ნინოწმიდელებმა კომპანია „კანარგო ჯორჯიას“ სასამართლოში უჩივლეს
საგარეჯო.01.08.05.მედიანიუსი. საგარეჯოს რაიონის სოფელ ნინოწმიდის მოსახლეობამ ნავთობმწარმოებელი კომპანია „კანარგო ჯორჯიას“ წინააღმდეგ სასამართლოში სარჩელი შეიტანა.
სოფელ ნინოწმიდაში „კანარგო ჯორჯიას“ მიერ ჩატარებული სამუშაოების დროს ერთ-ერთი ჭაბურღილიდან ნავთობმა ამოხეთქა, რამაც სოფლის სასმელი წყლით მომმარაგებელი სათავე-ნაგებობა დააზიანა. ამის შემდეგ ნინოწმინდელები ჯანმრთელობის გაუარესებას უჩივიან.
კომპანია „კანარგო ჯორჯიას“ ხელმძღვანელობამ სოფლის მოსახლეობას სადაზღვევო კომპანია „ალდაგის“ ჯანმრთელობის დაზღვევის პოლისები დაურიგა. მოსახლეობა აცხადებს, რომ აღნიშნული პოლისები მხოლოდ ლაბორატორიულ კვლევას ითვალისწინებს, რაც არ არის საკმარისი. ისინი პოლისების ფუნქციების გაზრდას მოითხოვენ.
საგარეჯოს რაიონის გამგეობა, კომპანია „კანარგო ჯორჯიასა“ და კომპანია „ალდაგის“ ხელმძღვანელობა პოლისების გაფართოების საკითხის განხილვას აპირებდნენ, თუმცა ნინოწმიდელებმა თბილისის საოლქო სასამართლოში სარჩელი შეიტანეს და „კანარგო ჯორჯიას“ ხელმძღვანელობისაგან კომპენსაციის სახით 28 მილიონ ლარს ითხოვენ.

Population of Ninotsminda Complained to „Canargo Georgia“ Company
Sagaredjo.01.08.05.MediaNews. Population of the village Ninotsminda in Sagaradjo’s region complained  to „Canargo Georgia“ Oil Company.
After works done by „Canargo Georgia“ oil has exploded  there in the village of Ninotsminda, which damaged the main building of water support of the village. After this incident health situation of population became worse.
Among villagers the administration of „Canargo Georgia“ distributed free of charge health insurance policies of „Aldagi“ Insurance Company. Population of Ninotsminda stated that these insurance policies are only for labaratory research, which isn’t enough for them. They demanded the extension of functions of insurance policies.
Board of administration of Sagaredjo’s region, the administration of „Kanargo Georgia“ Company and  the administration of „Aldagi“ Insurance Company planned to discuss the issue concerning the extension of insurance policies. However the population of Ninotsminda have already  complained to „Canargo Georgia“ in Court of Appeals in Tbilisi, where they demanded compensation of 28 million GEL.