პროკურატურამ მთელ რიგ საკითხებზე თვალი დახუჭა
ავთანდილ დარსაველიძეს 4 წლით, ელგუჯა გაბადაძეს - 3 წლით და 6 თვით, ხოლო თენგიზ დარახველიძეს - 2 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა - ეს განაჩენი გასულ კვირას ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ „დიდების მემორიალის“ აფეთქების ფაქტზე დაკავებულებს გამოუტანა. გარდა ამისა, თითოეულს, ჯარიმის სახით 5000 ლარის გადახდა დაეკისრა. განაჩენი სააპელაციო სასამართლოში  გასაჩივრდება - ასეთია გადაწყვეტილება, რომელიც ბრალდებულების ადვოკატებმა  მიიღეს.
აღნიშნულ ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე მომხდარიდან (გასული წლის 19 დეკემბერი) რამდენიმე საათში აღიძრა. სამართალდამცავებმა ჯერ შპს „საქფეთქმრეწვის“ ხელმძღვანელი, ავთანდილ დარსაველიძე, ხოლო მოგვიანებით ორგანიზაციის კიდევ ორი წარმომადგენელი - ელგუჯა გაბადაძე  და თენგიზ დარახველიძე დააკავეს. თბილისის საქალაქო სასამართლომ მათ ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.
26 იანვარს საქმის განხილვა ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში დაიწყო. საბრალდებო დასკვნის მიხედვით,  „საქფეთქმრეწვის“ წარმომადგენლებს: ავთანდილ დარსაველიძეს, ელგუჯა გაბადაძეს  და თენგიზ დარახველიძეს ბრალი წარმოებული სამუშაოს დროს უსაფრთხოების ნორმების დარღვევაში ედებათ. ბრალდებულები თავს დამნაშავედ არ ცნობენ და აცხადებენ, რომ ტექნიკური ნორმების დარღვევა, რასაც დედა-შვილის სიცოცხლე ემსხვერპლა, „დიდების მემორიალის“ დაჩქარებულმა აფეთქებამ გამოიწვია. აღნიშნული  ძეგლის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრებნი დღესაც დაბეჯითებით აცხადებენ, რომ მემორიალის  აფეთქება 21 დეკემბერს უნდა მომხდარიყო და არა - 19 დეკემბერს.
„გარკვევით გვითხრეს, რომ 21 დეკემბრისთვის ვყოფილიყავით მობილიზებული. პოლიციის თანამშრომლები გვაფრთხილებდნენ, რომ სახლებიდან გავსულიყავით. თუმცა, ყველაფერი დაჩქარებული ტემპით მოხდა და მხოლოდ 19 დეკემბრის დილით გავიგეთ, რომ მემორიალს რამდენიმე საათში ააფეთქებდნენ. პოლიცია გვეუბნებოდა, რომ სახიფათო არაფერი იყო, თუ მიმდებარე ტერიტორიიდან მოცილებით ვიდგებოდით და სახლებში არ დავრჩებოდით. გარდაცვლილები სწორედ ე.წ. უსაფრთხო ადგილზე იდგნენ, ანუ, ძეგლიდან მოშორებით. თუმცა აფეთქებას შეეწირნენ. ასე რომ, პოლიციას გაცილებით მეტი ყურადღება უნდა გამოეჩინა“, - ამბობს მემორიალის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები ლალი გოგავა.
ქალბატონის (ისევე როგორც, სხვა დანარჩენი ადგილობრივის) ნაამბობის მიუხედავად, გამოძიება პოლიციის, ისევე როგორც ადგილობრივი ხელისუფლების უკვე ყოფილი  წარმომადგენლების პასუხისმგებლობის საკითხს რატომღაც არ აყენებს. არადა, ქუთაისში დღესაც ხმამაღლა საუბრობენ, რომ აფეთქების ბრძანება სწორედ იმერეთში პრეზიდენტის რწმუნებულმა მიხეილ ჩოგოვაძემ გასცა.
ამას ადასტურებს მსჯავრდებული დარსაველიძის ჩვენებაც. „საქფეთქმრეწვის“ ხელმძღვანელი განმარტავს, რომ დემონტაჟს უშუალოდ ჩოგოვაძე ხელმძღვანელობდა და მისივე ბრძანებით, იგი 21 დეკემბერს უნდა განხორციელებულიყო. თუმცა, 17 დეკემბერს გადაწყდა, რომ თარიღი შეიცვალა. პროცესის დაჩქარებას კი, გაუთვალისწინებელი მომენტები, საბოლოო ჯამში კი,  უბედური შემთხვევა მოჰყვა.
მიუხედავად იმისა, რომ სამართალდამცავებმა შპს „საქფეთქმრეწვის“ წარმომადგენლები მომხდარიდან რამდენიმე დღეშივე დააკავეს, ხოლო იმერეთის გუბერნატორი თანამდებობიდან გაათავისუფლეს, საზოგადოება მომხდარზე სათანადო რეაგირებას ითხოვდა.  არასამთავრობო ორგანიზაციები და ოპოზიციური პარტიები  მიიჩნევდნენ და დღესაც იმ აზრზე რჩებიან, რომ ტრაგედიის გამო პასუხი მხოლოდ აფეთქების შემსრულებლებმა კი არა, ამ აქტის პოლიტიკურმა დამკვეთებმა უნდა აგონ, რადგან დემონტაჟი საქართველოს მთავრობის 2009 წლის 9 დეკემბრის განკარგულების საფუძველზე დაიწყო, რომელსაც ხელს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ნიკა გილაური აწერს. პროკურატურა კი, როგორც ირკვევა,  მთელ რიგ საკითხებზე თვალს ხუჭავს და მომხდარში მხოლოდ შემსრულებლებს ადანაშაულებს.
გარდა ამისა, ერთ-ერთი მსჯავრდებულის თქმით, ხელშეკრულების მიხედვით, რომელიც თბილისურ ფირმა „საქფეთქმრეწვსა“და ქუთაისის მერიას შორის გაფორმდა, უსაფრთხოების წესების დაცვა დამკვეთს ევალებოდა. დამკვეთმა კი, ეს საქმე პოლიციას დაავალა.

Avtandil Darsavelidze was sent to prison for 4 years and Elguja Gabadadze for 3 years and 6 months; Tengiz Darakhvelidze will spend 2 years in prison – this verdict was passed on the explosion of Memorial to Victory by Kutaisi City Court. Besides that, each of them were fined with 5 000 GEL. The verdict shall be appealed at Appeal Court – decided the attorneys of the convicted.
The criminal case was launched on the incident several hours after it happened (December 19, 2009). Law enforcement officers initially arrested head of Sakpetkmretsvi Ltd” Avtandil Darsavelidze and later two more officials of the organization – Elguja Gabadadze and Tengiz Darakhvelidze. Tbilisi City Court imposed two-month pretrial imprisonment on them.
On January 26, 2010 Kutaisi City Court started case discussion. According to bill of particulars, representatives of the Sakpetkmretsvi Avtandil Darsavelidze, Elguja Gabadadze and Tengiz Darakhvelidze were accused in breaching security norms during implemented work. The accused do not plead guilty and state the accident which resulted into the death of mother and child during the explosion was caused by breached technical norms. The residents of the surrounding territory of the Memorial still claim that the explosion was scheduled for December 21 instead December 19.
“We were warned to get ready for December 21. Policemen warned us to leave our houses by that time. However, everything happened in a hurry and only in the morning of December 19 we learned that they were going to explode the memorial in several hours. The police calmed down us that nothing was dangerous if we left the surrounding area and in the houses. The dead mother and child were standing in the so-called safe place that was far from the monument. However, they died because of explosion. So, the police had to pay more attention to the locals,” said resident of the surrounding area Lali Gogava.
Despite the story of the woman (her story is similar to the stories of other local inhabitants) nobody accuses the police and local government at all. However, people loudly speak in Kutaisi that former Imereti regional governor Mikheil Chogovadze ordered to explode the Memorial.
Testimony of the accused Darsavelidze confirms the same. The head of Sakpetkmretsvi clarified that Chogovadze was personally supervising the explosion process; he had ordered to explode the monument on December 21 but finally they decided on December 17 to change the date. Hurrying up the process was resulted into the accident.
Although law enforcement officers detained the representatives of the Sakpetkmretsvi several days after the accident and Imereti regional governor was resigned soon, the society still requested corresponding reaction on the fact. NGOs and opposition parties think that not only implementers of the explosion shall be punished for the tragedy but political decision-makers too because the explosion started due to the resolution of the government of Georgia issued on December 9, 2009. Prime-Minister Nika Gilauri signed the resolution. Prosecutor’s office fails to consider several circumstances and blames the Ltd into the tragedy.
Besides that, one of the accused said, according to the agreement signed between the Tbilisi based Ltd Sakpetkmretsvi and Kutaisi City Hall the later was responsible for the security. The government ordered the police to preserve security norms.