საპროტესტო აქციები უშუქობის ფონზე
20 აგვისტოს ზუგდიდის რაიონის სოფელ რუხში აფხაზეთთან დამაკავშირებელ ერთადერთ ავტო მაგისტრალზე საპროტესტო აქცია მოეწყო. აქცია სოფლის მოსახლეობამ მოაწყო, რომლებიც აღშფოთებას გამოთქვამდნენ უშუქობის გამო. მიუხედავად იმისა, რომ გახარჯული ელექტრო ენერგიის საფასური მოსახლეობას გადახდილი აქვს, მათ არც წყალი და არც ელექტრო ენერგია მიეწოდებათ.
აქციის ერთერთი მონაწილის თქმით, მაშინ როდესაც საშინელი სიცხეებია, ეპიდემიის საშიშროება არსებობს, მათ არც წყალი აქვთ და არც ელექტრო ენერგია. მიუხედავად იმისა, რომ გახარჯული ელექტრო ენერგიის საფასური მოსახლეობას გადახდილი აქვს. მათივე თქმით, მოსახლეობამ თანხა შეაგროვა და გადასცა სოფლის გამგებელს ბესო თოდუას. ენერგო სადისტრიბუციო კომპანიამ ერთი კვირის წინ გამოურთო მოსახლეობას ელექტრო ენერგია, გადაუხდელობის გამო. მოსახლეობას გაუჩნდა ეჭვი, რომ თანხა დანიშნულ ადგილას არ მისულა.
მოსახლეობასა და ენერგო კომპანიას შორის კიდევ ერთი პრობლემა არსებობს. 2005 წელს ზუგდიდის რაიონში 900-მდე ტრანსფორმატორის კომუნალური გამრიცხველიანება მოხდა, თუმცა ინდივიდუალური გამრიცხველიანება 10 %-მდეა. მოსახლეობამ გამოიყენა ძველი მრიცხველები და მათ სწორედ ამ მრიცხველებით გადაიხადეს გახარჯული ენერგიის საფასური. კომუნალურ მრიცხველზე დაფიქსირებული თანხა მკვეთრად განსხვავდება ინდვიდუალური მრიცხველების მაჩვენებლისაგან, რის გამოც მოსახლეობას უფრო მეტის გადახდა უწევს, ვიდრე მათი მრიცხეველის მიხედვით აქვთ გადასახადი.
მსგავსი სიტუაციაა სხვა სოფლებშიც: ინგირი, ოირემე, კახათი, დარჩელი. საპროტესტო აქციის მონაწილეებმა  ცენტრალური ავტომაგისტრალი რამდენიმე წუთით გადაკეტეს, რითაც გაეროსა და რუსეთის სამშვიდობო ძალების მანქანების მოძრაობა შეფერხდა. შემთხვევის ადგილზე მოვიდნენ შსს ზუგდიდის პოლიციის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლები და აქციის მონაწილეები ძალის გამოყენებით დაშალეს. 21 აგვისტოს  სამართალდამცავებმა დააკავეს აქციის ორი მონაწილე ენვერ პერტაია და მერაბ ჯიქია.  მათ ბრალად ედებათ საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევა და თავისუფლების აღკვეთა 10-15 დღემდე. თუმცა არსებული კანონმდებლობით სასამართლოს შეუძლია ბრალდებულები ადმინისტრაციული წესით დააჯარიმოს.
უშუქობამ ქუჩაში გამოიყვანა ხობის რაიონის სახოკიასა და ცოტნე დადიანის ქუჩის მაცხოვრებლებიც. 20 აგვისტოს მდინარე ხობის ხიდზე 30-მდე ადამიანმა პროტესტის ნიშნად რამდენიმე წუთით გადაკეტა ზუგდიდი – თბილისის ცენტრალური მაგისტრალი. აქციის მონაწილეები აცხადებენ, რომ 24 ივლისიდან არ მიეწოდებათ ელექტრო ენერგია. შესაბამისად პრობლემები აქვთ წყლის მიწოდებასთან, რაც ფეთქებად საშიშს ხდის ვითარებას ეპიდემიის მხრივ ამ ტერიტორიებზე. როგორც გაირკვა, ხობის ენერგო-დისტრიბუციის ხელმძღვანელმა კახა მეგრელიშვილმა, ამ ორი ქუჩის მაცხოვრებლებს ხელი მოაწერინა შეთანხმებაზე, რომელიც ითვალისწინებს გასული წლების 4 300 ლარამდე დავალიანების დაფარვას 8 თვის განმავლობაში. მიუხედავად იმისა, რომ მოსახლეობა დათანხმდა ამ კაბალურ პირობებს, მეგრელიშვილს ახალი პრეტენზია გაუჩნდა და მოითხოვა ვალის აღიარება დევნილებისგანაც. ბიუჯეტიდან ერთ სულ აფხაზეთიდან დევნილ მოსახლეზე ყოველთვიურად ირიცხება თანხა 8 ლარის ოდენობით ზაფხულის პერიოდში, ხოლო ზამთარში 10 ლარი. გაურკვეველია, რატომ უნდა აღიარონ დევნილებმა დავალიანება, როდესაც საშუალოდ თითო ოჯახი ფაქტიურად იხდის მინიმუმ 40 ლარს, რაც მათ მიერ  მოხმარებული ელექტრო ენერგიის საფასურს აღემატება.

On the 20th August a demonstration was held on the only motor-way linking Abkhazia to the village of Rukhi in the Zugdidi region. It was arranged by villagers expressing their anger at having no electricity. As one of the participants said though there is a danger of epidemic outbreaks when it is too hot, as they have neither water nor electricity; despite the population having paid their bills for electricity used. They say that the money they gathered was handed to Beso Todua, a councilor of the village. The Power Distribution Company cut their electricity last week for not having paid. The population suspects that the money has not reached its destination.
There is one other problem between the population and the Power Company. In 2005, nearly 900 transformers were communal - installed individual meters make up just 10%. The population used the old meters, according to which they paid their bills. The amount shown on the meters was quite different from those shown on individual meters. Thus they have to pay much more than their meters show.
A similar situation exists in other villages too: Ingiri, Oireme, Kakhati, Darcheli. The participants in the protest blocked the central motor-way for several minutes, delaying the movement of UN and Russian Peacekeepers’ vehicles. Zugdidi Main Police Department officials of the Interior Ministry arrived at the scene of the incident and dispersed the participants. On the 21st August, law enforcers detained two participants: Enver Pertaia and Merab Djikia. They are charged with social disorder and sentenced to 10-15 days detention. However, according to present legislation, the court can give bail to the accused and an administrative penalty.
The people living on Sakhokia and Cotne Dadiani streets in Khobi were forced out in the street as a result of having no electricity. On the 20th August, nearly 30 people blocked the bridge over the river Khobi on the Zugdidi-Tbilisi central motor-way in protest. The participants say that they have not been distributed electricity since 24th July. Consequently they have problems with the water, making the situation extremely tense regarding the threat of an epidemic in the area.
As we found out Kakha Megrelishvili, head of Khobi Power Distribution Company, made the inhabitants sign an agreement about covering old debts amounting to 4,300GEL within eight months. Despite the fact that the population agreed to this deal, Megrelishvili is now making new demands – that refugees must now pay up their debts as well.
Every month, 8 laris are apportioned for each Abkhazian IDP from the budget in summer, and ten laris in winter. It is strange that the refugees must service their debts, whilst each family pays at least 40 GEL a month on average - more than the amount of the money they normally have to spend.