო უბანზე მესამე რეგისტრატორმა ლია ქავთარაშვილმა დატოვა სამუშაო მაგიდა და მოვალეობა გადააბარა საციით მარგოშვილს. არც მაგიდის დატოვების დროს და არც უკან დაბრუნებისას არ გადაუთვლიათ ხელმოწერები არც ერთს. დარღვევა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
საგარეჯო. 09.11.40 საარჩევნო უბანზე ერთ ერთმა ამომრჩეველმა სურათი გადაუღო შემოხაზული ბიულეტენს და გაიქცა. გაკეთდა შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები საქართველოს პარლამენტის არჩევნებს საქართველოს შვიდ რეგიონში აკვირდებიან: 1. კახეთში - საგარეჯოს და ახმეტის მუნიციპალიტეტების ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში; 2. ქვემო ქართლში - გარდაბნის, მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში; 3. სამეგრელოში, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში; 4. შიდა ქართლში, გორის, ხაშურისა და ქარელის მუნიციპალიტეტის კონფლიქტისპირა სოფლებში; 5-7) იმერეთის, აჭარისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში.
საარჩევნო უბნებზე არჩევნებს ასევე აკვირდებიან და აშუქებენ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინტერნეტგამოცემის - humanrights.ge-ს ჟურნალისტები. დამკვირვებელთა და ჟურნალისტთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია არჩევნების მიმდინარეობისა და აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად ქვეყნდება ორგანიზაციის ფეისბუკ-გვერდსა და ინტერნეტ-გაზეთში -
www.humanrights.ge, ქართულ და ინგლისურ ენებზე, ასევე - მიეწოდება სხვადასხვა მედიასაშუალებებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არჩევნების პროცესის პირველად შეფასებას კენჭისყრის დასრულების შემდეგ გამოაქვეყნებს. ამ დროისთვის იმ საარჩევნო უბნებზე, სადაც ორგანიზაცია მონიტორინგს ახორციელებს, ფიქსირდება ისეთი სახის დარღვევები და ხარვეზები, რომლებსაც ამ ეტაპზე, არ შეუძლია, არსებითი გავლენა მოახდინოს არჩევნების საბოლოო შედეგებზე.
მონიტორები საარჩევნო პროცესს უბნის გახსნიდან ხმების დათვლის პროცედურების დასრულებამდე და საბოლოო ოქმის შევსებამდე დააკვირდებიან. დარღვევების თაობაზე მომზადებული საჩივრები მომზადდება საოლქო და ცენტრალური საარჩევნო კომისიებისთვის, საჭიროების შემთხვევაში - სასამართლოსთვის. დამკვირვებლები ბოლომდე მიჰყვებიან ყველა პროცესს საბოლოო შედეგის მიღებამდე.
საარჩევნო დღის განმავლობაში დამკვირვებელთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად გამოქვეყნდება ორგანიზაციის ინტერნეტ-გაზეთში -

Election violations observed and assessed by Human Rights Center
Big part of the election violations observed by the HRC observers during the 2020 Parliamentary Elections are caused by the low qualification of the PEC members that was very common tendency during the recent elections too.
Also, excessive activity and attempt to control the voters by the coordinators and agitators of political parties is still an alarming tendency. Although respective amendments were introduced to the Election Code and the coordinators of the political parties were prohibited to be present within 25 meters distance of the polling stations, HRC will again reflect this problem in its monitoring report and will underline that mobilization of the coordinators of the political parties, particularly of the ruling party Georgian Dream, within and beyond the 25 meters distance from the precincts is one of the main problems on the Election Day. They are counting the voters who have come, make notes in their lists, talk with them and sometimes they conduct agitations. Similar facts, directly or indirectly, hinder the voters to express their free will.
By 15:00 pm, HRC observers lodged 10 complaints to the PECs and made over 40 notes in the logbook.
Bolnisi, Precinct # 14.23.47 - a voter was not marked that caused disorder and conflict in the polling station. Observer of the political subject “Power is in Unity” stated that the same registrar had not marked few other voters either. The HRC observer lodged a complaint to the PEC.
Tskaltubo, precinct # 22.58.02 - The supervisor of the ballot box gave two envelopes to a voter and the voter dropped the two ballot papers separately in the ballot box. HRC observer requested disciplinary liability of the violator.
Kutaisi, precinct # 23.59.10 – a regulator of the flow did not regulate the flow of the voters in the precinct that resulted into chaos. After the reprimand and warning, the HRC observer lodged a complaint both to the PEC and DEC. The PEC chairperson initially refused to register the complaint. After the warning that it could cause his administrative liability, the PEC chairperson allowed the HRC observer to register the complaint.
Gardabani, Kesalo village precinct # 64 – HRC observer was holding a cell-phone but was not photo or video-recording anything. The PEC chairperson prohibited him to take photos and threatened with dismissing him from the precinct. The observer lodged a complaint about the restriction of his rights.
Batumi, precinct # 28.79.19 two observers from the political parties were recording the names of the voters, who had arrived at the precinct. HRC observer asked the PEC chairperson to react to the fact as this action may contain the signs of influence on the free will of voters. The PEC chairperson did not react and stated that just the opposite this action protected the precinct from the so-called carousel. The HRC observer lodged a complaint.
Bolnisi. Precinct # 14.23.51 – there was chaos in the precinct from the early morning. A group of people was mobilized in the yard, who created a so-called passage. Some of them used to enter the precinct to help concrete voters and created disorder. The PEC chairperson was not responsive to these violations and did not try to combat the influence on the free will of voters in the yard of the polling station.
Marneuli, precinct 13.22.72 – in the polling process, at 12:00 pm, the PEC chairperson indicated in the demonstration protocol that 270 voters had arrived at the precinct by 12:00 pm. However, the registrars had not counted the real number of signatures. As the chairperson stated, he wrote approximate figure in the protocol. Based on the request of the HRC observer they re-counted the signatures and estimated that 257 voters had arrived by that moment.
Today, a photo was shared in the social network, which shows that the member of the United National Movement, former minister of defense and minister of education, Dimitry Shashkin, together with his supporters, carried firearms. Reportedly, the photo was taken nearby the polling station in Talaveri village of Bolnisi Municipality. Dimitry Shashkin confirmed that he really had firearms in Talaveri village today, though he categorically denied the information that it happened nearby the polling station.
With regard to this fact, the majoritarian candidate of the United National Movement in Dmanisi, Tsalka, Bolnisi and Tetritskaro election districts Kakha Okriashvili also made a comment with media. He said he is also carrying firearm and both he and Dimitry Shashkin have official right to carry firearms.
The threat of the spread of COVID-19 in polling stations
With the spread of the COVID-19 pandemic, the main challenge of the 2020 Parliamentary Elections is to hold the polling process in safe environment. Regardless the statement of the Central Election Commission that the safety of the voters will be ensured in all precincts, the information provided by the monitors and spread in social media, shows that overcrowded polling stations is a serious problem for what the commission members cannot ensure the social distancing between them. In the regions, many precincts are located in little spaces and even without voters, they are overcrowded with the PEC members, and stationed observers. As a result, the risk of the spread of the infection is increasing. Another problem is that people enter the precincts without facemasks. There are facts, when the voters do not obey the requests of the observers, PEC members and chairpersons to wear facemasks though they do not have respective medical conclusion that cannot wear facemasks because of health problems. The PEC members and observers also demonstrate low civic culture.
Violation of sanitary-hygiene norms in the polling station
HRC observer in the PEC # 5 in the Duisi village, Pankisi Gorge observed blatant violation of the Decree No 38/2020 of the Central Election Commission “On Establishing Certain Election Measures and Sanitary and Hygiene Requirements for the Polling Day of the 31 October 2020 Regular Parliamentary Elections of Georgia for the Purpose of Preventing the Spread of Infection Caused by the Novel Coronavirus (SARS-CoV-2) (COVID-19)”.
More precisely, as the video-footage made by the HRC observer shows, a PEC member was not wearing a facemask and she was licking her fingers to pick up a ballot paper before handing it to a voter.
In accordance with the CEC Decree, the PEC members shall wear facemasks, protection shields and disposable gloves; besides that a person entitled to be present in a polling station shall not be admitted to the polling station without a face mask and treating of the hands with the disinfectant solution. In this particular case, both requirements of the Decree are violated, that creates increased threat of infecting the voters particularly with the increased statistics of COVID-19 cases in the country.
The individuals authorized to be in the polling stations are obliged to follow all rules determined by the abovementioned decree.
Oppression on the journalist of humanrights.ge
Bolnisi. In Savaneti village, in the precinct # 51, two strangers harassed the journalist of the HRC’s online edition humanrights.ge Idris Rustamov, who holds the accreditation of a media representative from the Central Election Commission. The harassers tried to seize a camera from him. After the observer made clarifications that he was authorized media observer, the strangers left the vicinities of the polling station.
Various violations and remarks:
Batumi, precinct # 28.79.91. A registrar marked a voter before finding his name in the voters’ list. Afterwards it was found out that the voter was not on the list of that particular poling station.
Pankisi Gorge, precinct # 24. There was verbal dispute in the polling station. An elderly voter asked for help but the PEC members did not allow another voter to accompany him into a cabin and the man finally voted with the help of magnifying glass. This fact caused controversy but the chairperson soon solved the incident.
Bolnisi, Savaneti village precinct # 51 was opened 15 minutes later. The PEC members did not manage to arrange the precinct and could not distribute the ballot papers timely. Afterwards, they allowed many people into the precinct together and they managed to keep the recommended social distance only after the HRC observer interfered.
Gori, Tirdznisi village, precinct # 62 – the location of the ballot cabins violates the privacy of polling process of voters. According to the rules, the cabins shall be located close to the wall. In PEC # 62, people walk behind the cabins and they can see how the people vote.
Adigeni, precinct # 17.38.01 – three representatives of the UNM were in the polling stations together during half an hour.
Bolnisi, precinct # 14. 23.37 – a voter take a photo of the ballot paper inside the cabin and the HRC observer made a note in the logbook;
Pankisi Gorge, precinct # 10.18.05 - third registrar of the polling station Lia Kavtarashvili left the working table and assigned her responsibility to Satsiit Margoshvili. None of them calculated the signatures in this process. The violation was recorded in the logbook.
Sagarejo, precinct # 09.11.40 – a voter took a photo of the marked ballot paper and ran away. A note was made in the logbook.
HRC monitors observe the 2020 Parliamentary Elections in seven regions of Georgia – 1. Kakheti – the ethnic minorities inhabited villages of Sagarejo and Akhmeta municipalities; 2. Kvemo Kartli – the ethnic minorities inhabited villages of Gardabani, Marneuli and Bolnisi municipalities; 3. Samegrelo – the villages of Zugdidi municipality adjacent to the occupation line; 4. Shida Kartli – the villages of Gori, Khashuri and Kareli municipalities adjacent to the occupation line, and 5-7) Imereti, Adjara and Samtskhe-Javakheti regions.
HRC will prepare initial assessment of the election process after the polling process is over. By now, in the polling stations, where the observers of the organization are deployed, the polling process is conducted mostly in peaceful and fair environment. At this stage, the violations and miscarriages observed by the HRC monitors cannot affect the final results of the election.