პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე აცხადებს, რომ დევნილების გამოსახლების კრიტიკა პოპულიზმია
ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე ლაშა თორდია ოპოზიციის მიერ დევნილების გამოსახლების კრიტიკას პოპულიზმად აფასებს.
როგორც ლაშა თორდიამ პარლამენტის დღევანდელ პლენარულ სხდომაზე ოპოზიციის საპასუხოდ განაცხადა, არ არის საჭირო ამ ადამიანების ისედაც მძიმე მდგომარეობის კიდევ უფრო დამძიმება.
თორდიამ ოპოზიციას სთხოვა, გაეცნონ გაერო-ს მონიტორინგის საბჭოს დასკვნას დევნილების გამოსახლების პროცესზე, სადაც აღნიშნულია, რომ გამოსახლება კანონის და საერთაშორისო ნორმების დაცვით ხორციელდებოდა.
კომიტეტის თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ ზოგიერთმა დევნილმა ისარგებლა 2008 წლის ომით და შეიჭრა შენობაში. შემდეგ აღმოჩნდა, რომ მათ სხვა ბინებიც ჰქონდათ კერძო საკუთრებაში.
„სწორედ გაერო-ს შესაბამის საბჭოსთან ერთად მოხდა მათი ინფორმირება გამოსახლების შესახებ, ოთხი თვით ადრე“, – განაცხადა ლაშა თორდიამ და ოპოზიცია სთხოვა, ნუ მიაწვდიან მთელ ამ პროცესზე საზოგადოებას დამახინჯებულ ინფორმაციას.

Head of Human Rights Parliamentary Committee Thinks Criticism about IDP Eviction Is Populism
Chairman of the Human Rights Parliamentary Committee Lasha Tordia thinks that criticism of the IDP eviction by opposition parties is populism.
Lasha Tordia said at the plenary session today that already hard conditions of the IDPs shall not be aggravated by similar activities.
Tordia asked the opposition parties to study the conclusion of the UN Monitoring Council about the IDP eviction process which states that eviction was implemented in comply with the national and international law.
The committee chairman added that several IDPs got advantage of the conflict in 2008 and broke into the buildings. Later, the government found out that those people had other flats too.
“The IDPs were informed about the planned eviction together with the UN Council four months before,” said Lasha Tordia and asked the opposition parties not to provide society with wrong information about the process.