ჟურნალისტი პოლიციას სასამართლოში უჩივის
ჟურნალისტი გელა მთივლიშვილი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კახეთის მთავარ სამხარეო სამმართველოს სასამართლოში უჩივის. სასარჩელო განცხადებით, იგი სამმართველოს ხელმძღვანელობისგან საჯარო ინფორმაციის დაუყოვნებლივ გაცემას ითხოვს.
"2007 წლის 7 სექტემბერს წერილობითი განცხადებით მივმართე შს კახეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოს და მოვითხოვე ყოველკვირეულად მოეწოდებინათ ინფორმაცია ფოსტით, ფაქსით ან ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით, კახეთის რეგიონში მომხდარი კრიმინალური ფაქტების შესახებ. კერძოდ, სად, როდის და რა ინციდენტი მოხდა, დაიწყო თუ არა გამოძიება, სისხლის სამართლის კოდექსის რომელი მუხლით და ვის მიერ მიმდინარეობს მოკვლევა"- ამბობს მთივლიშვილი.
მისივე თქმით, 2007 წლის 3 ოქტომბერს ჩაბარდა შს კახეთის სამხარეო სამმართველოს 25 სექტემბრის წერილი, რომელსაც ხელს სამმართველოს უფროსის მოადგილე გოჩა თედიაშვილი აწერს. წერილში მითითებულია, რომ საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-3 მუხლის მე-4 პუნქტის "ა" ქვეპუნქტის შესაბამისად, განმცხადებელს უარი ეთქვა წერილში მოთხოვნილი ინფორმაციის მიწოდებაზე.
საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-3 მუხლის მე-4 პუნქტი: "ამ კოდექსის მოქმედება არ ვრცელდება აღმასრულებელი ხელისუფლების ორგანოთა იმ საქმიანობაზე, რომელიც დაკავშირებულია: ა/. დანაშაულის ჩადენის გამო პირის სისხლისსამართლებრივ დევნასთან ან სისხლის სამართლის საქმის წარმოებასთან.
ჟურნალისტის განცხადებით, მისი მოთხოვნა ინფორმაციის მიწოდებასთან დაკავშირებით, არის ადმინისტრაციული ფუნქცია, რომლის განხორციელებაც არანაირად არ არის დაკავშირებული დანაშაულის ჩადენის გამო პირის სისხლის სამართლებრივ დევნასთან და სისხლის სამართლის საქმის წარმოებასთან, ასევე ოპერატიულ და სხვა სახის სამძებრო ღონისძიებებთან. "თანაც, მოპასუხის მიერ მითითებული მუხლის ქვეპუნქტში საუბარია "ორგანოს საქმიანობაზე" და არა ორგანოზე. მე მიმაჩნია, რომ შს სამინისტროს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველოს უარი, ჩემს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემაზე ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას, ასევე საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მუხლებს ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ. ინფორმაცია რომ მიმეღო, ტელეფონით დავუკავშირდი შს სამინისტროს ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს შოთა ხიზანიშვილსაც, რომელიც დამპირდა, რომ სამხარეო სამმართველოს მისცემდა მითითებას, გაეცათ ინფორმაცია, თუმცა უშედეგოდ. ამიტომ მივმართე სასამართლოს, რომელიც უკვე შეუდგა სასარჩელო განცხადების განხილვას"- აღნიშნავს მოსარჩელე.
მოპასუხე მხარეს სასამართლოსთვის, ჟურნალისტის სარჩელზე შესაგებელი ან სხვა რაიმე სახის განმარტება არ წარუდგენია. უფრო მეტიც, განმწესრიგებელ და მოსამზადებელ სხდომას სამმართველოდან არავინ დაესწრო. სამაგიეროდ, როგორც მთივლიშვილი ამბობს, მას სხვა საქმის თაობაზე მოუხდა თედიაშვილთან დაკავშირება, რა დროსაც საუბარი ინფორმაციის დაბლოკვასაც შეეხო: "ვერ გაიგეთ, რომ ჩვენგან ინფორმაციის მოთხოვნის უფლება არ გაქვთ? სამინისტროს წარმომადგენელი ხარ, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის თუ რა, რატომ უნდა მოგაწოდო ინფორმაცია? რამდენი ჟურნალისტიც მომთხოვს, ყველას უნდა მივაწოდო ინფორმაცია? რაზე ლაპარაკობ?"- განაცხადა თედიაშვილმა.
იურისტ ლია ხუროშვილის განმარტებით, ის იცნობს ჟურნალისტის სარჩელს და დარწმუნებულია, რომ მოპასუხე მხარე პროცესს წააგებს. "საქართველოს კონსტიტუციის 41-ე მუხლის I პუნქტით, საქართველოს მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებაა მიიღოს ინფორმაცია და გაეცნოს ოფიციალურ დოკუმენტს, თუ ისინი არ შეიცავენ სახელმწიფო, პროფესიულ ან კომერციულ საიდუმლოებას. საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და ღიაობის პრეზუმფციას აწესებს ასევე ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 28 მუხლი. ეს მოთხოვნები შს სამმართველომ დაარღვია. მათ ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმის შესახებ აქტიც კი არ აქვთ გამოცემული, რაც ასევე დარღვევაა"- ამბობს იურისტი.
ჩვენ შევეცადეთ დავკავშირებოდით შს სამინისტროს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველოს ხელმძღვანელობას. გვინდოდა მათგან მიგვეღო პასუხი რატომ ბლოკავენ ინფორმაციას, რომელიც კანონით საჯაროა, მაგრამ სამმართველოს უფროსმაც და მისმა მოადგილემაც ჩვენი სატელეფონო ზარები უპასუხოდ დატოვეს.

Journalist Gela Mtivlishvili has brought a suit against the Kakheti Department of the Georgian Ministry of Internal Affairs. His suit requests the Board of the Department immediately issue public information regarding police actions.
“On September 7th, 2007, I petitioned the Kakheti Main Department of the Ministry of Internal Affairs to provide me by e-mail, fax or ordinary mail with weekly information on the criminal actions that have occurred in the Kakheti region,” Mtivlishvili said. “More precisely, I was interested in the place, time and nature of incidents, whether an investigation had been launched and, if so, under which article of the Criminal Code it was conducted. We also wanted to know who was in charge of the investigation.”
The journalist added that on October 3rd, 2007, he was delivered a letter from the Regional Department of the Internal Ministry, dated October 25, 2007, signed by Gocha Tediashvili, the Deputy Head of the Department. The letter stated that according to the Article 3, paragraph 4-a of the Georgian General Administrative Code, the applicant’s request for information was denied.
Article 3, paragraph 4 of the General Administrative Code states that the Code may not affect those activities of the Executive that are related to either criminal prosecution and/or criminal proceedings against the person who committed a crime.
The journalist claims that his request for public information related to administrative functions and it did not deal with criminal prosecution or criminal proceedings against the person who committed the crime, as well as with other operations or other kinds of investigative activities.
“The letter mentions the ‘activities of the Executive’ in the quoted paragraph and not the Executive itself,” Mtivlishvili continued. “I think that their refusal to issue the information I requested contradicts the Georgian Constitution and the Articles of the Georgian General Administrative Code on issuing public information. I got in touch with Shota Khizanishvili, the head of the Internal Ministry’s Administration, who promised that he would give directions to the regional department to issue the requested information. Nothing ever happened. I am now appealing to the court, which has already begun hearing my suit.”
The defendants have not produced any kind of explanation to the court regarding the refusal to issue Mtivlishvili’s requested information. No one from the Department has even attended the preparation trial. Mtivlishvili said that he had gotten in touch with Tediashvili regarding another issue but had mentioned the blocking of public information. “Cannot you understand that you do not have right to request information from us?” Tediashvili is reported to have said. “Are you a representative of a Ministry, or President’s Administration? Why should I give you the information? Should I issue information to all journalists? What are you speaking about?”
Lawyer Lia Khuroshvili stated that she has read the journalist’s suit and is sure that the Department will lose the proceedings. “The Georgian Constitution, Article 41, Paragraph I states that every citizen of Georgia shall have right to become acquainted with existing official documents unless they contain state, professional or commercial secrets,” Khuroshvili said. “In addition to the Article 28 of the General Administrative Code envisages the transparency of public information and a presumption of openness. The Regional Department of the Ministry of Internal Affairs is in violation of those articles. They did not even cite the correct document on the refusal of such a request, which amounts to another violation of the law.”
The Kakheti Regional Department of the Internal Ministry was unable to be reached for comment. The head of the department, as well as his deputies, did not return the Human Rights Center’s calls.
Natela Djashiashvili, the judge of the Telavi District Court, will next discuss the case on December 13.