ტრეფიკინგის მსხვერპლი გარდაიცვალა
გარდაცვალებამდე იგი „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ესაუბრა და ორგანიზაციას დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა იმის შესახებ, თუ როგორ და ვინ გადაიყვანა 2001 წლის ზამთარში საქართველოდან თურქეთში, ხოლო თურქეთიდან საბერძნეთში.
21 დღიანი შიმშილობის შედეგად, ნათია ტუბმენინგიტითა და ფილტვების ტუბერკულოზით დაავადდა. სიკვდილამდე მას სმენაც დაეკარგა, თუმცა მზად იყო სამართალდამცავებთან თანამშრომლობისათვის.  იგი იმ პირთა ჯგუფის დასჯას ითხოვდა, რომელსაც „მაღალანაზღაურებად სამსახურში დასაქმების“ დაპირებით, საქართველოდან საზღვრის უკანონო გადაკვეთით, თურქეთსა და საბერძნეთში ახალგაზრდები გადაჰყავდა და იმავდროულად ადამიანების ვაჭრობით იყო დაკავებული.
კონკრეტულ ფაქტთან დაკავშირებით 2002 წელს, შს სამინისტროს სიცოცხლის ხელყოფის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოში სისხლის სამართლის საქმეც აღიძრა, მაგრამ მას შემდეგ რაც დადგინდა, რომ ტრეფიკერთა ჯგუფს შს ოპერატიული დაზვერვის სამმართველოს მაღალჩინოსნის ძმა მფარველობდა, ძიება შეწყდა.
ბოლოს ნათია თბილისის ტუბსაავადმყოფოში მკურნალობდა, სადაც როგორც მისი ოჯახის წევრებმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ განუცხადეს, მას სათანადო ყურადღებას არ აქცევდნენ.
გარდაცვალებამდე ნათიამ ტრეფიკერები, ზაზა ჭულაძე, ვინმე მანანა, თენგო და სხვები, საჯაროდ ამხილა. ტრეფიკინგის საქმით გენერალური პროკურატურა დაინტერესდა, თუმცა უშედეგოდ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ შეშფოთებას გამოთქვამს მომხდართან დაკავშირებით და შესაბამის ორგანოებს მოუწოდებს, სასწრაფოდ დაინტერესდნენ აღნიშნული საქმით და მკაცრად იქნენ დასჯილნი დამნაშავეები. ამასთან ერთად, მზად ვართ სამართალდამცავებს ნათიას ნაამბობის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მივაწოდოთ.

Trafficked Victim Died
Before death she spoke with the representatives of the Human Rights Center and gave detailed information about her tragic history. She named people who had taken her to Turkey and then to Greece in winter of 2001.
After twenty-one-day starvation Natia got ill with tube-meningitis and lung tuberculosis. Before death she deafened too, however she was ready to cooperate with law enforcers. She demanded the punishment of the criminal group who had deceived her and sent to Turkey under the promise she would get a well-paid job there. The group illegally transported young people from Georgia to Turkey and then to Greece. Besides that the criminal group was involved in human trafficking.
In 2002 the Department against Life Abuse within the Internal Ministry launched a criminal case on the fact. Since they found out that the brother of one of the high ranking officials protected the criminal group they dropped the investigation.
Lately Natia took treatment at the Tbilisi Tuberculosis Hospital where she was not paid proper attention; Natia’s family members stated so in their conversation with the Human Rights Centre.
Before death Natia publicly exposed the traffickers, Zaza Chuladze, certain Manana, Tengo and others. The Prosecutor General’s Office got interested in the fact but there has been no result yet.
The Human Rights Centre is deeply concerned regarding the fact and calls upon the corresponding bodies to show their interests into the fact and punish the criminals under the law. Besides that the center is ready to provide detailed information about Natia’s story she told the journalist during the interview.