ყოფილი მინისტრი ვალერი ვაშაკიძე დააკავეს
თბილისი.08.09.04.მედია-ნიუსი. სამართალდამცველებმა დააკავეს ლტოლვილთა და განსახლების ყოფილი მინისტრი ვალერი ვაშაკიძე. მას ბრალად ედება ლტოლვილთათვის  ყალბი მოწმობების გაცემა, რითაც სახელმწიფოს 1.100.000 ლარის ზარალი მიაყენა.
გენერალური პროკურატურის მოკვლევაზე ზედამხედველობის სამმართველოს უფროსის გიორგი ღვინიაშვილის განცხადებით, 2 სექტემბერს საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროდან შესული მასალების საფუძველზე აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს თანამდებობის პირთა მიერ 1998-2004 წლებში სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე.
გამოძიების ინფორმაციით, 1998 წელს, ვაშაკიძის მინისტრობის პერიოდში, მან იძულებით გადაადგილებულ პირთა შესახებ საქართველოს კანონის მოთხოვნათა საწინააღმდეგოდ დაადგინა წესი, რის საფუძველზეც დაახლოებით 2002 პირმა მართლსაწინააღმდეგოდ ლტოლვილების სტატუსი მიიღო. ამ პირებზე 1998-2004 წლის მაისამდე საქართველოს ბიუჯეტიდან სავარაუდოდ 1.100.000 ლარია გაცემული.
გიორგი ღვინიაშვილის განცხადებით, ყოფილმა მინისტრმა აღიარა დანაშაული. მას ბრალად ედება სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტება, რაც ითვალისწინებს 3-დან 7 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას.
ლტოლვილთა და განსახლების ამჟამინდელი მინისტრის ეთერ ასტემიროვას თქმით, სამინისტროდან პროკურატურამ 1998 წლის დოკუმენტაცია  ამოიღო და რამდენადაც მისთვის ცნობილია, ვალერი ვაშაკიძის მინისტრობის პერიოდში ხელმოწერილი იყო განკარგულება, რომლის თანახმადაც დევნილის სტატუსი მიენიჭათ იმ მამაკაცების მეუღლეებსაც, რომლებმაც დევნილობის პერიოდში იქორწინეს.

Former Minister Valeri Vashakidze Detained
Tbilisi. 08.09.04. Media News. Law enforcers have detained Valeri Vashakidze, Minister of Refugees and Resettlement. He is charged with issuing false Ids, thus inflicting damage of 1.100.000GEL to the state.
In regard to the investigation conducted by the General Prosecution Giorgi Gviniashvili, Head of the Supervisory Department stated that on September 2, a criminal case was brought against the officials of the ministry for abuse of power in the years 1998-2004. The case rests on materials, which had been sent to the General Prosecutor’s Office by the Ministry of Refugees and Resettlement.
According to information that emerged in a 1998 investigation, Vashakidze passed an order in violation of the Georgian law on IDPs during his tenure as Minister. This order allowed 2002 persons to illegally receive IDP status. Overall, these persons are supposed to have received about 1.100.000GEL from the state budget from 1998 till May 2004.
According to Giorgi Gviniashvili the former minister pled guilty. He is charged with abuse of power, which could be punished with 3 to 7 years of imprisonment.
The current Minister of Refugees and Resettlement, Eter Astemirova, confirms that the Prosecution has received the 1998 documentation from the Ministry. Astemirova continues to state that according to her knowledge, Valerie Vashakidze had signed the order in question during that period. The order enabled the wives of men who got married after they became IDPs to be granted IDP status.