ქართული მხარე ცხინვალისგან ტირძნისის სკოლის მოსწავლეების გათავისუფლებას უცხოელი დიპლომატებისგან კი ამ საქმეში აქტიურ მონაწილეობას ითხოვს
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო სოფელ ტირძნისის საშუალო სკოლის მოსწავლეების დაუყოვნებლივ და უპირობო გათავისუფლებას  ითხოვს.
შსს-ს ინფორმაციით, გუშინ, ნაშუადღევს სოფელ ტირძნისის საშუალო სკოლის მოსწავლეები: რომელაშვილი გიორგი (დაბადებული 1995 წელს), საბაძე ალეკო (დაბადებული 1995 წელს), ბუჩუკური ვიქტორ (დაბადებული 1993 წელს) და ხმიადაშვილი ლევან (დაბადებული 1992 წელს) დაიკრგნენ გორის რაიონის სოფელ ტირძნისის მიმდებარე ტერიტორიიდან.
„ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, მოსწავლეები შესაძლოა, დაკავებულნი იყვნენ ცხინვალში, რასაც ე.წ. სამხრეთ ოსეთის მარიონეტული მთავრობის მიერ გავრცელებული განცხადებაც ადასტურებს“,-აღნიშნულია შსს-ს განცხადებაში.
საქართველოს განათლების მინისტრი ნიკა გვარამია კი ქართველი ბავშვების ტყვეობიდან გათავისუფლებაში აქტიური მონაწილეობისკენ საერთაშორისო ორგანიზაციებს მოუწოდებს.
„საქართველოს ხელისუფლება ყველაფერს გააკეთებს ამ ახალგაზრდების გამოსახსნელად, მაგრამ საერთაშორისო ორგანიზაციებს და დიპლომატიურ კორპუსს მინდა ვუთხრა, რომ საუბარია ბავშვების ბედზე. მოვუწოდებ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, ყველაფერი გააკეთონ ბავშვების ტყვეობიდან გამოსახსნელად, რათა ისინი დაუბრუნდნენ საკუთარ სახლებსა და სკოლას“, - აღნიშნა გვარამიამ.

Georgian Side Requests Tskhinvali De Facto Government to Release Pupils of Tirdznisi Village School and Requests Foreign Diplomats to Take an Active Part in it
The Ministry of Internal Affairs of Georgia demands immediate and unconditional release of pupils from the public school of the village of Tirdznisi.
According to the MIA, yesterday afternoon the pupils of the public school in the village of Tirdznisi, Giorgi Romelashvili (born in 1995), Aleko Sabadze (born in 1995), Victor Buchukuri (born in 1993) and Levan Khmidiashvili (born in 1992) disappeared from the village of Tirdznisi in Gori District.
“According to our information pupils might be arrested in Tskhinvali District, which is confirmed by the announcement spread by the self-proclaimed Government of South Ossetia,” stated the MIA.
Nika Gvaramia, the Minister of Education appeals to international organizations to take an active part in the release of Georgian children.
“Georgian government will do everything to release these children, but I want to tell international organizations and diplomatic corps that we talk about the fate of children. I appeal to international organizations to do everything to release the children, in order to return them to their homes and school”, stated Gvaramia.