საინგილოში ქართული ეკლესიის კარი აჭედეს
საინგილოში მდებარე ერთადერთი მოქმედი ქართული ტაძარი უკვე ორი კვირაა დაკეტილია და შიგ ქართველებს არ უშვებენ. როგორც "ადამიანის უფლებათა ცენტრს” ჰერებმა აცნობეს, ეკლესიის კარი აზერბაიჯანელებმა დაკეტეს. ტაძრის გახსნისა და წირვა-ლოცვის განახლების შემთხვევაში, ადგილობრივ ქართველებს ფიზიკური ანგარიშსწორებით ემუქრებიან.
ქურმუხის წმინდა გიორგის ტაძარში საინგილოში მცხოვრები მართლმადიდებელი ქართველები ლოცულობდნენ. ადგილობრივების განცხადებით, წირვა-ლოცვა ქართულად კვირაში ერთხელ აღევლინებოდა. "ამ გზით ვინარჩუნებდით ტაძარს, მაგრამ დაახლოებით 14 დღის წინ, ეკლესიაში მისულებს კარები დაკეტილი და აჭედილი დაგვხვდა. ვნახეთ მოძღვარი, ვისთანაც ეკლესიის კარის გასაღებები ინახებოდა. მან გვითხრა, რომ აზერბაიჯანელები მივიდნენ და გასაღები ძალის გამოყენებით წაართვეს, კარს ბოქლომი დაადეს და მისი გატეხვის შემთხვევაში, მართლმადიდებელი ქართველების მისამართით დაიმუქრნენ"- აღნიშნა საუბარში კახში მცხოვრებმა მარიამ გამხარაშვილმა.
მომხდარით საინგილოს ტერიტორიაზე მცხოვრები მართლმადიდებელი ქართველები უკიდურესად აღშფოთებულნი არიან, მაგრამ ხმის ამოღებას ვერ ბედავენ. "ჰერები ტელეფონის საშუალებით დაგვიკავშირდნენ და დახმარება გვთხოვეს. გვითხრეს, რომ ქართული ტაძარი დაკეტეს და მოსახლეობას ლოცვის საშუალებას არ აძლევენ. დასამალი არ არის, რომ რწმენის თავისუფლების მხრივ, მათ იქ სერიოზული პრობლემები აქვთ, თუმცა ისიც აღსანიშნავია, რომ ამის შესახებ ისინი ვერ საუბრობენ, რადგან საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან მხარდაჭერა არ აქვთ და მათი უფლებები აზერბაიჯანის ტერიტორიაზე უხეშად ირღვევა"- აცხადებენ `ადამიანის უფლებათა ცენტრში~.
ინგილოების ინფორმაციით, აზერბაიჯანელების მიერ მათ მიმართ შეტევა განსაკუთრებით მას შემდეგ გაძლიერდა, რაც გაუგებარი მიზეზების გამო, საქართველო-აზერბაიჯანის დამაკავშირებელი, სამთაწყაროს ხიდი ჩაიკეტა. დედოფლისწყაროს რაიონში მცხოვრები ჰერები უკვე ორი წელია, რაც საინგილოში მყოფ ოჯახის წევრებს და ახლო ნათესავებს ვეღარ უკავშირდებიან. მოსახლეობამ დახმარებისათვის, ღია წერილის და სხვა სახით, არაერთხელ მიმართა საქართველოს პრეზიდენტს, საქართველოს პარლამენტის წევრებს, ხელისუფლებას და ოპოზიციას, მაგრამ ამაოდ. ხელისუფლება ჰერების პრობლემით არ დაინტერესებულა. "საქართველოში მცხოვრები ჩვენი ნათესავები სანამ გვსტუმრობდნენ, შედარებით თამამად ვიყავით. მათი იმედი გვქონდა, მაგრამ ამჟამად საერთოდ უპატრონოდ ვართ მიტოვებულები. ამიტომაც გადაგვიარეს. ერთადერთი ქართული კერა დაგვიხურეს და თუ არ დავემორჩილებით აზერბაიჯანელების ამ გადაწყვეტილებას, ფიზიკური ანგარიშსწორებით გვემუქრებიან"- ამბობს მილია საკანელაშვილი.
ქურმუხის წმინდა გიორგის ეკლესიაში მრევლს რომ აღარ უშვებენ, ამის შესახებ ინფორმაციას ფლობს ნეკრესისა და ჰერეთის ეპარქიის მმართველი, მიტროპოლიტი სერგი. "ჩვენს მოძღვარს გასაღები გამოართვეს და კარი ნამდვილად ჩაკეტეს. შიგნით აღარ გვიშვებენ. არ ვიცი როგორ განვითარდება მოვლენები. ალბათ მომავალ კვირას, მე გადავალ საინგილოში და პირადად გავეცნობი აღნიშნულს"- განაცხადა ნეკრესისა და ჰერეთის ეპარქიის მმართველმა.
ქართული ეკლესიის დახურვასთან დაკავშირებით ჩვენ დავუკავშირდით საქართველოში აზერბაიჯანის საელჩოს, სადაც კომენტარის გაკეთება არ ისურვეს. ჩვენი მცდელობა უშუალოდ საელჩოს პრეს მდივანს დავკავშირებოდით, უშედეგო აღმოჩნდა.

Door of Georgian Church Nailed Shut in Saingilo, Azerbaijan
The only Georgian Orthodox Church in Saingilo, Azerbaijan, has been locked for two weeks. Parishioners are not allowed to enter and Herrs, ethnic Georgian residents of Saingilo, informed the Human Rights Center that the church door was nailed shut by Azeri residents. If Georgians dare to open the door and renew services, they are threatened with physical assault.
The Georgian Orthodox population residing in Saingilo attended services in Kurmukho St. George’s Church. Local people say that service was held in Georgian language once in a week. “We managed to supervise the church; however, fourteen days ago we arrived and saw the door nailed up. We met the clergyman who kept the key. He said Azeri people seized the key from him and put a lock on the door. The Azeri people threatened Orthodox Georgians if anybody tries to break the lock,” said Mariam Gamkharashvili, a resident of Kakhi.
The Orthodox Georgians of Saingilo are seriously concerned but can do little to change the situation. “The Herrs got in touch with us over the phone and urged for help. They stated that the Georgian Church was locked and that people are not allowed to pray there. It is not a secret that these people have some problems with speaking loudly about their faith. The Georgian Government does not support them properly and their rights are blatantly violated in the territory of Azerbaijan,” said representatives of the Human Rights Center.
The Herrs stated that the Azeri residents began to target them after the Azerbaijan-Samtatskaro Bridge, the only route in the area linking Azerbaijan and Georgia, was closed. Herrs residing in Dedoflistskaro District have not seen their family members and relatives in more than two years. The people have unsuccessfully appealed multiple times to the Georgian President and Georgian MPs in both the government and opposition for help. Georgian authorities do not appear interested in their problem at all. “We felt courageous when our relatives living in Georgia visited us. We had some kind of hope. But now we feel abandoned. Consequently, the Azeris repress us. They have closed the only Georgian place we went to. Unless we obey their orders, they threaten to assault us,” said Milia Sakanelashvili.
Mitropolit Sergi, the Holly leader of the Nekresi and Hereti Eparchy, has been informed about the situation in Saingilo. “The key to the church door was seized from our clergyman and the door was locked. People are not allowed in and we do not know what will happen in future. I plan to go to Saingilo and see the situation myself,” said Mitropolit Sergi.
The Human Rights Center contacted the embassy of Azerbaijan in Georgia, but was unable to reach an official spokesperson. The embassy declined to comment on the situation in Saingilo.