ახაშნის მოსახლეობა ადგილობრივ ხელისუფლებას დაუპირისპირდა
გურჯაანის რაიონის სოფელ ახაშნის მოსახლეობა ადგილობრივ ხელისუფლებას დაუპირისპირდა. როგორც ადგილობრივებმა განაცხადეს, გურჯაანის გამგეობისა და კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები სოფლის მოსახლეობას გაზიფიცირებას 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებამდე დაპირდნენ, თუმცა აქამდე დაპირება არ შეუსრულებიათ.
„ოღონდ ხმა გიორგი ღვინიაშვილს და ნაციონალურ მოძრაობას მიეცით და მთელი სოფლის გაზიფიცირებას მოვახდენთო. საპარლამენტო არჩევნებისთვის საარჩევნო უბანი სკოლის შენობაში იყო გახსნილი. არჩევნების წინა დღეს მოიტანეს და ბუნებრივი აირის გასაყვანად საჭირო დიდი რაოდენობით მილები პირდაპირ საარჩევნო უბნის შესასვლელთან დაალაგეს. ხალხს ეგონა, გვეშველა, გაზი გვექნებაო, მაგრამ არჩევნების მეორე დღეს, როცა ღვინიაშვილი გამარჯვებულად გამოცხადდა, რაიონის გამგეობის თანამშრომლებმა სატვირთო მანქანით მილები ისევ უკან წაიღეს. ღვინიაშვილი, რომელიც მაშინ გურჯაანის მაჟორიტარი დეპუტატი გახდა, დღეს კახეთის გუბერნატორია და პასუხს სწორედ მისგან ვითხოვთ“, - განაცხადეს ახაშნელებმა.
სოფლის მოსახლეობის პრეტენზიებს არ ადასტურებს კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე გიორგი სიბაშვილი, რომელიც 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის ნაციონალური მოძრაობის გურჯაანის საარჩევნო შტაბის უფროსი იყო. „ჩვენს პერიოდში ასეთი რამ არ მომხდარა. გიორგი ღვინიაშვილის მხარდასაჭერად არცერთი მეტრი მილი არსად არ მიგვიტანია“, - აღნიშნა სიბაშვილმა.

Inhabitants of Akhasheni VS Local Authority
The inhabitants of the village of Akhasheni in Gurjaani district opposed the local authority. According to the locals, the representatives of Gurjaani district administration and Kakheti regional administration promised them to supply the village with gas before the parliamentary elections on 21 may 2008, but have not kept their promise yet.
“If you vote for the National Movement and their candidate George Ghviniashvili, we will supply the whole village with gas,” they promised. Polling station was opened in public school of the village. Large amount of pipes were brought to the village on the previous day of elections and left them in the yard of the public school. People thought they would have gas, but on the second day when Ghviniashvili won the elections, the miles were taken back by trucks. Ghviniashvili is now governor of Kakheti region and we request him to reply to us now,” said the inhabitants of Akhasheni.
Deputy regional governor George Sibashvili, who was head of Gurjaani election HQ of the National Movement for the parliamentary elections, does not confirm the complaints of the villagers. “It did not happen during our governance, we did not bring any pipes in support of Ghviniashvili,” said Sibashvili.