სარაკეტო დანადგარები აფხაზეთში - კრემლის თავხედობის მწვერვალი
რუსეთმა აფხაზეთის ტერიტორიაზე C-300 ჰაერსაწინააღმდეგო ტიპის თავდაცვის სისტემები განალაგა. ამის შესახებ სააგენტო „იტარ-ტასი“ იუწყება. რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალ-პოლკოვნიკის, ალექსანდრე ზელინის განცხადებით, ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემის საჯარისო ნაწილები განთავსდნენ. გავრცელებულ ინფორმაციას აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელი გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ აშშ-მ ჯერ კიდევ ორი წლის წინ იცოდა რუსეთის მიერ აფხაზეთში C-300-ს შეტანის შესახებ.
„ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემის საშუალებების მოვალეობაში არა მხოლოდ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიის დაცვა შედის, არამედ სახელმწიფო საზღვრების დარღვევის ფაქტების აღკვეთაც. ამ ტერიტორიების საჰაერო სივრცეში უკანონოდ შესული ნებისმიერი საფრენი აპარატი დაუყოვნებლივ განადგურდება, რა მიზნითაც არ უნდა ფრენდნენ ისინი“, - განაცხადა ზელინმა.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რუსეთის ფედერაციის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე C-300 საჰაერო-საზენიტო სარაკეტო სისტემის განლაგებასთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა. საგარეო უწყება აცხადებს, რომ აბსოლუტურად გაუგებარია, რა მიზნებს შეიძლება ემსახურებოდეს ეს უკიდურესად საშიში, პროვოკაციული ნაბიჯი, რომელიც საფრთხეს უქმნის არა მხოლოდ შავი ზღვის რეგიონს, არამედ მთლიანად ევროპის უსაფრთხოებას, - „ეს ფაქტი კიდევ ერთი ნათელი დადასტურებაა, რომ კრემლი აგრძელებს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების მილიტარიზაციას და მის მიზანს წარმოადგენს ამ რეგიონებში სიტუაციის უკიდურესი დაძაბვა“.
„ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე C-300 საჰაერო-საზენიტო სარაკეტო სისტემის განთავსება წარმოადგენს რუსეთის დეკლარირებული „გავლენის სფეროების“ იმპერიული პოლიტიკის სამხედრო განზომილების გაძლიერების ნათელ მაგალითს, და კოლონიზატორული წარსულის რეანიმაციის მცდელობას. უაღრესად შემაშფოთებელია ის გარემოება, რომ არაადეკვატურ ადამიანებს ხელთ აქვთ ჩაგდებული არაადეკვატური შეიარაღება, რომელიც რუსეთის სამხედრო-საჰაერო ძალების მთავარსარდლის ალექსანდრე ზელინის განცხადების შესაბამისად საფრთხეს შეუქმნის სამოქალაქო ავიაციის უსაფრთხოებასაც“, - ნათქვამია საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო მოითხოვს, საერთაშორისო თანამეგობრობისა და საერთაშორისო ორგანიზაციებისაგან მიიღონ გადამჭრელი ზომები რათა რუსეთმა შეწყვიტოს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების მილიტარიზაცია, განახორციელოს მათი დეოკუპაცია და სრულად შეასრულოს საკუთარი საერთაშორისო ვალდებულებები, მათ შორის 2008 წლის 12 აგვისტოს შეთანხმება ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ.
საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში თემურ იაკობაშვილი აფხაზეთისა და ცხინვალის ტერიტორიაზე C-300 ტიპის სისტემების განლაგებას რუსეთის მიერ მედვედევი-სარკოზი-სააკაშვილის შეთანხმების მორიგ დარღვევად აფასებს.
როგორც იაკობაშვილმა განაცხადა, ეს ნაბიჯი კიდევ ერთხელ ცხადად მიუთითებს რუსეთის სურვილებზე. „კიდევ ერთი საკითხი, რაც ჩვენ გვაშფოთებს, არის ის, რომ ეს შეიარაღება მხოლოდ ქართული, თუნდაც თეორიული საფრთხის წინააღმდეგ ვერ იქნება გამოყენებული. ეს სხვა ტიპის შეიარაღებაა, რომელიც რეგიონში ძალთა ბალანსის შესაცვლელადაა მოგონილი. ხაზგასმით აღვნიშნავ - ეს ნაბიჯი კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, რომ რუსეთს აფხაზებისა და ოსების ბედი კი არ აინტერესებს, არამედ, მათი ტერიტორიები, რათა იქ თავისი სამხედრო ძალის პროექტირება შეძლოს“, - განაცხადა იაკობაშვილმა.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ინფორმაციით, რუსეთმა C-300 აფხაზეთში ორი წლის წინ შეიტანა. ამის შესახებ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელმა ფილიპ კროულიმ განაცხადა. „ეს ჩვენთვის სიახლე არაა“, - აღნიშნა კროულიმ იმ ინფორმაციის კომენტირებისას, თითქოს რუსეთმა С-300 ტიპის სარაკეტო კომპლექსები აფხაზეთში ახლახანს შეიტანა.
სამხედრო ექსპერტის ირაკლი სესიაშვილის აზრით, აფხაზეთისა და ოკუპირებული ცხინვალის ტერიტორიაზე C-300 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემის განლაგება მიუთითებს, რომ რუსეთი ოკუპირებული ტერიტორიების დატოვებაზე არ ფიქრობს.
როგორც ექსპერტმა აღნიშნა, ეს არის ერთ-ერთი საუკეთესო და თანამედროვე სისტემა რუსულ თავდაცვით შეიარაღებაში, რომელიც აღჭურვილია რადარებით და შესაძლებლობით, დიდ მანძილზე გაანადგუროს საფრენი აპარატები.
„რუსეთი ოკუპირებული ტერიტორიების თავდაცვისუნარიანობას აძლიერებს, რაც მიუთითებს, რომ იგი სულაც არ ფიქრობს ამ ტერიტორიების დატოვებაზე. ეს ჩვენთვისაც და დასავლეთისთვისაც ძალიან ცუდი მომენტია, რადგან რუსეთი მკვიდრდება ჩვენს ტერიტორიაზე, როგორც ერთ-ერთი ძლიერი სამხედრო პოლიტიკური მოთამაშე“, - განაცხადა სესიაშვილმა.
პოლიტოლოგ სოსო ცინცაძის შეფასებით, რუსეთი ან ძალიან საშიშ სტრატეგიულ თამაშს ეწევა , ან საფუძველი აქვს იფიქროს, რომ 2008 წელს საქართველოში ჩადენილი დანაშაული და 12 აგვისტოს შეთანხმების შეუსრულებლობა შერჩება.
„ის კი არ მიკვირს, რომ რუსეთმა 12 აგვისტოს შეთანხმება არ შეასრულა, არამედ ის, რომ ევროპა რუსეთს მორჩილად შესცქერის და კრემლის თავხედობა გადაყლაპა“, - განაცხადა პოლიტოლოგმა სოსო ცინცაძემ რუსეთის მიერ 2008 წლის 12 აგვისტოს შეთანხმების შეუსრულებლობის კომენტირებისას.
ცინცაძის აზრით, 12 აგვისტოს შეთანხმების შეუსრულებლობით რუსეთი მთელ მსოფლიოს უმტკიცებს, რომ მისთვის საერთაშორისო სამართალი და საერთაშორისო თამაშის წესები არ არსებობს და იგი არ არის ვალდებული, შეასრულოს საერთაშორისო თანამეგობრობის წინაშე აღებული ვალდებულებები.

Rocket-Powered Devices in Abkhazia – the Peak of Kremlin’s Impudence
Russia deployed C-300 anti-air defense systems in the territory of Abkhazia, reports news agency Itar-Tass. According to the Commander-in-Chief of the Russian Air Force, Alexander Zelin, the anti-air defense army units were deployed in so-called South Ossetia. The US State Department representative stated that he already knew about the C-300 system deployment in Russia two years ago.
“The task of these air defense systems is not only to cover the territory of Abkhazia and South Ossetia but to avert violations of state borders in the air. Any flying object illegally penetrating into the covered territories will be destructed, whatever aim they were flying with,” stated Zelin.
The Ministry of Foreign Affairs made a statement on the deployment of C-300 anti-aircraft missile system by the Russian Federation on the territory of occupied Abkhazia by the Russian Federation.
The Foreign Ministry states that “absolutely beyond understanding are the aims that this extremely dangerous provocative step may serve, which poses a threat not only to the Black Sea region, but also to the security of Europe as a whole. It provides clear evidence that the Kremlin continues its policy of military build-up on Georgia’s occupied territories with the goal of escalating tension in the aforesaid regions.’’
“The deployment of C-300 anti-aircraft missile system on the territory of occupied Abkhazia is a demonstrative example of reinforcing the military dimension of Russia’s imperial policy of “spheres of influence” and an attempt to revive its colonialist past. Of highest concern is the fact that inappropriate weapons that have fallen into the hands of wrong people will, based on the statement of commander-in-chief of the Russian air forces Alexander Zelin, put into jeopardy the security of civil aviation as well,” states the Foreign Ministry.
The Ministry of Foreign Affairs of Georgia insists that the international community and international organizations take decisive measures to make Russia abandon its policy of military build-up on Georgia’s occupied territories and fully comply with its international commitments, including the ceasefire agreement of 12 August 2008.
The State Minister of Reintegration of Georgia considers the deployment of C-300 anti-air defense systems in the territories of Abkhazia and Tskhinvali by Russian Federation one more violation of Medvedev-Sarkozy-Saakashvili agreement.
“If we take into consideration the specifics of this weapon, of course, it is not aimed only against Georgian, even theoretical threat. It makes us suppose that this step has been taken to change the balance of forces in the region. It stresses once again that Russia does not care about the fates of Abkhazians and South Ossetians. They need territories to demonstrate their force in this region,” – stated Iakobashvili.
According to the US Department of State information, Russia deployed C-300 in Abkhazia two years ago. This was stated by the US Department of State representative Philip Crawley. “This is not news for us,” – indicated Philip Crawley while commenting on the information as if Russia recently deployed C-300 type anti-air defense system in Abkhazia.
According to the military expert Irakli Sesiashvili, the deployment of C-300 anti-air defense system in the occupied territories of Abkhazia and Tskhinvali implies that Russia doesn’t think about leaving occupied territories.
As the expert indicated, this is one of the best and modern systems in Russian defense, which is equipped with radars and the possibility to destroy the flying object far away.
“Russia is strengthening the defensive capacity of the occupied territories that indicates that she is not at all thinking about leaving these territories. This is a terrible moment for both us and the West, since Russia is settling in our territory, as one of the strongest military political actor,” – stated Sesiashvili.
According to the assessments of political scientist Soso Tsintsadze, Russia is either playing a very strategic game or has a basis to think that she will not pay for the crimes committed in 2008 in Georgia and for the non-fulfillment of August 12 agreement.
“I’m not surprised that August 12 agreement is not fulfilled, I’m surprised that Europe is so obediently looking up to Russia and is ignoring the Kremlin’s impudence,” – stated political scientist Soso Tsintsadze while commenting on the non-fulfillment of August 12 agreement.
According to Tsintsadze, with non-fulfillment of August 12 agreement, Russia is proving to the whole world that the international law and international game rules don’t apply on her and that she is not obliged to perform the duties undertaken before the international community.