მოსამართლეზე, რომელმაც პროკურატურის მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა, დისციპლინური დევნა დაიწყო
ჩვენთვის გახდა ცნობილი, რომ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე გიორგი გოგიჩაშვილის მიმართ დისციპლინური დევნა დაიწყო. მოსამართლე გოგიჩაშვილმა, რამდენიმე დღის წინ, არ დააკმაყოფილა კახეთის საოლქო პროკურატურის შუამდგომლობა და „ახალი მემარჯვენეების“ მხარდამჭერს კოტე კაპანაძეს წინასწარი ორთვიანი პატიმრობის ნაცვლად, 20 ათასი ლარის ოდენობით გირაო შეუფარდა.
იმავე სასამართლო პროცესზე, როცა კაპანაძისთვის აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების საკითხი განიხილებოდა, მოსამართლე გოგიჩაშვილმა კახეთის საოლქო პროკურორ ხვიჩა ბეგიაშვილს საჯაროდ მისცა შენიშვნა და გააფრთხილა, რომ არ  დაერღვია დაკავებულის უდანაშაულობის პრეზუმფცია. მოსამართლის ამ შენიშვნას პროკურორის გაღიზიანება დარბაზშივე მოჰყვა. მოგვიანებით, კახეთის საოლქო პროკურატურამ თელავის რაინული სასამართლოს ბრძანება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა და მისი გაუქმება მოითხოვა. სააპელაციო სასამართლომ რაიონული სასამართლოს მოსამართლის ბრძანება ბათილად სცნო და კოტე კაპანაძეს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
კახეთის საოლქო პროკურატურა კაპანაძეს 2007 წელს, საგადასახადო ინსპექციაში მუშაობის დროს, თანამდებობის ბოროტად გამოყენებაში ადანაშაულებს, რასაც თავად დაკავებული კატეგორიულად უარყოფს. მისი თქმით, პროკურატურა იმიტომ დევნის, რომ მისი ოჯახი მხარს „ახალ მემარჯვენეებს“ უჭერს და ამას ღიად გამოხატავს. დაკავებულის ძმა ვაჟა კაპანაძე „ახალი მემარჯვენეების“ წევრია.
ოფიციალური ცნობით, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო მოსამართლის დისციპლინურ დევნას საბჭოში შესული განცხადების საფუძველზე იწყებს. საბჭოს ინფორმაციით, მოსამართლის დისციპლინურ დევნასთან დაკავშირებული ინფორმაცია კონფიდენციალურია.
ნანა კაკაბაძე, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები – ადამიანის უფლებებისათვის“ ხელმძღვანელი: „ცნობილია, რომ მოსამართლეები პროკურატურის დავალებებს ასრულებენ. სხვაგვარად ვერ მოიქცევიან, რადგან მათ ან სამსახურიდან გაათავისუფლებენ, ან დაიჭერენ. იშვიათია გადაწყვეტილება, რომელსაც მოსამართლე თავად იღებს. თითქმის ყველა ასეთი შემთხვევა ისჯება“.
ეკა ბესელია, პოლიტიკური ორგანიზაცია „მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის“ ერთ-ერთი ლიდერი: „ეს ფაქტი ჩემთვის უცნობია, თუმცა შემიძლია გითხრათ, რომ ასეთ შემთხვევაში მოსამართლე გოგიჩაშვილის მიმართ გამოყენებულია საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ აპრობირებული მეთოდი, როგორიც არის დისციპლინური დევნა. ამგვარი ფაქტებით კიდევ ერთხელ მიანიშნებენ მოსამართლეებს, რომ თუ ისინი არსებული მკაცრი კონტროლის პირობებში გაბედავენ და დამოუკიდებლად მიიღებენ გადაწყვეტილებას, დაისჯებიან.
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარეა ვალერი ცერცვაძე, რომელმაც დაანგრია სასამართლო ხელისუფლება. ამავე დროს, იგი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარეა. ანუ კონკრეტულ შემთხვევაში, მან გააუქმა რაიონული სასამართლოს მოსამართლის ბრძანება და მანვე გადაწყვიტა დაუმორჩილებელი მოსამართლის დაშინება და დასჯა. ეს სრულიად მიუღებელია“.

Judge Who Did not Satisfy the Request of the Persecutor’s Office Is Persecuted
The Supreme Council of Justice of Georgia prosecutes Giorgi Gogichaishvili, judge at the Kakheti regional court. Judge Gogichaishvili did not satisfy the application of the Kakheti regional persecutor several days ago and replaced pretrial 2-month detention  of Kote Kapanadze, activist of the New Rights, with 20 000 GEL bail.
At the same trial when suppression of Kapanadze was being discussed, judge Gogichaishvili gave publicly rebuked Kakheti regional prosecutor Khvicha Begiashvili and warned him not to violate innocence presumption of the arrested. The prosecutor got angry after the rebuke of the judge at the trial. Later, the Kakheti regional Prosecutor’s office appealed the order of the regional court at the Tbilisi Appeal Court and demanded to annul it. Appeal Court annulled the demand of judge Gogichaishvili and Kote Kapanadze was sentenced to pretrial 2-month imprisonment. The Kakheti regional prosecutor’s Office blames Kapanadze in abusing his power while working for the tax inspection in 2007. The detainee categorically denies the accusation and said that prosecutor’s office persecutes their family because they support the New Rights openly. The brother of the detainee Vazha Kapanadze is member of the New Rights.
According to official information the Supreme Council of Justice launched disciplinary investigation based on the complaint submitted to the council. According to them, the information about the disciplinary persecution against the judge is confidential.
Nana Kakabadze from the non-governmental organization “Former Political Prisoners for Human Rights” said: “Reportedly, the judges obey the orders of prosecutors. They will be fired or arrested if they do not. Very rarely the judge passes the verdict independently and almost every similar case is punished.”
Eka Beselia, a leader of the political organization “Movement of United Georgia”: “I do not have information about this fact; however, I can speak about the well-appropriated method of the Supreme Council of Justice that is used against Gogichaishvili; it is disciplinary liability. Similar facts once more remind judges that if they dare to make decisions independently, they will be punished.”
Valeri Tsertsvadze, chairperson of the Tbilisi Appeal Court has destroyed the judiciary authority in Georgia. Besides that he is chairperson of the Council of Justice. That means, in this particular case he annulled the decision of the judge at the district court and decided to threaten and punish disobedient judge. It is unacceptable.”