კომპანია „ლინქსი" თბილისის მერიის გადაწყვეტილებას აპროტესტებს
მთაწმინდის პარკის ოპერატორი კომპანია „ლინქსი“ აპროტესტებს თბილისის მერიის გადაწყვეტილებას კომპანიასთან 49-წლიანი საიჯარო ხელშეკრულების გაუქმების თაობაზე. ამის შესახებ ნათქვამია ცნობილი ბიზნესმენის ბადრი პატარკაციშვილის კომპანია „შალფორდ ჯორჯიას“ აღმასრულებელი დირექტორის ირაკლი რუხაძის მიერ გუშინ გავრცელებულ პრეს-რელიზში.
„კომპანია დაჟინებით უარყოფს მტკიცებას, თითქოს დღევანდელ დღემდე მხოლოდ „მცირე“ ინვესტიციები იყო გაკეთებული და პარკს დასრულებამდე კიდევ ბევრი აკლდა“, - ნათქვამია პრეს-რელიზში. რუხაძის განცხადებით, „მიუხედავად იმისა, რომ იჯარის შეთანხმება კომპანიასა და დედაქალაქის მთავრობას შორის 5 მილიონი ამერიკული დოლარის ინვესტიციას ითვალისწინებდა, სინამდვილეში კომპანიამ დღემდე თითქმის 25 მილიონი ამერიკული დოლარის ინვესტიცია განახორციელა და უახლოეს მომავალში დამატებით ინვესტიციებს გეგმავდა“, – აცხადებს „ლინქსის“ ადმინისტრაცია.
რუხაძე ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მთაწმინდის პარკი 7 ნოემბერს დაიხურა, „როდესაც მასში ნიღბიანი სამხედრო შენაერთები შეიჭრნენ და პარკის ტერიტორიაზე კონტროლი დაამყარეს“. „ლინქსის“ ადმინისტრაციის განცხადებით,  „მოძალადეებმა პარკის მთელ მომსახურე პერსონალს უბრძანეს, ტერიტორია დაეტოვებინათ, რასაც ნიღბიანი სამხედრო შენაერთების შენობებში შესვლა მოჰყვა“. ირაკლი რუხაძის განცხადებით, კომპანია თავისი უფლებების დაცვას კონტრაქტის საფუძველზე განახორციელებს.
როგორც ცნობილია, 7 ნოემბერს თბილისის ვიცე-მერმა მამუკა ახვლედიანმა განაცხადა, რომ კომპანია „ლინქსმა“ „მრავალჯერ დაარღვია კონტრაქტის პირობები, დააგვიანა საიჯარო გადასახადის გადახდა“ და ამ მიზეზით თბილისის მერიამ მას მთაწმინდის პარკი ჩამოართვა. ახვლედიანმა ასევე განაცხადა, რომ კომპანიას აუნაზღაურდება „ის მინიმალური თანხები, რომელიც ამ დრომდე მთაწმინდის პარკის ასაშენებლად დაიხარჯა“.

Mtatsminda Park’s operator company “Linx” protests the decision of Tbilisi Mayor’s Office about discontinuing a 49-year leasing contract. This information was given by Irakli Rukhadze’s yesterday press release, who is the executive director of the company “Salford Georgia” owned by Badri Patarkatsishvili.
“The company persistently refuses that only “little” investments were made until today and the park’s building would not be finished soon”, - as it is stated in the press release. According to Rukhadze, “in spite of the fact that the leasing contract between the company and the capital’s government foresaw investments of only 5 million dollars, in fact the company has already invested 25 million dollars and was planning to invest additional funds in the near future”, - states the administration of “Linx”.
Rukhadze specifically mentions that Mtatsminda Park was closed on 7th November “when the masked military forces invaded the territory of the Park and put it under their control.” The administration of “Linx” states that “the forces ordered all the Park personnel to leave the Park and then the masked military forces entered the buildings”. According to Irakli Rukhadze, the company will protect its rights on the basis of the contract.
Reportedly, Tbilisi’s vice-mayor, Mamuka Akhvlediani, stated on 7th November that “Linx” “breached the contract’s conditions many times, they paid the leasing fee too late” and therefore the Tbilisi Mayor’s office took control of Mtatsminda Park. Akhvlediani also said that they will compensate the company “for the minimal investments they made until now for building Mtatsminda Park”.