„Freedom House“-ის რეიტინგში, მედიის თავისუფლების თვალსაზრისით, საქართველომ მცირედით გაიუმჯობესა პოზიცია
ავტორიტეტული უფლებადამცველი ორგანიზაცია „Freedom House“-ის    2007 წლის მოხსენების („ქვეყნები გარდამავალ ეტაპზე“ (Nations in Transit)) თანახმად, საქართველომ მცირედით გაიუმჯობესა პოზიცია მედიის თავისუფლების თვალსაზრისით.
„Freedom House“-ის კვლევაში, რომელიც 2006 წლის პერიოდს ასახავს,  28  ყოფილ კომუნისტურ  ქვეყანასა და კოსოვოს ოლქზეა საუბარი.
7- ქულიანი შეფასებით, სადაც 7 სრულიად არათავისუფალს ნიშნავს, 1  კი - სრულიად თავისუფალს, საქართველოს, მედიის თავისუფლების რეიტინგში,  4  ქულა აქვს მინიჭებული.  2006 წლის რეიტინგში, რომელიც 2005  წლის პერიოდს  ასახავდა, საქართველოს  4.25 ქულა ჰქონდა.
2007 წლის მოხსენების მიხედვით, მედიის თავისუფლების რეიტინგში, დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის (დსთ) წევრი ქვეყნებიდან, საქართველოზე უკეთესი შედეგი მხოლოდ უკრაინას აქვს -  3.75 ქულა.
მედიის თავისუფლების  მაჩვენებელში ნიშანდობლივია იმ  ქვეყნების ქულებიც, რომლებიც ამჟამად ნატოში გაწევრიანების ეტაპზე იმყოფიან: ალბანეთს  3.75 ქულა აქვს, ხორვატიას - 4, მაკედონიას - 4.25.
„Freedom House“-ის რეიტინგში საქართველოში საარჩევნო პროცესი შეფასებულია 4.5 ქულით, სამოქალაქო საზოგადოება 3.5 ქულით, საერთო ეროვნული  მმართველობა 5.5 ქულით, ადგილობრივი დემოკრატიული მმართველობა - 5.5, სასამართლოს მოწყობა და დამოუკიდებლობა - 4.75 ქულით, კორუფცია კი, 5 ქულით.
მთლიანობაში, საქართველოს მაჩვენებელი შეადგენს  4,68  ქულას, გასულ წელს კი (2005 წლის მდგომარეობა - media.ge)  4,86 ქულა იყო. ამ მონაცემით, საქართველო კვლავ რჩება ნაწილობრივ თავისუფალ ქვეყნად.
გაზეთ „24 საათში“,  „Freedom House“-ის    მოხსენების მიმოხილვისას, მშვიდობის დემოკრატიის და განვითარების კავკასიური ინსტიტუტის დირექტორი გია ნოდია წერს, რომ ქვეყანაში, სადაც დემოკრატიული  ინსტიტუტის ტრადიცია არ არის, ხელისუფლებას მეტი მოეთხოვება, ვიდრე განვითარებულ დემოკრატიებშია. საქართველოს ლიდერებს შეიძლება არ ეპატიოს ის,  რაც ჩვეულებრივ საქციელად ჩაეთვლებათ მათ კოლებს შეერთებულ შტატებში ან გერმანიაში. მაგალითად, გერმანიის კანცლერი ჰელმუტ კოლი პრინციპულად არ აძლევდა ინტერვიუს გერმანიის ყველაზე გავლენიან ჟურნალებს - „შპიგელს“  და „შტერნს“. ამის გამო ვერავინ იტყოდა, რომ გერმანიის ხელისუფლება თავისუფალ მედიას ებრძვის - იმიტომ, რომ ეს მედია თავისთავად იყო ძლიერი და მთავრობას მისი იქეთ უნდა შინებოდა.
ნოდია წერს, რომ „ჩვენი მედია ხარისხითაც და ეკონომიკური საფუძვლებითაც ახლოს ვერ მივა თავის დასავლელ კოლეგებთან. ამიტომ ისეთსავე ნაბიჯებს, რაც დასავლეთში ხელისუფლებასა და კონკრეტულ მედია-საშუალებებს შორის ბუნებრივ  მეტოქეობად ჩაითვლება, საქართველოში უცებ მიათვლიან „მედიაზე ზეწოლას“, რაც, ექსპერტის აზრით, სადავო საკითხია.
რაც შეეხება, კორუფციის დონეს,  გია ნოდიას აზრით, საქართველო უკეთეს ქულას იმსახურებს კორუფციაში, ვიდრე „Freedom House“-მა გაიმეტა. მაგრამ შემფასებლები იქიდან ამოდიან, რომ კორუფციასთან ბრძოლაში საგანგებო ზომების გამოყენებით შეიძლება უცებ მიაღწიაო თვალსაჩინო წარმატებებს, მაგრამ ეს კიდევ არ ნიშნავს, რომ პრინციპული გარდატეხა მოხდა: ასეთი რამის დადასტურებას დრო უნდა.
„დაბოლოს, ხელისუფლებამ უნდა მოიცილოს ის სახიფათო ილუზია, თითქოს საქართველო უკვე არის დემოკრატია, ოღონდ ვიღაც ცუდ ადამიანებს ამის დანახვა არ უნდატ. დემოკრატიზაცია აარა მხოლოდ ფორმალური რეფორმების, არამედ აგრეთვე ინსტიტუტების მშენებლობის და მთელი საზოგადოების გარდაქმნის პროცესია, რაც უცებ პრინციპულად ვერ მოხდება“, წერს გია ნოდია „24 საათის“ ფურცლებზე.

Georgia Slightly Improved its Position in „Freedom House“ Rating in Terms of Media Independence
Pursuant to Freedom House, Influential human rights organization, annual report Nations in Transit 2007, Georgia has slightly improved its position in terms of Media independence.
The 2007 Freedom House study ratings reflect the period January 1 through December 31, 2006   and is focused on 28 former Soviet countries and Kosovo.
In terms of media independence Georgia has won 4 points in a 7-point rating system. The ratings are based on a scale of 1 to 7, with 1 representing the highest level of independent media progress and 7 the lowest. In the same study of 2006 Georgia had 4,25 points.
Under the report 2007 Georgia recedes only the Ukraine (3,75 points) among the CIS countries.
The points of the countries being at the stage of NATO integration are to be noted: Albania – 3,75, Croatia - 4, Macedonia – 4,15.
According to Freedom House rating system the ratings vary in Georgia  through the categories: Electoral Process (EP) -  4,5; Civil Society (CS) – 3,5; National Democratic Governance (NGOV) – 5,5; Local Democratic Governance (LGOV) – 5,5; Judicial Framework and Independence (JFI) - 4,75; and  Corruption (CO) - 5.
In total Georgia counts 4,68 points on average (4,86 points in the previous year – media.ge). Georgia still remains a partially independent country.
Newspaper “24 Hours” published the article including the discussion about Freedom House report by political scientist Gia Nodia, Head of Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development, (CIPDD). In the country with no tradition of institute of democracy the government is demanded for more compared with developed democracies - says Mr. Nodia. Leaders of Georgia might not be pardoned for the deeds that can be considered normal for their counterparts in the United States or Germany. For instance, Helmut Kohl Germany's chancellor never gave interviews to the most powerful German magazines such as “Spiegel” and “Stern”. No one would ever say that German Government is fighting against independent media – since the media itself was powerful and the government was to be scared of it – notes Nodia.
Our media, says Head of CIPDD, is far from its Western counterparts, both in terms of quality and economic basis. Thus the steps considered as natural controversy between Western governments and means of media is easily perceived as pressure over media in Georgia that is rather disputable issue, from the experts’ point of view.
As regards the level of corruption, Gia Nodia believes that Georgia deserves a higher score. No radical turn has been made but it takes time to prove it.
“And in the end the government is to strip off the perilous illusion as if Georgia is already a democracy but some bad people are not willing to see it. Democracy never means formal reforms, but the process of building institutions and evolution of the society and it naturally takes time” – Nodia underlines.