სახალხო დამცველმა პარლამენტის თავმჯდომარეს მიმართა
სახალხო დამცველის რწმუნებულების მიერ პენიტენციური დაწესებულებების მონიტორინგის განხორციელების დროს დაბრკოლებების შექმნის გამო, სახალხო დამცველმა პარლამენტის თავმჯდომარეს მიმართა.
სოზარ სუბარი ითხოვს, რომ უზრუნველყოფილი იყოს სახალხო დამცველის რწმუნებულების მიერ საკუთარი მოვალეობის დაუბრკოლებლად განხორციელება, დაბრკოლება არ შეექმნას სახალხო დამცველის მიერ საქართველოს პარლამენტისა და გაერო-ს წამების პრევენციის ქვეკომიტეტისთვის ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ პერიოდული ანგარიშის წარდგენას.
სახალხო დამცველის ინფორმაციით, #7 საპყრობილის თანამშროლებმა სახალხო დამცველის რწმუნებულებს არ მისცეს საშუალება, კონფიდენციურად გასაუბრებოდნენ პატიმრებს. სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრის მოადგილის, აკაკი სეფერთელაძის განცხადების მიუხედავად, რომ სახალხო დამცველს მუშაობაში ხელი არ შეეშლებოდა, კვლავ გრძელდება სახალხო დამცველის რწმუნებულებისთვის მონიტორინგის განხორციელებაში არსებითად ხელის შეშლა. კერძოდ, 18 აგვისტოს ქსნის #7 საერთო, მკაცრი და საპყრობილის რეჟიმის დაწესებულაბაში სახალხო დამცველის რწმუნებულებს კვლავ შეექმნათ დაბრკოლება დაწესებულების საკანში შესვლის და პატიმრებთან კონფიდენციურად გასაუბრების დროს.
სახალხო დამცველის შეფასებით, ზემოაღნიშნული ფაქტები პირდაპირ ლახავს საქართველოს კანონმდებლობას და საქართველოს მიერ რატიფიცირებულ საერთაშორისო ხელშეკრულებებით გათვალისწინებულ ვალდებულებებს.

The Public Defender Addressed the Head of Parliament
Sozar Subari, the Public Defender of Georgia, addressed the Head of Parliament for the reason that there were some obstacles for his employees while monitoring in Penal Administration Departments.
Sozar Subari demands a guarantee that his employees will be able to carry out their professional duties without any obstacles. He also demands that the presentation to the Georgian Parliament and to the UN Sub-Committee on the Prevention of Torture of reports on the human rights situation, prepared by the Public Defender’s Office,  is not to be hindered.
According to the Public Defender, officers of Prison 7 did not allow the employees of the Public Defender to talk to the prisoners in confidence. Despite the statement made by Akaki Seperteladze, Deputy Minister for Probation, Penitentiary and Legal Services, that there would not be any obstacles for the Public Defender’s employees while carrying out their duties, the hindering of  monitoring carried out by the employees of the Public Defender still continues. Namely, on August 18, employees of the Public Defender had problems to enter Ksani Prison No 7 and they had no opportunity to talk to prisoners in private.
According to the Public Defender, the above-mentioned facts directly violate the Georgian Legislation and the Obligations of International Treaties ratified by Georgia.