რუსეთი აფხაზეთში საკუთარი მოქალაქეების „საკუთრების უფლების“ დაცვას მოითხოვს
გაზეთის ინფორმაციით, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ სოხუმის რეჟიმს უკვე გაუგზავნა ნოტა, რომელშიც „რუსეთის მოქალაქეების საკუთრების უფლების მრავალრიცხოვანი დარღვევის გამო სერიოზული შეშფოთება“ გამოთქვა.
აფხაზი ადვოკატის, თამაზ ქეცბას განცხადებით, მისთვის უძრავი ქონების ჩამორთმევის ასეულობით ფაქტია ცნობილი. „მხოლოდ მე 30 ამგვარ საქმეს ვაწარმოებ. რუსეთის საელჩოში ციფრი 4000 დამისახელეს, მათგან უძრავი ქონების უკანონოდ ჩამორთმევის შესახებ სწორედ ამდენი განცხადება დევს“, - აღნიშნა ქეცბამ.
როგორც გამოცემა წერს, აფხაზეთში უძრავი ქონების შეძენის უფლება აფხაზური კანონმდებლობით მხოლოდ „აფხაზეთის მოქალაქეს“ აქვს, რუსეთის მოქალაქეები კი, უძრავი ქონების შესაძენად იძულებულნი არიან, სხვადასხვა საეჭვო სქემებში მიიღონ მონაწილეობა.
„აქ რუსები ყველაზე დაუცველ მდგომარეობაში აღმოჩნდნენ. აფხაზს ადვილად ვერ გაანაწყენებ, საცხოვრებელს ვერ წაართმევ, რადგან მის უკან მრავალრიცხოვანი ნათესაობა დგას. რუსებს კი აქ არავინ იცავს“, - განაცხადა ადვოკატმა ქეცბამ.

Russia Requests to Defend “Property Rights” of its Citizens in Abkhazia
Scandal is developing between Moscow and Sokhumi as it was reported by newspaper “Moskovski Komsomoletsi”.
According to the newspaper, Ministry of Foreign Affairs of Russia has already sent note to Sokhumi de-facto regime where “Russia complained about numerous violations of property rights of Russian citizens.”
According to Abkhazian lawyer Tamaz Ketsba, there are hundreds of facts of confiscation of private properties. “I am studying 30 cases. Russian Embassy named 4000 cases of illegal confiscation,” said Ketsba.
According to the newspaper, only Abkhazian citizens can purchase real estate in Abkhazia under Abkhazian law. Russian citizens have to take part in various suspicious operations to purchase real estate.
“Russians turned up in completely unprotected situation. It is not easy to make Abkhazian person angry and misappropriate his property, because numerous relatives stand behind him. Nobody protects Russians there,” said lawyer Ketsba.