რა მოხდა დიღმის სამართველოსთან
ლევან გაჩეჩილაძე, გია მაისაშვილი, დავით გამყრელიძე, ზვიად ძიძიგური, „უცნობი“ და ოპოზიციის სხვა ლიდერები, პოლიციასთან შეტაკებისას, სერიოზულად დაშავდნენ. აქციის დასასრულს, დიღმის ტრასაზე მობილიზებულმა სპეციალური დანიშნულების რაზმმა და პოლიციამ, იქ მყოფი მოქალაქეების დიდი ნაწილი დააკავა და სასტიკად სცემა.
6 მაისს, გია გაჩეჩილაძის ინიციატივით, რუსთაველზე შეკრებილმა მომიტინგეებმა, პოლიციის მთავარი სამმართველოს შენობასთან გადაინაცვლეს. მსვლელობა პარლამენტიდან მოეწყო და დიღმის მასივში სამმართველსთან აქცია მოეწყო. ოპოზიციის ლიდერები, საზოგადოებრივი  მაუწყებლის ჟურნალისტის, ნიკა ავალიანის, ცემაში ეჭვმიტანილი სამი  მოქალაქის, მელორ ვაჩნაძის, გიორგი ონიანის და რევაზ რევაზიშვილის   გათავისუფლებას  ითხოვდნენ. მათი ინფორმაციით, დაკავებულები, პოლიციის მიერ, სასტიკად არიან ნაცემები.
პოლიციის მთავარი სამმართველოს შენობას, ხელკეტებითა და რეზინის ტყვიებით შეიარაღებული სპეციალური დანიშნულების რაზმი იცავდა. დაპირისპირება პოლიციასა და მომიტინგეებს შორის მას შემდეგ დაიწყო,რაც გია გაჩეჩილაძე და მსასთან ერთად, ოპოზიციის აქტივისტების გარკვეული ნაწილი, პოლიციის სამმართველოს ტერიტორიაზე შევიდნენ. ამ დროს გია გაჩეჩილაძეს წრე შემოარტყეს და იგი სასტიკად სცემეს. რამდენიმე წამში კი პოლიციამ აქციის მონაწილეებს რეზინის ტყვიები ესროლეს. რამდენიმე წუთში დაშავდა ოპოზიციის ლიდერები. შეტაკებისას, მძიმედ დაშავებული ლიდერები, ღუდუშაურის საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
აქციის მიმდინარეობისას, სპეციალური დანიშნულების რაზმი, მოქალაქეების მიმართულებით, რეზინის ტყვიებსა და ქვებს ისროდა. დაშავდა ათობით ადამიანი, მათ შორის, ქალები, მოხუცები და არასრულწლოვანი მოქალაქეები. ასევე, ტელეკომპანია „კავკასიის“ ოპერატორი, „რუსთავი 2“–სა და საზოგადოებრივი მაუწყებლის ჟურნალისტები.
მთელი ღამის განმავლობაში, ოპოზიციის ლიდერები მოითხოვდნენ, მიეღოთ ინფორმაცია, დაკავებულების ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ.  ასევე ითხოვდნენ, სამმართველოს შენობაში პასუხისმგებელ პირებთან მოსალაპარაკებლად, სახალხო დამცველის, სოზარ სუბარის, შეშვებას. ომბუდსმენის მცდელობა  უშედეგოდ დასრულდა. მან, შექმნილი სიტუაცია, ადგილზევე კრიტიკულად შეაფასა. გაერთიანებული არასამთავრობო ორგანიზაიების სახელით, დიალოგზე შესვლას ითხოვდა ჟურნალისტი ლალი მოროშკინაც.
მომიტინგეებსა და სპეცრაზმელებს შორის, უკიდურესად დაძაბული სიტუაციის განმუხტვას ჯერ ქალბატონები, შემდეგ კი სასულიერო პირები ცდილობდნენ, რომლებიც მათ შორის იდგნენ. სიტუაცია, რამდენიმე წუთის ინტერვალით, რეგულარულად იძაბებოდა. შეკრებილი მოქალაქეების სკანდირებებსა და შეძახილებს, ღობის მეორე მხარეს მდგომი სპეციალური დანიშნულების რაზმი, განსაკუთრებული აგრესიით პასუხობდა.
მოგვიანებით, ოპოზიციის ლიდრებმა, რუსთაველის გამზირზე დაბრუნების და  მიტინგის იქ გაგრძელების გადაწყვეტილება მიიღეს.  ლიდერებმა და ჟურნალისტებმა დატოვეს სამმათველოს მიმდებარე ტერიტორია, თუმცა იქ ისევ დარჩა მომიტინგე მოქალაქეების ნაწილი.
ამის შემდეგ, გავრცელდა ინფორმაცია, მეათე კლასელი, შალვა ალიბეგაშვილის დაჭერის შესახებ, რომელიც მეგობრებთან ერთად შინ ბრუნდებოდა. აქციის მონაწილეები დიღმის ტრასაზე იყვნენ შეკრებილები და სწორედ ამ დროს, გამოჩნდა სპეციალური დანიშნულების რაზმი, რომელმაც მოქალაქეების მასობრივი დაჭერა და ხელკეტებით ცემა დაიწყო.  უცნობია დაზარალებული და დაკავებული ადამიანების რაოდენობა. ვინაიდან პოლიციელებისა და სპეცრაზმელების რიცხვი, იქ მყოფი მოქალაქეების რაოდენობაზე გაცილებით დიდი  იყო, შეუძლებელი გახდა ამის დაფიქსირება. დაკავებული მოქალაქეები გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანეს, ზოგიერთი მათგანი კი იქვე, პოლიციის განყოფილებაში შეიყვანეს და სასტიკად, ხელკეტებითა და ფეხებით სცემეს.
ხელკეტებით შეიარაღებული ნიღბოსანი სპეცრაზმელები განსაკუთრებული აგრესიულობით გამოირჩეოდნენ, ისინი შეურაცხყოფას აყენებდნენ იქ მყოფ სასულიერო პირებსაც. აგინებდნენ და ეუბნებოდნენ, რომ მათი ადგილი ეკლესიაშია და არა მიტინგზე. ასევე, სახლში შეცვენით ემუქრებოდნენ ადგილობრივ მოსახლეობას, რომლებიც აივნიბიდნან უყურებდნენ ამ მოვლენებს და აღშფოთებას ხმამაღლა გამოხატავდნენ.

What Happened in front of the Tbilisi Police Main Department in Tbilisi
Opposition leaders Levan Gachechiladze, Gia Maisashvili, Davit Gamkrelidze, Zviad Dzidziguri, Gia Gachechiladze (Utsnobi) and others were seriously injured during the clash with police. At the end of the demonstration the special unit and police deployed in the Dighomi central high-way arrested and beat most part of the demonstrators.
On May 6, Gia Gachechiladze initiated to move to the Tbilisi Police Main Department from the Rustaveli Avenue. The demonstrators started from the parliament building and then held rally in front of the Police Department in Dighomi. Opposition leaders demanded the release of Melor Vachnadze, Giorgi Oniani and Revaz Revazishvili who were detained for beating the journalist of the Public Broadcasting Nika Avaliani. The demonstrators were informed that the detainees were brutally beaten by policemen.
Special unit armed with truncheons and plastic bullets protected the building of the Police Department. The clash between the police and demonstrators started after Gia Gachechiladze and small part of the demonstrators climbed over the fence and entered the territory of the police department. At that moment Gia Gachechiladze was surrounded by policemen who severely beat him. At that moment the police started to shoot plastic bullets at the demonstrators. Consequently, opposition leaders and demonstrators who were taken to Ghudushauri hospital.
During the demonstration special unit shot plastic bullets and threw stones at demonstrators. Tens of people were injured among them were women, old people and under-age children; cameraman of the TV Company “Kavkasia” and journalists of  the Rustavi 2 and Public Broadcasting.
All night long opposition leaders demanded the information about the health conditions of the detainees. They also requested to allow Public Defender Sozar Subari to meet the authorized person from the police department. The attempt of the ombudsman to enter the police department failed. He assessed the situation extremely critically on the place. Journalist Lali Moroshkina in the name of the Coalition of the Non-Governmental Organization demanded to meet officials for dialogue.
Initially the women tried to calm the tense situation between the demonstrators and special unit and then clergymen. The situation used to get tense time by time. Special Unit members standing behind the fence aggressively responded to the slogans and loud statements of the people gathered in front of the police department.
Later, opposition leaders decided to return to Rustaveli Avenue and continue the rally there. The leaders and journalists left the territory though small part of people remained in front of the police department.
Afterwards, the information about detaining Shalva Alibegashvili, pupil of the tenth form of the Tbilisi Public School, who was going home together with his friends. Demonstrators were in Dighomi central highway when riot police appeared and started detaining and beating people. The number of the victimized and detained people is not known, because the number of policemen and special unit members was larger than citizens. Detainees were taken to unidentified direction; some of them were taken to the police station and were beaten with truncheons.
The masked special unit members were particularly aggressive; they insulted the clergymen too stating their place was in the church and not at the demonstration. They also threatened the local residents with entering their houses unless they stopped looking from the balconies. The local residents were condemning their behavior.