ადამიანის უფლებათა ცენტრი ლიტვურ კომპანია „ახემა ჯგუფს“ ადანაშაულებს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ლიტვურ კომპანია „ახემა ჯგუფს“, რომელის ს/ს „კახეთის ენერგოდისტრიბუციის“ მფლობელია, მოსახლეობის დაყაჩაღებაში ადანაშაულებს. უფლებადაცვითი ორგანიზაცია, ენერგოკომპანიის მიერ მომხმარებლებისათვის თანხის კომუნალური მრიცხველების მიხედვით დაკისრებას აპროტესტებს.
„სოციალური გაჭირვებიდან გამომდინარე ათიათასობით ადამიანი ელექტროენერგიას ეკონომიურად მოიხმარს. ადამიანებს, რომელთაც ერთი თვის განმავლობაში, ინდივიდუალური მრიცხველის ჩვენებით საშუალოდ 5 ლარის გადახდა უწევთ, საუბნო მრიცხველის ჩვენებით დამატებით ორმაგ და სამმაგ თანხებს ახდევინებენ. სემეკ-ის დადგენილება, რომლის გამოყენებითაც „კახეთის ენერგოდისტრიბუცია“ რეგიონის მოსახლეობას აყაჩაღებს, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის მექანიზმებსაც ითვალისწინებს, თუმცა ენერგოკომპანია ამ ვალდებულებებს არ ასრულებს“, - განაცხადეს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისში.
უფლებადაცვითი ორგანიზაცია კახეთში მცხოვრებ ადამიანებს, „ვისაც ენერგოკომპანია თანხებს კომუნალური მრიცხველით სძალავს“, უფასო სამართლებრივ დახმარებას სთავაზობს. მოქალაქეებს შეუძლიათ მიმართონ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისს ან დარეკონ ცხელი ხაზის ნომერზე: 8 253 2 22 11.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ბრალდებებთან დაკავშირებით „კახეთის ენერგოდისტრიბუციაში“ კომენტარი არ გააკეთეს.

Non-governmental organization Human Rights Center blames Lithuanian Company “Ahema Group”, owner of the JSC Kakheti Electricity Distribution Company, for extorting money from subscribers. The human rights organization protests the fact that subscribers have to pay electricity bills according to communal electricity meters.
“Because of hard life tens thousands of people do not use much electricity. People, who have to pay 5 GEL a month according to their individual electricity meters, pay two and three times more according to communal meters. The resolution of the Energy Regulatory Commission of Georgia, based on which the Kakheti Electricity Distribution Company, extorts money from the subscribers, also protects the rights of subscribers; however the Company does not comply with those requirements,” said the representatives of the Kakheti Office of the Human Rights Center.
The Human Rights Center provides the subscribers from Kakheti region with free legal assistance. They can call the Center on the following number: 8 253 2 22 11.
The Kakheti Electricity Distribution Company does not comment on the accusations of the Human Rights Center.