მოსკოვი საქართველოში ტერაქტების ორგანიზებას უარყოფს
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გუშინ გაავრცელა ინფორმაცია ნოემბერ–დეკემბერში მომხდარ აფეთქებებში ბრალდებული 6-კაციანი ჯგუფის დაკავების შესახებ. დაკავებულებს ბრალად ედებათ ჯავახიშვილის ქუჩაზე, „ლეიბორისტების“ ოფისთან მომხდარი აფეთქება. ასევე - მუხიანის 1მკ/რნ-ში, ნონეშვილის ქუჩაზე, ამერიკის საელჩოს სიახლოვეს, თბილისის რკინიგზის სადგურთან მომხდარი ორი აფეთქება და ხობის რაიონის სოფელ ჭალადიდთან, სარკინიგზო ხიდის აფეთქების მცდელობა.
დანაშაულებში ეჭვმიტანილია კიდევ ორი პირი, რომლებზეც ძებნაა გამოცხადებული. შსს-ს ინფორმაციით, ისინი აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიას აფარებენ თავს. დაკავებულები ოკუპირებული ტერიტორიიდან - გალიდან არიან.
„ლეიბორისტული პარტია“ საქართველოში მომხდარ ტერაქტებთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ მასალებს უნდობლობას უცხადებს და მომხდარზე პასუხისმგებლობას უშუალოდ პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს აკისრებს. როგორც 8 დეკემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე პარტიის თავმჯდომარემ შალვა ნათელაშვილმა განაცხადა, თბილისში განხორციელებული აფეთქებების სერია, რომელსაც მსხვერპლიც მოყვა, პოლიტიკური ტერაქტი იყო და ის სამ ძირითად მიზანს ემსახურებოდა - სააკაშვილს სურდა დაეშინებინა ხალხი, საქართველოს ხარჯზე დაეპირისპირებინა ამერიკა და რუსეთი და მომავალ ტერაქტებზე, რომლებიც მოსალოდნელია, შეექმნა ალიბი, რომ ძალადობა უცხო ქვეყნებიდან მომდინარეობს. ამავე დროს ნათელაშვილმა მსოფლიო ლიდერებს მოუწოდა, შეწყვიტონ მიხეილ სააკაშვილის ლობირება.
ამავე დროს, შსს ავრცელებს ინფორმაციას, რომ საქართველოში მომხდარი აფეთქებების უკან რუსი მაიორი, ევგენი ბორისოვი დგას. იგი აფხაზეთის განლაგებულ სამშვიდობო ძალებში მსახურობდა. შს მინისტრის მოადგილის, ეკა ზღულაძეს განცხადებით, ბორისოვი უკვეთავდა და აფინანსებდა ასაფეთქებელი ნივთიერებების შეძენას. ზღულაძემ კრესკონფერენციაზე ასევე განაცხადა, რომ სხვა აფეთქებებიც მზადდებოდა, რაზეც მიუთითებს შსს-ს მიერ აღმოჩენილი 13 ერთეული ასაფეთქებელი მოწყობილობა, მათ შორის 10 კილოგრამი ასაფეთქებელი ნივთიერება ჰექსოგელი.
კონფლიქტოლოგ მამუკა არეშიძის შეფასებით, რუსული სპეცსამსახურების მიერ ტერაქტების განსახორციელებლად გალის რაიონის მცხოვრებთა გამოყენება მოსალოდნელი იყო, რადგან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საოკუპაციო რეჟიმი შანტაჟითა და დაშინებით აიძულებს ადგილობრივ მოსახლეობას აკეთოს ის, რისი გაკეთებაც მათ არ უნდათ.
ექსპერტის თქმით, იმის გათვალისწინებით, რომ „ლეიბორისტების“ ოფისთან სხადასხვა ექსცესები სხვა დროსაც მომხდარა, აფეთქებების ორგანიზატორთა გათვლა სწორი იყო - თავიდანვე ცხადი იყო, რომ „ლეიბორისტული პარტია“ მომხდარში ხელისუფლებას დაადანაშაულებდა.
„ინტერპრესნიუსის“ ცნობით, უსაფრთხოების საკითხებში ექსპერტი, ირაკლი სესიაშვილი მიესალმება სამართალდამცავების მიერ რუსული სპეცსამსახურების დავალებით განხორციელებული ტერაქტების დამკვეთების დადგენას და შემსრულებლების ნაწილის დაკავებას. მისივე შეფასებით, აშშ-ის საელჩოსთან განხორციელებული ტერაქტების გამო რუსულ მხარეს პასუხის გაცემა ვაშინგტონისთვის მოუწევს.
„რუსულ მხარეს ამერიკელი კოლეგებისთვის მოუწევს იმის განმარტება, თუ რაში დასჭირდა რუსულ სპეცსამსახურს თბილისში აშშ-ს საელჩოსთან აფეთქების ორგანიზება“, - აღნიშნავს ირაკლი სესიაშვილი. იგი არ გამორიცხავს, რომ ამ ინციდენტს აშშ-სა და რუსეთს შორის დიპლომატიური სკანდალი მოყვეს, რამაც შესაძლებელია, რუსეთი აიძულოს გარკვეულ დათმობებზეც წავიდეს ამერიკასთან მიმართებაში. თუმცა, კრემლის მხრიდან თბილისის დათმობები ნაკლებად სავარაუდოა.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის, ეკა ზღულაძის ცნობით, ყველა დაკავებული აღიარებს დანაშაულს.
მოსკოვი საქრათველოში მომხდარ ტერაქტებთან რუსი ოფიცრის კავშირს უარყოფს. ამის შესახებ გამოცემა „კომერსანტი“ წერს.
„კომერსანტს“ რუსეთის თავდაცვის სამინისტროში განუცხადეს, რომ აფეთქებებთან მოსკოვის კავშირის შესახებ ინფორმაცია პროვოკაციაა.
„ეს მორიგი, ცუდად დაგეგმილი და ცუდად დადგმული პროვოკაციაა. საქართველოს ტერიტორიაზე რუსული სპეცსამსახურების საქმიანობის შესახებ გამოგონებებში საქართველოს ხელისუფლება ძალიან მოუხეშავად მუშაობს. საჭიროა რაიმე უფრო გამჭრიახი, ზღაპარი ვიდრე რუსეთის თავდაცვის სამინისტროზე რეგისტრირებულ ტელეფონზე“, - განაცხადეს თავდაცვის სამინისტროში.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში კი ირწმუნებიან, რომ „ენვერი 2“-ს ეთერში გასვლა რუსეთ-ევროკავშირის სამიტს უკავშირდება.

Yesterday, the ministry of internal affairs of Georgia spread information about the detention of 6-member-group of people who allegedly participated in the explosions in November-December, 2010. The detainees are accused in the explosion in Javakhishvili Street near the office of Labor Party; in Noneshvili street in Mukhiani settlement, near the US Embassy in Tbilisi, in two explosions near the railway station in Tbilisi and in the attempt of explosion of the railway bridge near the village of Chaladidi in Khobi district.
Two more accused are sought. According to the MIA, they sheltered the occupied territory of Abkhazia. The detainees are residents of Gali district – the occupied territory.
The Labor Party does not trust the information spread by the MIA about the explosions and states that the President Saakashvili is responsible for the accidents. On December 8, the chairman of the Labor Party Shalva Natelashvili stated at the press-conference that explosions in Tbilisi, which ended with casualty, was a political terrorist act and had three main goals – Saakashvili wanted to threaten population, to cause controversy between Russia and the USA and to create an alibi for the future terrorist acts and claim that it is organized by foreign countries. In parallel to it, Natelashvili called upon the world leaders to stop lobbying of Saakashvili.
The MIA also reported that Russian major Evgen Borisov stood behind those explosions in Georgia. He served in the Russian military forces deployed in Abkhazia. The deputy minister of interior Eka Zghuladze stated that Borisov ordered and funded the purchase of explosives. She also said that the group was preparing other explosions too because the MIA discovered 13 units of explosives and 10 kilograms of hexogel, the explosive substance.
Conflict scientist Mamuka Areshidze said that Russian Special Forces could use the residents of Gali district for the terrorist acts because the occupation regime compels the local population to do whatever they order them to do.
The expert said that since incidents had already happened near the office of the Labor Party, the organizers of the explosions chose a right place – it was evident that the Labor Party would blame the authority in the explosion.
According to the Interpresnews, the expert of security issues Irakli Sesiashvili appreciates the work of the law enforcement officers who found the organizers and implementers of the terrorist acts. He said Russia will have to justify itself before Washington for the explosion near the US Embassy.
“Russian side will have to explain to American colleagues why they needed to organize an explosion near the US embassy in Tbilisi,” said Irakli Sesiashvili. He does not exclude possibility that the incident might cause a diplomatic scandal between the USA and Russia. Afterwards, it might compel Russia to compromise in regard with the USA. However, the Kremlin is unlikely to compromise with Tbilisi.
The deputy interior minister Eka Zghuladze reported that every detainee pleads guilty.
Moscow denied the connection of the Russian officer with the terrorist acts in Georgia. The edition “Komersant” wrote about it.
The Defense Ministry of Russia reported to the Komersant that connection between the explosions and Moscow is a provocation.
“It is next, badly planned and badly staged provocation. Georgian government is not very good at inventing stories about Russian Special Forces. They should create cleverer story than the one about the phone registered on the Russian Defense Ministry,” the Russian Defense Ministry stated.
The officials of the Russian Foreign Ministry claim that documentary film “Enveri 2” is aired because of the upcoming Russia-EU summit.