სოხუმის რეჟიმი უძრავი ქონების ყიდვის უფლებას რუსეთის მოქალაქეებსაც მისცემს
სოხუმის რეჟიმმა საკუთარ „კანონმდებლობაში“ ცვლილებების შეტანა გადაწყვიტა, რომელთა მიხედვითაც აფხაზეთში მიწისა და უძრავი ქონების ყიდვა რუსეთის მოქალაქეებსაც შეეძლებათ. გაზეთ „კომერსანტის“ ცნობით, ამის შესახებ სოხუმის რეჟიმის ეკონომიკის მინისტრმა კრისტინა ოზგანმა განაცხადა, რომელიც მოსკოვში სოხუმის რეჟიმის ლიდერთან, სერგეი ბაღაფშთან ერთად იმყოფება.
მისი განცხადებით, „უძრავი ქონების შესახებ“ კანონში ცვლილებების შედეგად რუსეთის მოქალაქეებს მიწის და შენობების ყიდვის ისეთივე უფლებები ექნებათ, როგორც „აფხაზეთის მოქალაქეებს“. ამ დრომდე აფხაზეთში ნებისმიერ უძრავ ქონებას რუსეთის მოქალაქეები „აფხაზეთის მოქალაქეების“ სახელზე აფორმებდნენ, რაც ხშირად ქონებრივი დავის მიზეზი ხდებოდა.
გამოცემა ვარაუდობს, რომ ახალი ინციატივა აფხაზეთის მოსახლეობაში უარყოფით რეაქციას გამოიწვევს, რადგან საცხოვრებლის პრობლემები აფხაზეთში მწვავედ დგას, რუსეთის მოქალაქეები კი ადგილობრივებზე მეტად მსყიდველუნარიანნი არიან.

Sokhumi Regime Allows Russian Citizens to Purchase Property in Abkhazia
Sokhumi Regime decided to make changes in their law according to which Russian citizens will be able to purchase land in Abkhazia. According to newspaper “Commersant”, Kristin Ozgan, the minister of economics of Sokhumi Regime, stated about it during his visit in Moscow together with Baghapsh, the leader of Sohkumi Regime.
According to him, the changes in the law will regulate the rights of Russian citizens, who will have same rights as Abkhazians to buy lands and buildings. Before now, Russian citizens registered their properties in Abkhazia on Abkhaz citizens, and it caused serious dispute from their right.
The newspaper supposes that inhabitants of Abkhazia will not like the new changes, because there are many problems to live in Abkhazia. Russian citizens have more money to buy houses. Draft amendments will be submitted to the parliament of Abkhazia for further discussion in near future.