„თავს გაუფრთხილდი, რამე არ დაგემართოს, ბიჭო!“
„ქართული პარტიის“ პოლიტსაბჭოს წევრი კახა მიქაია გაზეთ „ასავალ-დასავალის“ ჟურნალისტ ჯაბა ხუბუას რადიო „პალიტრის“ ეთერში ღიად დაუპირისპირდა და დაემუქრა. ჟურნალისტმა „რეზიუმეს“ გუშინდელი გადაცემა პროტესტის ნიშნად დატოვა. გია გაჩეჩილაძე, იგივე - „უცნობი“ აცხადებს, რომ პირდაპირ ეთერში გამოიჭრის ყელს. ჯურნალისტი ჯაბა ხუბუა კი ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტიის საბჭოს წევრებს პოლიცმაისტერებსა და ციციკორეებს უწოდებს.
მთელი ამ აურზაურის მიზეზი გახდა ორშაბათს გაზეთ „ასავალ-დასავალში“ გამოქვეყნებული ხუბუას სკანდალური სტატია, რომელშიც საუბარია 2008 წლის იანვარში, შავნაბადაზე, ლევან გაჩეჩილაძისა და მიხეილ სააკაშვილის პირისპირ შეხვედრაზე და რიგ საკითხებთან დაკავშირებით გარიგებაზე.
სკანდალური ბრალდება
„ასავალ-დასავალში“ გამოქვეყნებული წერილის ავტორი, ჯაბა ხუბუა ამტკიცებს, რომ ხელთა აქვს ფურცელი, სადაც ლევან გაჩეჩილაძემ მიხეილ სააკაშვილს 2008 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ გამართულ შეხვედრაზე მოთხოვნები ჩამოუწერა.
კერძოდ: „დროებით, 6 თვით დამნიშნე პრემიერად“, „მინდა ხუთი მილიონი“, „ილია ჭავჭავაძის საადგილმამულო ბანკის შესაქმენლად მჭირდება საწყისი კაპიტალი 10–12 მილიონი“. გარდა ამისა, ლევან გაჩეჩილაძეს მიხეილ სააკაშილისთვის მოუთხოვია თინა ხიდაშელის გენერალური პროკურორის თანამდებობაზე დანიშვნა, რაზეც სააკაშვილმა უპასუხა, რომ ხიდაშელი გიგა ბოკერია არის კაბაში და ის ტყუილად ჰგონიათ ფრთიანი ანგელოზი...
სააკაშვილმა, როგორც „ასავალ–დასავალშია“ მითითებული, გაჩეჩილაძეს ავანსად ორი მილიონი გადაურიცხა და დანარჩენზე უარი უთხრა. გაჩეჩილაძის მიერ ბრძოლის გაგრძელების მოტივად სტატიის ავტორი პრეზიდენტის მიერ მის „გადაგდებას“ ასახელებს.
გაზეთის ცნობით, ვაჭრობის საგანი ის იყო, რომ მიხეილ სააკაშვილის ინაუგურაცია მშვიდად უნდა ჩატარებულიყო. იმ დღეს ოპოზიციის მხარდამჭერებმა იპოდრომზე მრავალათასიანი მიტინგი გამართეს. მომიტინგეები პარლამენტისკენ არ გაემართნენ, სადაც სააკაშვილის ინაუგურაცია ექსცესების გარეშე დასრულდა.
„თავს გაუფრთხილდი, რამე არ დაგემართოს ბიჭო!“
„ქართული პარტიის“ პოლიტსაბჭოს წევრმა, კახა მიქაიამ რადიო „პალიტრის“ გადაცემა „რეზიუმეში“ ჟურნალისტი ჯაბა ხუბუა ხელისუფლების პოლიტიკური დაკვეთის შესრულებაში დაადანაშაულა და მოითხოვა, დაესახელებინა, რა თანხა აიღო ამ სტატიის დაწერისთვის.
ჯაბა ხუბუამ ბრალდება კატეგორიულად უარყო და პირობა დადო, რომ წერილობით დოკუმენტს, რომელიც ლევან გაჩეჩილაძეს ეკუთვნის და სადაც სიტყვა-სიტყვით წერია მისი მოთხოვნების შესახებ, უახლოეს პერიოდში გამოაქვეყნებს. „ამ ფურცელს შეგიძლიათ გაუკეთოთ ექსპერტიზა“, - დასძინა მან.
ხუბუამ ასევე განმარტა, რომ ის არის ჟურნალისტი და ნებისმიერ კომპრომატზე, ვისი მხრიდანაც არ უნდა ყოფილიყო ეს მიწოდებული, სტატიას დაწერდა. მისი თქმით, მას იგივე შეუძლია გააკეთოს იმ შემთხვევაშიც, თუ „ქართული პარტია“ მსგავს კომპრომატებს მიაწვდის.
მიქაიამ კი ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მხოლოდ „ქართული პარტია“ იკვეთება ხელისუფლების ალტერნატიულ ძალად და ამიტომ დაიწყო მის წინააღმდეგ აგრესიული შეტევები. „ქართულ პარტიას“ უტევს ყველა, მათ შორის, ჯაბა ხუბუაც, რომელიც არის ხელისუფლების მოსყიდული“, - განაცხადა მან და ხუბუას პირდაპირ ეთერში რამდენჯერმე გაუმეორა: „თავს გაუფრთხილდი, რამე არ დაგემართოს ბიჭო!“
როგორც მიქაიას ბრალდებაზე ხუბუამ აღნიშნა, მას „საჯაროდ შეუძლია დაიგინოს“, რომ არ არის ხელისუფლების აგენტი, იმ შემთხვევაში, თუ იგივეს ლევან გაჩეჩილაძეც გააკეთებს.
საბოლოოდ გადაცემა „რეზიუმეს“ პირდაპირი ეთერი იმით დასრულდა, რომ სტუდია ჯერ ჯაბა ხუბუამ დატოვა, შემდეგ კი კახა მიქაიამ. თუმცა, ერთმანეთისთვის სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენება „პალიტრა მედიის“ დერეფანშიც განაგრძეს.
„მზად ვარ, პირდაპირ ეთერში ყელი გამოვიჭრა“
ასეთ სკანდალურ განცხადებას აკეთებს გია გაჩეჩილაძე - ე. წ. უცნობი.
მისი ძმის მიერ 20 მილიონი ლარის აღების დადასტურების შემთხვევაში, „უცნობი“ მზად არის „პირდაპირ ეთერში ყელიც კი გამოიჭრას“, - ამის შესახებ მან ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერში განაცხადა.
მისი თქმით, დოკუმენტის გამოქვეყნებისა და მისი ექსპერტიზის შემდეგ, თუ მართლაც დადასტურდა, რომ მისმა ძმამ 20 მილიონი ლარი აიღო, გამოდის, რომ მას საერთოდ „არ უცხოვრია“.
„პირდაპირ ეთერში გამოვიჭრი ყელს. გამოდის, რომ არ მიცხოვრია“, – განაცხადა „უცნობმა“ და დაინტერესდა, რას იზამს ჯაბა ხუბუა, თუ დადასტურდა, რომ მის მიერ გამოქვეყნებული დოკუმენტი ყალბია. გაჩეჩილაძე ამბობს, რომ ასეთ შემთხვევაში ჯაბა ხუბუამ „გაზეთი უნდა დაახვიოს და შეჭამოს“.
ზოგადად კი, გია გაჩეჩილაძე მისი ძმისა და პრეზიდენტის საიდუმლო შეხვედრას გამორიცხავს და აცხადებს, რომ მან ძმის შესახებ ყველაფერი იცის. ლევან გაჩეჩილაძის დისკრედიტაცია კი, ოპოზიციას და ხელისუფლებას თანაბრად სურთ.
გია გაჩეჩილაძის შეფასებით, ოპოზიციაში ადამიანები ერთმანეთს კონკურენტებად აღიქვამენ, რის მაგალითებზეც გაჩეჩილაძემ აღარ ისაუბრა. „არ მსურს ბზარი შევიტანო იქ, სადაც დიდი ხანია, ბზარი გაჩენილია“, - თქვა მან.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ გადაცემაში - „არგუმენტები“ ჯაბა ხუბუამ და გია გაჩეჩილაძემ პოზიციები ცალ-ცალკე დააფიქსირეს. დებატები ჯაბა ხუბუას მოთხოვნით არ შედგა იმ არგუმენტით, რომ მას დებატები მხოლოდ ლევან გაჩეჩილაძესთან სურდა. გია გაჩეჩილაძე კი ტელეკომპანია გადაცემაში მიწვეულ ხუბუასთან პირდაპირ ეთერში შესვლას სწორედ იმ დროს ითხოვდა, როცა ჟურნალისტი ლევან გაჩეჩილაძისა და მიხეილ სააკაშვილის საიდუმლო შეხვედრაზე საუბრობდა.
ტელეკომპანიის დაცვამ და თანამშრომლებმა გია გაჩეჩილაძეს აუხსნეს, რომ ჯაბა ხუბუასთან წინასწარი შეთანხმება არსებობდა, რომ ის გადაცემაში მხოლოდ თეა სიჭინავასთან ერთად ისაუბრებდა.
გადაცემის პირველი ბლოკის დასრულების შემდეგ, ესკალაციის თავიდან ასაცილებლად ტელეკომპანიის თანამშრომლებმა ჯაბა ხუბუა შენობის სათადარიგო გასასვლელიდან გაიყვანეს, რის შემდეგაც პირდაპირი ეთერი უკვე გია გაჩეჩილაძეს დაეთმო.
„არ მესმის იმ ადამიანების...“
ჯაბა ხუბუა ამტკიცებს, რომ მას ჟურნალისტური ეთიკა არ დაურღვევია და არც „ჟურნალისტთა ქარტიის“ შემქმნელების მოსაზრებები აინტერესებს. როგორც მან „მაესტროს“ ეთერში განაცხადა, ნებისმიერი ჟურნალისტი გამოაქვეყნებდა იმ მასალას, რაც მას მიაწოდეს.
რაც შეეხება „ჟურნალისტთა ქარტიას“, რომლის წინაშეც „ქართული პარტია“ ჯაბა ხუბუას საკითხის დასმას აპირებს, ჟურნალისტს მათი მოსაზრება და პოზიცია არ აინტერესებს.
„არ მესმის, იმ ადამიანებს, ვინც ეს ქარტია შეიმუშავა და ვინც ეთიკის საბჭოშია - ვინ განუსაზღვრა, რომ ქართული ჟურნალისტიკის ზნეობის პოლიცმაისტერები და ციციკორეები არიან; ან ვინ მისცა მათ იმის უფლება, რომ ჩემი ან თქვენი მასალების ექსპერტიზა გააკეთონ“, – განაცხადა ხუბუამ და აღნიშნა, რომ ამ მიზეზებით, ის ქარტიაზე ხელმომწერი არ არის.
ამავე დროს „ასავალ-დასავალის“ ჟურნალისტმა  განაცხადა, რომ იგი ხელისუფლებისა და „ქართული პარტიისგან“ ერთნაირ საფრთხეს გრძნობს და მის მიმართ პროვოკაციას არ გამორიცხავს. მისი თქმით, რადიო „პალიტრის“ ეთერში „ქართული პარტიის“ წევრ კახა მიქაიასგან არაერთხელ მოისმინა მუქარა, რომ „მას შეიძლება რაღაც მოუვიდეს“ და „ამაში დამნაშავე ხელისუფლება იქნება“. ხუბუას აზრით, როცა ადამიანი მსგავს განცხადებას აკეთებს და ხელისუფლებას წინასწარ აკისრებს პასუხსმგებლობას, ეს გარკვეულ ეჭვებს ბადებს.
შესაბამისად, თუ მართლაც რამე პროვოკაცია განხორციელდება ჯაბა ხუბუას მიმართ, ამაში ჟურნალისტი წინასწარ ადანაშაულებს მიხეილ სააკაშვილს, ვანო მერაბიშვილს და კახა მიქაიას. მისი აზრით, მის მიმართ პროვოკაციაში ორივე მხარე შეიძლება იყოს დაინტერესებული. ხელისუფლების ინტერესს იმ არგუმენტით ხსნის, რომ ხელისუფლებას არ აწყობდა იმ სქემის გაშიფვრა, რაც ჯაბა ხუბუას მიერ გაზეთ „ასავალ-დასავალში“ მოხდა. კიდევ ერთ არგუმენტად ხუბუას ე.წ. ნაციონალური ტელეკომპანიების პოზიცია მოჰყავს. „არც ერთმა ნაციონალურმა არხმა კრინტიც კი არ დაძრა“, – დასძინა ჯაბა ხუბუამ.

“Mind Your Behavior Not To Hurt Yourself”
Kakha Mikaia, the member of the political council of Georgian Party openly argued with the journalist Jaba Khubua on live broadcasting of the radio Palitra. The journalist left yesterday’s program of Resume as a form of protest. Gia Gachechiladze states that he will cut his neck on live TV. Jaba Khubua calls the members of Ethics Charter of Journalists the police supervisors.
The reason of this whole turmoil was the scandalous article published on Monday in the newspaper Asaval-Dasavali which talks about the face-to-face meeting of Levan Gachehiladze and Mikheil Saakashvili and their deals on certain issues.
Scandalous Conviction
The author of the article published in Asaval-Dasavali Jaba Khubua assures that he has a paper where Levan Gachechiladze wrote down his requests to Mikheil Saakashvili at the meeting held after the 2008 Presidential elections, namely: “Assign me to a post of Premiere,” “I want five million,” “I need the constant capital of 10-12 million for creating Ilia Chavchavadze Bank.” Besides, according to Jaba Khubua Levan Gachechiladze asked Mikheil Saakashvili to assign Tina Khidasheli to a post of Chief Prosecutor on which Saakashvili responded that Khidasheli is Giga Bokeria in a dress and vainly they think that she is an angel…
As Asaval-Dasavali indicates Saakasshvili transferred two million to Gachechiladze and refused to transfer the rest. Khubua states that the motive of Gachechiladze’s continuous fight was that the President “dumped” him.
According to the newspaper, the matter of deal was peaceful conduct of Saakashvili’s inauguration. On that day, the opposition supporters held a protest rally of thousands of people in the hippodrome. The participants did not proceed to the Parliament. Thus, Saakashvilis inauguration ended without excesses.
“Beware Man!”
The member of the political council of Georgian Party Kakha Mikaia convicted Jaba Khubua in fulfilling the political order of government and asked him to name the amount of money that he received for this article.
Jaba Khubua categorically rejected the conviction and gave a promise that he will soon publish the written document where Levan Gachehiladze wrote down his requests. “You can conduct the expert examination on this document,” – he added.
Khubua added that he is a journalist and would have written an article regardless what side the kompromat was provided by. According to him, he would do the same if the Georgian Party provided the kompromats.
Mikaia emphatically noted that only Georgian Party represents the alternative force for government and that is why the aggressive attacks have been implemented against them. Georgian Party is attacked by everyone, including Jaba Khubua who has been bribed by the government,” – he stated and repeated several times: “Beware Man!”
As Khubua stated on Mikaia’s convictions he can “publicly swear” that is not the governmental agent in case Levan Gachechiladze does the same.
Eventually the life broadcasting of the program Resume ended with Jaba Khubua leaving the studio and then Kakha Mikaia following. However, the verbal assaults continued in the hall of Palitra Media.
“I am ready to cut my neck on live TV”
Gia Gachehiladze, the so-called “stranger” makes the scandalous statement.
If the fact of taking 20 million by his brother is confirmed, Gia Gachechiladze is ready “to cut his neck on live TV,” – he stated on Maestro live.
According to him, after publishing and examining the document by the expert, if it is really confirmed that his brother took 20 million that means that “he never really lived.”
“I will cut my neck on live. This means that I never really lived,” – stated Giga Gachechiladze and wanted to know what Jaba Khubua will do if it is confirmed that the published document is false. Gachechiladze states that in this case Jaba Khubua must “wrap the newspaper and eat it up.”
Generally, Giga Gachechiladze excludes the fact of meeting of his brother and the President and states that he knows everything about his brother. The opposition and government equally want to discredit Levan Gachechiladze, according to him.
According to Gia Gachechiladze’s evaluation, people in the opposition see competitors in one another. Gachechiladze did not wish to talk about such examples. “I do not want to bring split where the split has been there a long time,” – he stated.
In the program Arguments of TV Company Maestro Jaba Khubua and Gia Gachechiladze expressed their positions separately. The debates were not conducted by the request of Jaba Khubua who stated that he wanted to debate only with Levan Gachechiladze. Gia Gachechiladze was asking to enter the live broadcasting when Khubua was talking about the secret meeting of Levan Gachechiladze and Mikheil Saakashvili.
The guards and the employees of the TV company explained Gia Gachechiladze that there was no preliminary agreement with Jaba Khubua and he was going to talk only with Tea Sichinava.
After the first block of the program, in order to avoid escalation, the employees of the TV Company took Jaba Khubua through the spare exit and Gia Gachechiladze joined the live broadcasting afterwards.
“I do not understand those people…”
Jaba Khubua assures that he never violated journalistic ethics and is not interested in the opinions of creators of Journalistic Charter. As he stated on Maestro, any journalist would have published the material that he had received.
As for the Journalistic Charter, in front of which Georgian Party is going to raise the issue of Jaba Khubua, he is not interested in their opinions and position.
“I do not understand those people who worked on this Charter and are the members of Ethics Council – who determined that they are the police masters of Georgian journalistic morals; or who gave them right to conduct expert examination on my or your material,” – stated Khubua and noted that he is not a signatory to the Charter because of these reasons.
Besides, the journalist of Asaval-Dasavali stated that he feels the same kind of danger from the government and Georgian Party and does not exclude provocation against him. According to him, on Maestro live, he numerous times heard threats from Kakha Mikaia that “something might happen to him” and “government will be guilty of this.” According to Khubua, when the individual makes such statement and imposes preliminary responsibility on the government, it creates certain doubts.
Thus, if really certain provocation is implemented against Jaba Khubua, the journalist preliminarily blames Mikheil Saakashvili, Vano Merabishvli and Kakha Mikaia. He thinks that both sides might be interested in the provocation. The government’s interest is that it is not beneficial for them to disclose the scheme that occurred in the newspaper Asaval-Dasavali by Jaba Khubua. One more argument presented by him is the position of the so-called national TV companies. “No national channel uttered a word on the occurred,” – added Jaba Khubua.