თვითმმართველობის ორგანოებში ინფორმაციის საჯაროობის ხარისხი მკვეთრად გაუარესდა
კახეთის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში ინფორმაციის საჯაროობის ხარისხი მკვეთრად გაუარესდა. ამის შესახებ ადამიანის უფლებათა ცენტრში განაცხადეს.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციის კახეთის ოფისის ინფორმაციით, 2010 წლის იანვარში ორგანიზაციამ კახეთის მუნიციპალიტეტების საკრებულოების, გამგეობების და გუბერნატორის ადმინისტრაციის საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელ პირებს 45 წერილით მიმართა.
„საჯარო დაწესებულებებიდან 2010 წლის ბიუჯეტების პროექტებისა და დამტკიცებული ვარიანტების ასლები მოვითხოვეთ. ასევე, ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ გამგეობებს სხვა ხარჯებში გათვალისწინებული თანხები რა ღონისძიებებში აქვთ გახარჯული; საჯარო მოხელეებს 2009 წელს აქვთ თუ არა მიღებული პრემიები, ჯილდოები, ვის, რამდენი, როდის და რის საფუძველზე. მოთხოვნილი ინფორმაციებიდან კანონით დადგენილ ვადაში სრულყოფილი პასუხი მხოლოდ 1 განცხადებაზე მივიღეთ, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან. ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით დადგენილი ვადების გასვლის მიუხედავად, ინფორმაცია საერთოდ არ მოგვაწოდეს კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციიდან, საგარეჯოს საკრებულოდან, სიღნაღის,დედოფლისწყაროს და ახმეტის გამგეობებიდან. დანარჩენი ორგანოებიდან ვადების დარღვევით არასრულყოფილი პასუხები მივიღეთ“, - აღნიშნეს ადამიანის უფლებათა ცენტრში.

Transparency of Public Agencies Has Worsened
The quality of transparency at public institutions has worsened in Kakheti Region. Representatives of the Human Rights Centre announced about it.
According to the Kakheti office of the human rights organization, they sent 45 letters to request public information to municipality boards, regional administrations and governors’ administration in January of 2010.
“We requested copies of 2010 budget projects and their confirmed versions from public institutions. Also, we needed information about expenses of district administrations; whether public officials received bonuses, prizes in 2009. We received complete answer only on our petition to the Lagodekhi district municipality board. Although the terms envisaged by administrative code expired, Kakheti Region governor administration, Sagarejo District municipality board, Sighnaghi, Dedoplistskaro and Akhmeta district administrations did not provide us with information. We have received incomplete answers from other institutions”, stated the representatives of the Human Rights Centre.