მერაბ ჭიქაშვილი, გიორგი ხარაბაძე და არჩილ ჩიქოვანი საკანში უკვე მეხუთე დღეა შიმშილობენ
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროსთან 25 მარტს გამართული საპროტესტო აქციის დროს დაკავებული მერაბ ჭიქაშვილი, გიორგი ხარაბაძე და არჩილ ჩიქოვანი წინასწარი დაკავების საკანში უკვე მეხუთე დღეა შიმშილობენ.
აღნიშნული განცხადება დღეს გამართულ ბრიფინგზე მოძრაობა „რატომ“-ის წარმომადგენელმა ნათია ქობალიამ და მოძრაობა „ენა, მამული, სარწმუნოების“ ლიდერმა ლადო სადღობელაშვილმა გააკეთეს.
მათი განცხადებით, უკვე მეხუთე დღეა ჭიქაშვილი, ხარაბაძე და ჩიქოვანი პროტესტის ნიშნად შიმშილობენ.
ნათია ქობალიას განცხადებით, დაკავებულების პროტესტი იმით არის განპირობებული, რომ წინასწარი დაკავების საკანში მათ არ აწვდიან პრესას, არ აძლევენ რელიგიურ ლიტერატურას და არ არსებობს პირადი ჰიგიენის საშუალებები.
ლადო სადღობელაშვილის განცხადებით, სამივე დაკავებული მარხვაზეა და კანონით დაშვებულია, საპატიმროებში პატიმარს გააჩნდეს საკუთარი აღმსარებლობისთვის საჭირო ლიტერატურა.
ლადო სადღობელაშვილმა და ნათია ქობალიამ ხელისუფლებას მოუწოდეს, აღნიშნულ ფაქტს მიაქციოს ყურადღება და პატიმრებს ჰქონდეთ როგორც პირადი ჰიგიენის საშუალება, ასევე მიეწოდოთ რელიგიური ლიტერატურა და ყოველდღიური პრესა.

Merab Chikashvili, Giorgi Kharabadze and Archil Chikovani detained at the protest rally held on March 25th in front of the Ministry of Corrections and Legal Assistance have been on hunger strike for five days now.
The corresponding statement was made by the representative of the movement “Ratom” (why) Natia Kobalia and a leader of “Ena, Mamuli, Sartsmunoeba” (Tongue, homeland, faith) Lado Sanghlobelashvili.
According to them, Chikashvili, Kharabadze and Chikovani have been on hunger strike for five days now.
According to Natia Kobalia, the protest of the detainees is predetermined by the fact that they are deprived of daily press and religious literature and have no means to keep private hygiene.
According to Lado Sadghobelashvili, all three detainees are fasting and the law allows them to have the literature necessary for their religion.
Lado Sadghobelashvili and Natia Kobalia called on government to pay attention to this fact and ensure the means of private hygiene in the cell and provide religious literature and daily press for the prisoners.