თავდასხმა პრესაზე 2009, საქართველო - „ჟურნალისტთა დაცვის კომიტეტის“ ანგარიში
საერთაშორისო  ორგანიზაციამ, „ჟურნალისტთა დაცვის კომიტეტმა“ საქართველოში მედიის მდგომარეობაზე ანგარიში გამოაქვეყნა. მასში დეტალურად არის საუბარი ქართულ ტელევიზიებში არსებულ ვითარებაზე. კერძოდ, ნათქვამია, რომ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“, რომელიც თავის დროზე დემოკრატიული მოძრაობის ფლაგმანი იყო, 2009 წლიდან საბოლოოდ მოექცა სამთავრობო კონტროლის ქვეშ და შესაბამისად, შეწყდა მოვლენების კრიტიკულად გაშუქება. საერთაშორისო ორგანიზაციის ანგარიშში მოხვდა „იმედის“ დარბევისა და მასზე სამთავრობო კონტროლის დამყარების ფაქტი. ასევე საუბარია „მაესტროს“ დაბრკოლებების შესახებ, რომელსაც იგი განსხვავებული პოზიციის გამო აწყდება. humanrights.ge სრულად გთავაზობთ ანგარიშის იმ ნაწილს, რომელიც საქართველოს ეხება.
მთავარი მოვლენები
• სატელევიზიო საინფორმაციო საშუალებები მთავრობის მანიპულაციების შედეგად პოლიტიზირებულია
• ოპოზიციის მომხრე მაუწყებლებზე ზეწოლა
მთავარი სტატისტიკა
ინტერნეტ მისაწვდომობა მთელს ქვეყანაში 7 პროცენტს არ აღემატება.
2009 წელს საქართველოში არც ერთი ჟურნალისტი არ მოუკლავთ ან დაუპატიმრებით; მაგრამ სამხრეთ კავკასიის პატარა ქვეყანაში პრესის თავისულფლება სტაგნაციას განიცდის საინფორმაციო საშუალებების სახელმწიფო მანიპულაციის გამო, განსაკუთრებით - სატელევიზიო მაუწყებლობაში. გაეროს გენერალური ასამბლეის წინაშე გამოსვლისას პრეზიდენტმა მიეხილ სააკაშვილმა იტრაბახა საქართველოში მედიაპლურარიზმის გამო; განაცხადა, რომ ქვეყანაში „მოქმედებს 27 ტელე-კომპანია“. მან არ აღნიშნა, რომ მათი უმრავლესობა ქვეყნის მასშტაბით არ მაუწყებლობს. აღსანიშნავია ისიც, რომ მისმა ხელისუფლებამ და მომხრეებმა ყველაფერი გააკეთეს, რათა ეროვნული ტელეკომპანიები საკუთარ კონტროლქვეშ მოექციათ. ბოლო დროს საკმაოდ აგრესიული ფორმებით სცადეს საკაბელო ტელევიზიების მაუწყებლობის შეფერხება.
სააკაშვილი ამერიკის შეერთებული შტატების ყოფილი პრეზიდენტის,  ჯორჯ ბუშის ადმინისტრაციის დიდი მხარდაჭერით სარგებლობდა. მაგრამ მისი ხელისუფლების მიმდინარე მედიამანიპულაციებმა შეარყიეს სააკაშვილის, როგორც დემოკრატიის მშენებლის, რეპუტაცია. 2009 წლის ივლისში საქართველოში ვიზიტის დროს ამერიკის ვიცე-პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა მოუწოდა სააკაშვილს, მისი ხელისუფლება უფრო გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული გაეხადა დამოუკიდებელი და პროფესიული მედიის ხელშეწყობით. GHN-თან მიცემულ ოქტომბრის ინტერვიუში გაზეთ „რეზონანსის“ რედაქტორმა ლაშა ტუღუშმა განაცხადა, რომ მისი რწმენით, ქვეყანაში მედიის თავისუფლება სუსტდებოდა - „აღარ არსებობს სატელევიზიო დებატები რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით გადაიცემა; საინფორმაციო პროგრამების მუშაობა გაუარესდა, საკუთრების უფლება არ არის დარეგულირებული და დაცული“, - განაცხადა ტუღუშმა ხელისუფლების მხრიდან კერძო მედიაკომპანიებზე ზეწოლის შესახებ.
წლების განმავლობაში მთავრობის მცდელობა, დამყარებინა კონტროლი ეროვნულ ტელევიზიებზე, კარგად არის დასაბუთებული. ტელეკომპანია „რუსთავი 2“, რომელიც ერთ დროს ქვეყანაში დემოკრატიული მოძრაობის წინამძღოლი იყო, 2009 წელს მთავრობის მომხრე ძალების ხელში აღმოჩნდა. ხელისუფლებამ პირველად აღნიშნულ კომპანიაზე კონტროლი 2004 წელს მოიპოვა, როცა მისი მფლობელი აიძულეს, ტელევიზია ძალოვანი სტრუქტურის მაღალჩინოსნებზე მიეყიდა. მოგვიანებით, 2006 წელს, კომპანია რამდენჯერმე გაიყიდა, ვიდრე ხელისფულებისადმი ლოიალურად განწყობილმა ძალებმა არ ჩაიგდეს ხელში. „რუსთავი 2“-მა ნელ-ნელა შეწყვიტა კრიტიკული ინფორმაციის გავრცელება. საბოლოოდ, ტელეკომპანიამ შეისყიდა მანამდე დამოუკიდებელი ტელევიზია „მზე“, რომლის ხელმძღვანელი გახდა სააკაშვილის თანამოაზრე და პარლამენტარი დავით ბეჟუაშვილი. თავისუფალ მედიაში მეორე სპეკულაცია იყო ტელეკომპანია „იმედი“, რომელშიც 2007 წელს პოლიცია შეიჭრა მასზე კონტროლის დამყარების მცდელობით,  რადგან ტელევიზია ხელისუფლებას სხვადასხვა მკვლელობებში მონაწილეობას სდებდა ბრალად. 2008 წელს მის მფლობელზე, ბადრი პატარკაციშვილზე ზეწოლის შედეგად ტელეკომპანიამ დაკარგა დამოუკიდებლობა; პატარკაციშვილი საზღვარგარეთ წავიდა და მოგვიანებით გულის შეტევით გარდაიცვალა. მისმა შორეულმა ბიძაშვილმა, ქართველ-ამერიკელმა ბიზნესმენმა ჯოსეფ კეიმ ხელში ჩაიგდო ტელევიზია „იმედი“, დაარწმუნა რა თბილისის საქალაქო სასამართლო, რომ ის პატარკაციშვილის ანდერძის აღმსრულებელი იყო. მას შემდეგ ტელევიზიამ სამთავრობო პოლიტიკის გატარება დაიწყო.
2009 წელს სატელიტური ტელეკომპანია „მაესტრო“, რომელიც ორი წელია, საინფორმაციო და გასართობ გადაცემებზე მუშაობს, ხელისუფლების ზეწოლის მსხვერპლი გახდა, რადგან მათ სცადეს, მაუწყებლობის არე უფრო გაეფართოებინათ. 2008 წლის ბოლოს „მაესტრომ“ მიიღო ხელისუფლებისაგან ნებართვა, რეგიონალური საკაბელო ტელევიზიების საშუალებით, მაუწყებლობა განეხორციელებინა სხვადასხვა რეგიონში; ეს იყო სერიოზული წინგადადგმული ნაბიჯი, ვინაიდან საქართველოში ძალიან ცოტას აქვს სატელიტური ანტენა. მიუხედავად იმისა, რომ „მაესტრო“ კერძო კომპანიაა, მისი სარედაქციო საქმიანობა დაკავშირებული იყო ოპოზიციონერი ლიდერისა და პარლამენტის ყოფილი თავჯდომარის, ნინო ბურჯანაძის სახელთან; ასევე ტელეკომპანიაზე გადიოდა საკმაოდ პოპულარული გადაცემა „საკანი # 5“, სადაც ჟურნალისტებს და პოლიტიკოსებს შეეძლოთ, აქტიურად გამოეხატათ თავისი უკმაყოფილება სააკაშვილის მიმართ.
საქართველოს ეროვნული კომუნიკაციების მარეგულირებელმა კომისიამ 2009 წელს
დაიწყო ზეწოლა რამდენიმე საკაბელო ტელევიზიაზე, რომელთა საშუალებით, „მაესტრო“ რეგიონში მაუწყებლობდა; ზოგიერთი მათგანი დახურეს კიდეც სხვადასხვა „ტექნიკური მიზეზის“ გამო. „მაესტრო“ ზეწოლის მსხვერპლი გახდა. მაისში დაუდგენელმა პირებმა ტელევიზიის შესასვლელში ააფეთქეს ყუმბარა, რის შედეგადაც დაზიანდა კარები. საბედნიეროდ, არავინ დაშავებულა. ტელევიზია კვლავ განაგრძობს საქმიანობას. „მაესტროს“ დამფუძნებელი და გენერალური დირექტორი მამუკა ღლონტი ამბობს, რომ მას სჯერა, აფეთქებით სცადეს ტელეკომპანიისთვის ხელი შეეშალათ, რათა არ ეჩვენებინათ 2006 წელს ახალგაზრდა ბანკირის, სანდრო გირგვლიანის მკვლელობაზე მომზადებული ფილმი. ეს ინფორმაცია ამერიკის მიერ დაფინანსებულმა რადიოსადგურმა „თავისუფლებამ“ გაავრცელა. თბილისის ერთ-ერთ ბარში შსს-ს მაღალჩინოსნებთან მომხდარი კამათის შემდეგ, ბანკირი მკვდარი იპოვეს.
2008 წლის საქართველო-რუსეთის ომის შესახებ მომზადებული ევროკავშირის საგამოძიებო ანგარიში ადგილობრივი ტელევიზიისათვის ლაკმუსი არ აღმოჩნდა. ტელეკომპანიებმა არჩიეს, ან საერთოდ არ გაეშუქებინათ ანგარიშში განხილული ფაქტები ან მხოლოდ საქართველოსთვის მისაღები დასკვნების შესახებ გაევრცელებინათ ინფორმაცია. გამოცდილი დიპლომატის, ჰაიდი ტალიავინის მიერ მომზადებულ ანგარიშში, რომელიც 2009 წლის ოქტომბერში გამოქვეყნდა, ნათქვამია - მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთმა მოახდინა სხვადასხვა პროვოკაციები და ხელი შეუწყო ომის დაწყებას, საქართველო პასუხისმგებელი იყო ომის დაწყებაში ცხინვალზე საარტილერიო თავდასხმის სახით. ევროკავშირის ანგარიში მოუწოდებდა მედიას, თავი შეეკავებინა ქსენოფობიური გამონათქვამებისგან და გაევრცელებინათ მხოლოდ დაბალანსებული ინფორმაცია კონფლიქტის ორივე მხარის შესახებ.
„გარდიანში“ გამოქვეყნებულ ინტერვიუში ოპოზიციის ლიდერი ნინო ბურჯანაძე აცხადებს, რომ ევროკავშირის ანგარიშს ქართული ტელეკომპანიები ცალმხრივად აშუქებენ. ვინაიდან ოპოზიციურ ლიდერებს საკუთარი აზრის გამოხატვა მხოლოდ გაზეთებში შეუძლიათ, ბურჯანაძის თქმით, საზოგადოებაზე მათი ზეგავლენა ძალიან მცირეა ეროვნული ტელეკომპანიების სამთავრობო კონტროლის გამო. ქვეყნის ორი-მესამედისათვის ინფორმაციის ერთადერთ წყაროს ეროვნული ტელევიზიები წარმოადგენს „და ყველა მათგანი პრეზიდენტის შიდა წრის კონტროლის ქვეშაა“.
საინფორმაციო საიტზე - „ღია დემოკრატია“ გამოქვეყნებულ კვლევაში მედიის განვითარების შესახებ ანალიტიკოსი რობინ ლიუელინი საუბრობს საქართველოში ტელევიზიების პოლარიზაციაზე; მაუწყებლები არიან ან მთავრობის ან ოპოზიციური  პარტიების აქტიურად მომხრეები. „ქართული მაუწყებლების პრობლემა არის შეხედულებების პლურალიზაცია; ჩვენ გვყავს ან მთავრობის მომხრე ან მოწინააღმდეგე ტელევიზიები, არაფერი შუალედური“, - განაცხადა ჟურნალისტმა გიორგი ახვლედიანმა.
საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესია, რომელიც ქართულ საზოგადოებაში დიდი მხარდაჭერით სარგებლობს, ოქტომბერში მედიას დაუპირისპირდა, ვინაიდან სააკაშვილის ერთ-ერთმა ყველაზე აქტიურმა მხარდამჭერმა და მთავრობის მომხრე არასამთავრობო ორგანიზაციის „თავისუფლების ინსტიტუტის“ წარმომადგენელმა თეა თუთბერიძემ „ფეისბუკზე“ გამოაქვეყნა საქართველოს პატრიარქ ილია II-ზე სატირული ვიდეო-რგოლი; მასზე პატრიარქი მიხეილ სააკაშვილს სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდა. საქართველოს პატრიარქმა მანამდე გააკრიტიკა პრეზიდენტი სააკაშვილი რუსეთთან ომის წარმოების გამო. სააკაშვილმა ამხილა უპატივცემულობა და ცენზურის შიში გააღვივა განცახადებით, რომ „ის არავის მისცემს უფლებას, თავისუფლების პრინციპი არასწორად გამოიყენოს“. ადგილობრივი პრესა ავრცელებდა ამ განცხადებას.
წინა რთული წლის შემდეგ, როდესაც კიბერნეტიკულ ომში რუსი ჰაკერები თავს ესხმოდნენ საქართველოს ხელისუფლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების საიტებს, ეს ტენდენცია 2009 წელსაც გაგრძელდა. ბრძოლა ახალი ენერგიით დაიწყო აგვისტოში, როგორც რუსეთის უარი ქართულ ბლოგებზე, რამაც რამდენიმესაათიანი გათშვა გამოიწვია ისეთი პოპულარი საიტებისა, როგორიცაა „ტვიტერი“ და „ფეისბუკი“; შედეგად მილიონობით მომხმარებელი დაზარალდა. საქართველოში ინტერნეტის მისაწვდომობა შეზღუდულია განსაკუთრებით დედაქალაქში; საერთაშორისო კვლევისა და გაცვლის გამგეობამ დაადგინა, რომ მხოლოდ 7 % არის ინტერნეტის მომხმარებელი.
რუსი რეპორტიორი ორ ქვეყანას შორის დაძაბული ურთიერთობის მსხვერპლი გახდა. 18 სექტემბერს, CPJ მოსთხოვა საქართველოს ხელისუფლებას შეეწყვიტა ბესიკ ფიფიას წინააღმდეგ სისხლის სამართლის დევნა თაღლითობის ყალბი ბრალდების საფუძველზე; ფიფია რუსული საინფორმაციო სააგენტოს „რია ნოვოსტის“ თბილისის ბიუროს ხელმძღვანელია. „რია ნოვოსტიმ“ აცნობა CPJ-ს, რომ ფიფიას საქმე დაემთხვა საქართველოს უარს, ქვეყანაში შეეშვათ ორი რუსი ჟურნალისტი, რომლებიც პოსტ-კონფლიქტურ თემებზე გამართულ საჯარო ფორუმზე დასასწრებად ჩამოვიდნენ. CPJ-ს მხარდაჭერის შემდეგ ფიფიას წინააღმდეგ საქმის წარმოება შეწყდა.

Attacks on the Press 2009: Georgia
International organization Committee for the Protection of Journalists published a report on media situation in Georgia. It describes the situation in Georgian TV-Companies. More precisely, the report states that TV-Company Rustavi 2, which used to be the flagship of the democratic movements in Georgia, has turned into the government-controlled station since the end of 2009; consequently, they stopped to broadcast events impartially. International organization discussed the dispersal of Imedi-TV and reinforcement of government’s control on it in its report. The report also discusses various obstacles created for independent TV-Company “Maestro” which faced problems for their different position. Humanrights.ge publishes the part of the report which discusses the situation in Georgia.
Top Developments
• TV news politicized due to government manipulation.
• Opposition-aligned broadcaster obstructed.
Key Statistic
7: Percent of Internet penetration nationwide.
While no journalists were killed or imprisoned in Georgia in 2009, press freedom in this small South Caucasus nation stagnated due to persistent state manipulation of news media, particularly television broadcasting. In a speech before the U.N. General Assembly in September, President Mikhail Saakashvili boasted of Georgia’s media pluralism, stating that the country has “27 TV stations.” He failed to mention that most stations have little reach and, notably, that his government and its allies have long sought to control television news content, most recently through aggressive efforts to obstruct the cable affiliates of a station aligned with a leading opponent.
Saakashvili had enjoyed strong support from the administration of U.S.
President George W. Bush, but his government’s ongoing media manipulation eroded his reputation as a democracy builder. During a visit to Georgia in July, U.S. Vice President Joseph Biden urged Saakashvili to make his government more transparent and accountable by fostering independent and professional media. In an October interview with the news agency GHN, Lasha Tugushi, editor of the independent Tbilisi-based daily /Rezonansi/, said he believed press freedom was declining. “There are no more [national] television debates and discussions, the information programs are worse, and property rights are not regulated and defended,” Tugushi said, referring to the government’s continued encroachment on privately owned media corporations.
The broad contours of the government’s years-long efforts to control national television content are well-documented. The television station Rustavi 2—once the flagship of the democratic movement—rested solidly in pro-government hands in 2009. Authorities first gained control of the station in 2004 through the original owner’s coerced sale to a defense official, then in 2006 through a complicated series of buyouts by government loyalists. Critical coverage was eventually scrubbed on Rustavi 2, which ultimately merged with another formerly independent television station, Mze, under the direction of parliamentary member David Bezhuashvili, a Saakashvili ally. The next venture in free media, Imedi TV, weathered an attempted takeover by police in 2007 over its allegations of government complicity in assassinations. But it lost its independence in 2008 after owner Badri Patarkatsishvili was pressured to give up his shares and flee abroad, where he died of a heart attack. His distant cousin, Georgian-American businessman Joseph Kay, gained control of the station after persuading a Tbilisi court to uphold his management rights. The station took a pro-presidential stance.
In 2009, Maestro TV, a two-year-old satellite station featuring news and entertainment, faced government obstruction as it sought to widen its audience. Maestro had obtained government permission in late 2008 to rebroadcast its programming on dozens of local cable affiliates, an important step in broadening its reach since few Georgian viewers have satellite dishes. Although privately owned, Maestro TV was aligned editorially with opposition leader and former Parliament Speaker Nino Burdzhanadze, and featured programming such as “Cell Number Five,” a talk show in which journalists and politicians vented frustration with Saakashvili.
The Georgian National Communications Commission pushed back in 2009.
The agency pressured several local cable affiliates to halt their rebroadcasts of Maestro, going as far as closing some of the stations temporarily for unspecified “technical reasons.” Maestro faced violence as well. In May, unidentified assailants set off a grenade at the station’s offices, blasting out windows and damaging a door but causing no injuries. The station continued operations. Maestro’s founder and general director, Mamuka Glonti, said he believed the blast was intended to prevent the station from airing a program about the 2006 slaying of banker Sandro Girgvliani, the U.S.  government-funded Radio Liberty/Radio Free Europe reported. The banker was found murdered shortly after an argument in a Tbilisi bar with three senior Interior Ministry officials.
A critical European Union fact-finding report on the August 2008 armed conflict between Russia and Georgia was a failed litmus test for national television. The networks were either silent about the report’s findings or chose to air only conclusions favorable to the Georgian side. The report, written by seasoned diplomat Heidi Tagliavini and issued in October, found that while Russia created various provocations and escalated the war, Georgia bore responsibility for instigating the conflict with its shelling of Tskhinvali. The EU report also called on the media to curb xenophobic sentiments and to provide a balanced view of all sides of the conflict.
In an op-ed piece published in /The Guardian/ of London, the opposition leader Burdzhanadze said administration policies had ensured that coverage of the EU report was one-sided. While opposition voices can get a hearing in newspapers and on cable television, Burdzhanadze said, their impact is diminished due to presidential control over national broadcasting. For two-thirds of the country, national television channels are the only media available, “and all are directed by the president’s inner circle,” he wrote.
In a survey of media developments published on the news Web site /Open Democracy/, analyst Robin Llewellyn described the politicization of television in Georgia, with broadcasters providing either intensely pro-government or pro-opposition views. “The problem with Georgian broadcasting,” journalist Giorgi Akhvlediani told Llewellyn, “is that we now have a plurality of views, but it is either very pro-government, or very anti-government, with nothing in between.”
The Georgian Orthodox Church, long revered in Georgian society, was drawn into a battle with the media in October as one of Saakashvili’s closest supporters, Tea Tutberidze of the pro-government Liberty Institute, a Western-supported, university-based nonprofit that played a key role in the Rose Revolution, posted satirical videos of Patriarch Ilia II of Georgia on the social networking site Facebook and on the video-sharing site YouTube, animating his image to make it appear he was mouthing attacks on the president. The Georgian patriarchate had earlier criticized Saakashvili for precipitating the war with Russia. Saakashvili denounced the irreverence and sparked fears of censorship by saying he “won’t let anyone misuse the principles of freedom“, local press reports said.
After raging the previous year, a cyberspace war in which Russian hackers were attacking Georgian government and civil society Web sites subsided during much of 2009. The battle re-emerged in August as Russian denial-of-service attacks on a Georgian blog caused hours of outages on the popular social networking site Twitter and a slowdown of Facebook that affected millions of users. Internet access in Georgia is limited mainly to those in the capital, with penetration estimated by the International Research and Exchanges Board at only 7 percent throughout the country.
A Russian reporter was harassed as a result of rivalries between the two countries. On September 18, CPJ urged Georgian authorities to drop trumped-up forgery charges against Besik Pipia, Tbilisi bureau chief for the Russian news agency RIA Novosti. RIA Novosti told CPJ that Pipia’s case coincided with Georgia’s denial of entry to two Russian journalists invited to attend a public forum on post-conflict relations. After CPJ’s advocacy, the case against Pipia was dropped.