შალვა ნათელაშვილი აშშ-ს თავისი ოჯახისთვის პოლიტიკურ თავშესაფარს სთხოვს
საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის ლიდერი შალვა ნათელაშვილი ამერიკის შეერთებულ შტატებს მისი ოჯახისათვის პოლიტიკურ თავშესაფარს სთხოვს.
ლეიბორისტული პარტიის წევრმა ნესტან კირთაძემ ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს ჯონ ტეფტს ნათელაშვილის პირადი წერილი გადასცა, სადაც ნათქვამია, რომ არსებობს რეალური საფრთხეები, პარტიის ლიდერის მეუღლეზე და ორ მცირეწლოვან შვილზე შესაძლო ნებისმიერი სახის ზეწოლის განხორციელებისა. მიმართვაში ასევე ნათქვამია, რომ შალვა ნათელაშვილს არ დაუტოვებია საქართველოს ტერიტორია და „უბინძურესი სიცრუეა ხელისუფლების პირველი პირების მიერ გავრცელებული ინფორმაცია მისი რუსეთში გამგზავრების შესახებ”.
შალვა ნათელაშვილი ჯონ ტეფტს თხოვნით მიმართავს, რომ „სააკაშვილმა შეწყვიტოს მასზე რეპრესიული სამართლებრივი, პოლიტიკური დევნა“ და მას, როგორც საპრეზიდენტო კანდიდატს, მიეცეს პოლიტიკური მოღვაწეობის გაგრძელების საშუალება.
ლეიბორისტული პარტიის ინფორმაციით, ამერიკის შეერთებული შტატების ერთ-ერთი ინსტიტუტის – „ნიქსონ ცენტრის” პრეზიდენტმა დიმიტრი საიმსმა ლეიბორისტული პარტიის წევრთან ნესტან კირთაძესთან სატელეფონო საუბრისას განაცხადა, რომ „მზად არის საჭიროების შემთხვევაში თავად ჩავიდეს თბილისში, მანამდე კი იგი თეთრ სახლში და სახელმწიფო მდივანთან კონდოლიზა რაისთან შესაბამის პროცედურებს განახორციელებს საქართველოში რეპრესიების შეწყვეტასთან, ნათელაშვილის პოლიტიკურ დაცვასთან და ნორმალურ რეჟიმში ქვეყნის უსწრაფესად ჩადგომასთან დაკავშირებით”.

Shalva Natelashvili Asks the United States to Grant His Family Political Asylum
Shalva Natelashvili, the leader of the Georgian Labor Party, asked the United States to grant his family political asylum.
Nestan Kirtadze, a member of the Labor Party, gave US Ambassador John Teft Natelashvili’s private letter, where he outlined the real danger for his wife and two juvenile children. Natelashvili also wrote in his letter that he had not fled Georgia and “the information spread by the government officials about my [his] departure to Russia is a dirty lie.”
Natelashvili goes on in his litter to ask Ambassador Teft to, “tell [Georgian President] Saakashvili to stop the oppressive judicial and political chase” of Natelashvili and to let him continue his political career as a candidate for President in January’s election.
According to the Labor Party, Dimitri Simes, the president of the Nixon Center, a US-based think tank, declared in a phone conversation with Labor Party leader Nestan Kirtadze, that “in case of need he [Simes] is ready to come to Tbilisi himself. Before that, he will do everything he can in the White House and with US Secretary of State Condoleezza Rice to stop repression in Georgia, protect Natelashvili politically and return Georgia to a normal state quickly”.