უშიშროების სპეცრაზმი ჩეჩნებს სასტიკად გაუსწორდა
2004 წლის 4 აგვისტოს წამების მსხვერპლთა სარეაბილიტაციო ცენტრმა მოგვაწოდა ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს სპეციალური დანიშნულების რაზმმა ჩაატარა ოპერაცია პანკისში ჩეჩენი დევნილების წინააღმდეგ, კერძოდ სოფლებში დუისი, ჯოყოლა  და ხალაწანი.
აღნიშნული სპეცოპერაციის დროს უშიშროების სამინისტროს სპეცრაზმელებმა განსაკუთრებული სისასტიკე გამოიჩინეს ჩეჩენი ქალების მიმართ. კერძოდ, სასტიკად სცემეს 14 ჩეჩენი ქალი; 12 იმავე დღეს მიიყვანეს ახმეტის საავადმყოფოში, აქედან ოთხს აღმოაჩნდა ტვინის შერყევა. აღსანიშნავია, რომ ერთ-ერთი მათგანი იყო ფეხმძიმედ.
მიღებული ინფორმაციით ჩეჩენი ქალები სპეცრაზმელებმა დააჩოქეს და ისე სცემეს ავტომატის კონდახით.
გარდა ამისა სპეცრაზმელებმა დააკავეს ოცამდე ჩეჩენი ეროვნების ადამიანი, რომელთაგან უმეტესობა მოგიანებით განთავისუფლებული იქნა, ხოლო ოთხი მათგანი, კერძოდ, ჰასან ოქიევი, იახშირ სალამი, ვახტანგ მარგოშვილი და ალექსანდრე ბურჩაშვილი ნარკოტიკების რეალიზაციაში არიან ეჭვმიტანილები.

On Agust 4, 2004 we received information from the Georgian  Centre for Psychological and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT) that the special operation team of the Georgian state security conducted an operation against Chechen refugees in Pankisi, namely in the villages Duisi, Djokola and Khalatsani.
During the special operation the special operation team of the state security treated Chechen women in particularly cruel manner. They severely beat 14 Chechen women; 12 of them were taken to Akhmeta Hospital on the very day and 4 of them turned out to have concussion of the brain. It should be noted that one of the women was pregnant.
According to received information the special operation policemen made the women to fall on their knees and then beat them with the butt of the gun (Kalashnikov).
Besides the special operation team detained about 20 Chechens most of which were released later, but four of them Hasan Okiev, Iakhshir Salami, Vakhtang Margoshvili and Aleksandre Burchashvili are suspected in selling drugs.