ახალშობილების დახმარების პროგრამა გაუქმდა
საქართველოს მთავრობის 2008 წლის 3 დეკემბრის დადგენილებით, ხელმოკლე ოჯახებში დაბადებული ახალშობილების დახმარების მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამა გაუქმდა. 2008 წლის 5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ, მიხეილ სააკაშვილის მიერ დაპირებული 1000 ლარიანი დახმარება ახალშობილებზე 5 დეკემბრიდან აღარ გაიცემა.
ცვლილება საქართველოს მთავრობის 2007 წლის 17 დეკემბრის დადგენილებაში შევიდა. „ოჯახი, რომელიც რეგისტრირებულია სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში და ბავშვის დაბადების დღისთვის ან ბავშვის დაბადებიდან 6 თვის განმავლობაში მინიჭებული აქვს 100 000 –ის ტოლი ან ნაკლები სოციალურ – ეკონომიკური მდგომარეობის ამსახველი სარეიტინგო ქულა, არაუგვიანეს 2008 წლის 5 დეკემბრისა ვეღარ მიიღებს აღნიშნულ დახმარებას“, - ნათქვამია საქართველოს მთავრობის 2008 წლის 3 დეკემბრის 234-ე დადგენილებაში. ამავე დოკუმენტით, პროგრამის მოქმედების ბოლო ვადად 2008 წლის 31 დეკემბერი განისაზღვრა.
სახელმწიფო პროგრამის გაუქმების შესახებ, რომელსაც წინასაარჩევნოდ პრეზიდენტმა სააკაშვილმა “ღირსეული დასაწყისი” შეარქვა, ხელმოკლე ოჯახებს ინფორმაცია ჯერ არ აქვთ. ამის შესახებ მედია საშუალებებს ინფორმაცია აქამდე არ გაუვრცელებიათ.
„დეკემბრის ბოლოს მე-6 შვილს ველოდები. ვაპირებდი, რომ 1000 ლარით, რომელიც სახელმწიფოს უნდა მოეცა ბავშვის აღსაზრდელად საჭირო ნივთებს შევიძენდი. ეს მთავრობა ყოველდღე იმას ამბობს ტელევიზიით, რომ სოციალური პროგრამების დაფინანსება იზრდება, სინამდვილეში კი ის ოჯახები, რომლებიც ამ დახმარებას რეალურად ვსაჭიროებთ, იმასაც ვეღარ მივიღებთ, რაც აქამდე უნდა მიგვეღო“,- ამბობს 38 წლის ლია არჯევნიშვილი.
1000 ლარიან დახმარებას ელოდებოდა ეკა ნაცვლიშვილიც. „სოციალურმა აგენტებმა ორჯერ შეგვამოწმეს და ორჯერვე სარეიტინგო ქულა 80 ათასის ფარგლებში მოგვანიჭეს. არც ფულადი და არც უფასო სამედიცინო დახმარება არ დაგვენიშნა. არადა, სახლი, სადაც ვცხოვრობთ, ჩვენი არ არის, მდგმურად ვართ. მეუღლე შეზღუდული შესაძლებლობების მქონეა, არსად მუშაობს და ორ მცირეწლოვან შვილს ახლობლების დახმარებით ვზრდით. მიუხედავად ამისა, მესამე შვილის გაჩენაზე უარი არ მითქვამს. 1000 ლარიანი დახმარების ნამდვილად მეიმედებოდა, ბავშვს ტანსაცმელს და საკვებს მინც შევუძენდი“, - აღნიშნავს რესპონდენტი.
ათას ლარიან დახმარებას ვერც ის ხელმოკლე ოჯახები მიიღებენ, რომელთაც ბავშვი 2008 წლის ნოემბრამდე გაუჩნდათ, რადგან მთავრობის 234-ე დადგენილებით, სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს 2008 წლის 8 დეკემბრიდან ბარათების გაცემის, ხოლო საბანკო დაწესებულებებს 15 დეკემბერს ბარათების მიღებისა და განაღდების შეწყვეტა დაევალათ.
სტატისტიკური მონაცემებით, ოჯახი, რომელმაც დახმარების მიღების მიზნით, სხვადასხვა მიზეზით, სოციალური სუბსიდიების სააგენტოსთვის მიმართვა ამ დრომდე ვერ მოახერხა, საკმაოდ ბევრია. მაგალითად, ალბინა პილავოვას ბავშვი 2008 წლის მარტში შეეძინა, მაგრამ დაბადების მოწმობის დაგვიანებით აღებისა და სოციალური სუბსიდიების სააგენტოში არსებული ბიუროკრატიული მექანიზმების გამო, სააგენტოში 1000 ლარიანი დახმარების მისაღებად განცხადების წარდგენა მხოლოდ დღეს შეძლო. როგორც ალბინა ამბობს, მისთვის ცნობილი იყო, რომ ამ დახმარების მიღება ბავშვის დაბადებიდან არაუგვიანეს ერთი წლის განმავლობაში შეეძლო.
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ხელმოკლე ოჯახებში დაბადებული ახალშობილების დახმარების მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამის გაუქმების შესახებ დადგენილების პროექტი საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროში მომზადდა. ამის დასაზუსტებლად და იმაზე განმარტების მისაღებად, თუ რატომ გახდა ახალშობილების დახმარების პროექტის გაუქმება აუცილებელი, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსს სოფო გვალიას მივმართეთ. რამდენიმე საათის განმავლობაში არაერთი თხოვნის მიუხედავად, დეპარტამენტის უფროსმა განაცხადა, რომ ჩვენთვის საინტერესო ინფორმაციის მოსაწოდებლად 10 დღიანი ვადა აქვს.
საქართველოს მთავრობის 3 დეკემბრის 234-ე დადგენილებას არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი ხელისუფლების ერთ-ერთ ყველაზე უკან გადადგმულ ნაბიჯად აფასებს. „როგორც ჩანს, ეს იყო მთლიანად წინასაარჩევნო ფიარზე გათვლილი გადაწყვეტილება. შეიძლება ითქვას, რომ პროგრამის გაუქმება სერიოზულად აისახება დემოგრაფიულ მდგომარეობაზე და მას აუცილებლად გააუარესებს. ეს არის ხელისუფლების ერთ-ერთი ყველაზე უკან გადადგმული ნაბიჯი“, - აცხადებს უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ხელმძღვანელი.
„ახალი მემარჯვენეების“ ერთ-ერთი ლიდერის ფიქრია ჩიხრაძის თქმით, ხელმოკლე ოჯახებისთვის ელემენტარული დახმარების წართმევა გენოციდის ტოლფასია. „როდესაც წინა პარლამენტის დროს „ახალმა მემარჯვენეებმა“ წარვადგინეთ პროგრამა ქვეყანაში არსებული დემოგრაფიული პრობლემების მოსაგვარებლად, მაშინ მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, რომ „ნაციონალური მოძრაობა“ ამ პრობლემის მოგვარებას უფრო გლობალურად აპირებდა. მიზნობრივი დახმარებების დღითიდღე და მეთოდურად შემცირებით, კარგად ჩანს ამ ხელისუფლების დამოკიდებულება დემოგრაფიული პრობლემისადმი“, - აღნიშნავს ჩიხრაძე.

According to the resolution of the Georgian Authority issued on December, 2008 State Assistance Program for Infants from poor families has been abolished. Before the presidential elections of November 5, 2008 Mikheil Saakashvili promised to assist such kinds of families with grants of 1,000 GEL at the birth of each child. However, this initiative was canceled on December 5.
The amendments were introduced to the resolution of the Georgian government issued back on December 17, 2007. “The family that was registered in data base of socially excluded families and if at the birth of the child or within six months after the birth of the child the family will be granted with the social-economic rating points less than 100, 000, will not receive the allowance after December 5 of 2008,” stated the resolution # 234 of the Georgian government issued on December 3 2008. According to the document, the deadline for program implementation was to be December 31, 2008.
Socially excluded families do not have information about the changes to the state program that was called “honorable start” by President Saakashvili during pre-election campaign. Media sources have not distributed information about this initiative.
“I am expecting a child late in December. I was going to buy necessary items for the child with the 1,000 GEL the state was supposed to allocate me. This government claims everyday on TV that they increase the funds for social programs but in fact the families who really need their assistance cannot get what we expected in the past,” said 38-year-old Lia Arjevanishvili.
Eka Natsvlishvili was also waiting for the promised 1,000 GEL allowance. “Social agents examined our living conditions twice and granted us with 80,000 points. We were not granted with financial or medical assistance. However, the house where we live in is not our property, we are renting it. My husband is disabled person and cannot work. We are bringing up our two minor children with the support of our relatives. I decided to have the third child, in spite of our difficult life. I had expected that the allowance of 1 000 GEL would help us to buy clothes and food for the baby,” she said.
Neither those impoverished families can obtain the1 000 GEL whose children were born before November 2008. This is because of resolution # 234 the Agency for Social Subsidies, and persons were barred being issued allowance cards after December 8 2008, banks were also not allowed to accept cards and give money to socially excluded people after December 15.
According to official statistics a large number of families applied to the agency of social subsidies and requested social assistance but could not get allowance yet. For example, child of Albina Pilavova was born in March of 2008 but because of the delay in obtaining a birth certificate and bureaucratic mechanisms in the agency for social subsidies, Albina Pilavova could apply only now make an application for the allowance of 1 000 GEL. She said that according to her information they could apply for the allowance within one year following the birth of the child.
We at the Human Rights Centre understand, based on our information, that the state program for the children born in impoverished families was canceled based on the draft resolution prepared by the Georgian Ministry of Labor, Healthcare and Social Welfare. In order to find out the real reason for the decision we contacted Sopo Gvalia, head of public relation department within the ministry. Despite many attempts to get access to the requested information from the Ministry, we failed, Gvalia stated that they had ten days time to provide the information but we are still waiting.
Ucha Nanuashvili, executive director of the Human Rights Center assessed the resolution # 234 of the Georgian government as a step backward. “Evidently, this was a program was initiated for gaining votes during pre-election campaign and without sustainability. It might be stated that abolishment of the program will have serious impact on demographic situation and it will worsen the situation. It is one of the most disadvantageous steps of the government,’ said the head of the Human Rights organization.
Pikria Chikhradze, a leader of the New Rights, stated that seizing the minimal assistance from impoverished families equals genocide. “When, during the previous parliament the New Rights initiated a program for the resolution of demographic problems in the country, Mikheil Saakashvili replied to us that the National Movement had more global program for the eradication of this problem. Daily and methodical reduction of social allowances demonstrates the actual attitude of the government towards the demographic problems,” concluded Chikhradze.