ადამიანის უფლებათა ცენტრი მასწავლებლის გათავისუფლებას მოითხოვს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სოფელ ვაზისუბნის საჯარო სკოლიდან მათემატიკის მასწავლებლის ნუნუ ირემაშვილის გათავისუფლებას მოითხოვს. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის კახეთის ოფისის ინფორმაციით, მასწავლებელმა მე-5 კლასის მოსწავლეს თავი კედელზე და მერხზე არტყმევინა.
ვაზისუბნის საჯარო სკოლაში მომხდარი ფაქტით განათლების სამინისტრო და სამართალდამცავი ორგანოები არ დაინტერსდნენ, ტელეკომპანიებმა კი სიუჟეტები გადაიღეს, ოღონდ ეთერში არ გაუშვეს, რადგან ნუნუ ირემაშვილი კახეთის გუბერნატორის გიორგი ღვინიაშვილის მამიდაშვილია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოსწავლის ცემის ფაქტზე გამოძიების დაწყებას ითხოვს. შესაბამისი განცხადებით ორგანიზაციამ გურჯაანის რაიონულ პროკურატურას მიმართა.
ვაზისუბნის სკოლაში ინციდენტი 18 აპრილს მოხდა. მე-5 კლასის ხელმძღვანელი ნუნუ ირემაშვილი სადამრიგებლო კლასში იმ დროს შევიდა, როცა მათ ბუნების გაკვეთილი ჰქონდათ. თვითმხილველების თქმით, ნუნუ ირემაშვილმა ლუკა საკლასო ოთახში, ბუნების მასწავლებლის ციცინო სოლომნიშვილის თანდასწრებით ცემა. ლუკას თანაკლასელები ამბობენ, რომ ბუნების მასწავლებელს ნუნუ ირემაშვილისთვის ბავშვის ცემაში ხელი არ შეუშლია. ციცინო სოლომნიშვილი ამ საკითხზე კომენტარს არ აკეთებს.
ჩვენ გამოვკითხეთ ლუკას 8 თანაკლასელი. ყველა მათგანმა დაგვიდასტურა, რომ მათემატიკის მასწავლებელმა ნუნუ ირემაშვილმა, რომელიც მათი კლასის ხელმძღვანელია, ლუკა ნამდვილად ცემა:
„სკოლასთან ერთი ქალი ცხოვრობს, ნატო. ამბობენ დანა აქვსო და ბავშვებს ძალიან გვეშინია. ლუკამ ის ქალი გააბრაზა. ის ქალი სკოლაში მოვარდა და დირექტორთან ერთად გაკვეთილზე შემოვიდა. ლუკამ ბოდიში მოიხადა, მაგრამ მასწავლებელმა მაინც ცემა“.
„თავი კედელზე არტყმევინა. ხელზე ბეჭედი აქვს და ის ბეჭედი ურტყა თავში და სახეში. თან ყვიროდა, როგორ გაბედე ცუდად მოქცევაო. ლუკა ეხვეწებოდა, მასწავლებელო ნუ მცემთო, მაგრამ ის ყვიროდა. ეხლა უარესად არ გამაბრაზო, თორემ ტუფლი თუ გავიხადე, ქუსლით თავს გაგიხვრეტო“.
„სულ გვცემს ხოლმე, რამე რომ არ მოეწონება, გვირტყამს. თან გვემუქრება, სახლში არაფერი თქვათ, თორემ ნიშანს აღარ დაგიწერთო“.
„ცოტა ხნის წინ ჩვენი კლასელი სერგი ისე ცემა, რომ ცხვირიდან სისხლი წასკდა და ძლივს გაუჩერეს“.
დარეჯან იაგანაშვილი, ლუკა იაგანაშვილის დედა: „ლუკას სკოლის გვერდზე მცხოვრები ქალი პარასკევს გაუბრაზებია. იმავე დღეს, საღამოს შემატყობინეს, რომ სკოლაში მიბარებდნენ. ორშაბათს მივედი. მეორე გაკვეთილი იყო დაწყებული. შევხვდი კლასის ხელმძღვანელს ნუნუ ირემაშვილს და როცა ამიხსნა, რომ ბავშვმა იცელქა, ბოდიში მოვუხადე. შევხვდი იმ ქალსაც და სკოლის დირექტორსაც და ორივეს ბოდიში მოვუხადე. თურმე ამ დროს ბავშვი უკვე ნაცემი ჰყავდათ. ლუკა რომ ნაცემი იყო, ამის შესახებ საღამოს, ახლობლისგან გავიგე.  ოჯახში გადავწყვიტეთ, რომ მასწავლებლისთვის ეს აღარ უნდა გვეპატიებინა. სამშაბათს ჟურნალისტებიც მოვიდნენ. იყვნენ „იმედიდან“, „რუსთავი 2“-დან და „პირველი არხიდან“. სკოლაში გადაიღეს, ვიღაცეები ჩაწერეს, მაგრამ სიუჟეტები ეთერში არ გაუშვეს. ჩემთვის გასაგებია, რატომ არ გავიდა მასალა ეთერში. ჩვენც შემოგვითვალეს, რომ დავას აზრი არ აქვს, ნუნუს ზურგი აქვს და ვერაფერს დააკლებთო. ამიტომ, აღარ ვდაობთ“.
ნუნუ ირემაშვილს ვერ დავუკავშირდით. ჩვენ მას საცხოვრებელ სახლშიც მივაკითხეთ, თუმცა ვერ ვნახეთ. შევხვდით მის დას, ანიკო ირემაშვილს, რომელიც სოფელ ვაზისუბნის ტერიტორიულ ორგანოში სპეციალისტად მუშაობს.
„რა ცემა, რის ცემა?! მოგონილი ამბავია. მე და ჩემი და ჭიანჭველას არ ვადგამთ ფეხს, ბავშვს როგორ ვცემთ. გიორგის სიცოცხლეს გეფიცებით“.
- ვის გიორგის სიცოცხლეს გვეფიცებით?
- ვითომ არ იცი ეხლა. იმას ამხელა ჩრდილს როგორ მივაყენებთ? აბა რას ამბობ?“.
როგორც მივხვდით, ანიკო ირემაშვილმა სწორედ კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილი იგულისხმა.
გურჯაანის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში აცხადებენ, რომ მათ „შეისწავლეს საქმე და აღმოჩნდა, რომ ცრუ განგაშია. ინფორმაცია არ დადასტურდა“.
რესურსცენტრის წარმომადგენლები არ შეხვდნენ არც დაზარალებულ ბავშვს, არც მის მშობლებს და არც ლუკას თანაკლასელებს.

The Human Rights Center Requests Dismissal of School Teacher
The Human Rights Center requests dismissal of Nunu Iremashvili, math teacher, from the Vazisubani public school. According to the Kakheti office of the Human Rights Center the teacher hit a 5th-grade pupil against the wall and desk.
The ministry of education and law enforcement agencies did not get interested in the incident in public school of Vazisubani village. The TV-companies prepared telecasts on the fact though did not air because Nunu Iremashvili is a cousin of Kakheti regional governor Giorgi Ghviniashvili.
The Human Rights Center requests to launch investigation on the fact. The organization has already appealed to the Gurjaani district prosecutor’s office.
The incident occurred on April 18. The mentor of the fifth grade Nunu Iremashvili entered the classroom when pupils had lesson of natural science. The witnesses said Nunu Iremashvili beat Luka in the classroom in the presence of Tsitsino Solomnishvili, teacher of natural science. Luka’s classmates said the teacher did not stop Nunu Iremashvili to beat the pupil. Tsitsino Solomnishvili does not comment on the incident.
We interviewed 8 classmates of Luka and all of them confirmed that math teacher Nunu Iremashvili, who is their mentor too, really abused Luka.
“A woman lives near the school; her name is Nato. People say she has a big knife and we are afraid of her. Luka annoyed that woman; she came to our school and entered our classroom together with the director. Although Luka apologized to her, our mentor beat him.”
“She hit him against the wall. She is wearing a ring on her finger and beat him with that ring in the head and face. She was shouting at Luka “how did you dare to behave badly?” Luka urged her not to beat him but she continued shouting: “don’t make me angrier or I will take off my shoe and beat you with the heel.”
“She is beating us all the time. In addition, she warns us against telling our parents about it or she would not give us proper marks.”
“Short time ago, she beat our classmate Sergi so ruthlessly that his nose started bleeding; they hardly stopped bleeding.”
Darejan Iaganashvili, the mother of Luka Iaganashvili: “Luka annoyed the woman living next to the school on Friday. On the same evening I was noted I had to go to school. I went there on Monday. The second lesson had already started and met the class-mentor of my son Nunu Iremashvili; she told me about bad behavior of my son and I apologized to her. I met both the woman and the school director and apologized to them. However, I did not know that they had already beaten my son. I learned about it from my relative that evening. We, the family members, decided not to forgive the teacher about this incident. The journalists from TV-Companies Imedi, Rustavi 2 and Public Broadcasting Company arrived here on Tuesday. They recorded and interviewed several people at school but did not release it on TV. I know why they blocked the information. We were also suggested to stop complaining because Nunu has an influential supporter and we cannot oppose her. So, we gave up complaining.”
We could not get in touch with Nunu Iremashvili. We arrived at her house but could not find her there. We met her sister Aniko Iremashvili who is a specialist at the territorial entity of Vazisubani village.
“What are you speaking about?! You have invented some story. My sister and I have never abused a person and how could she beat a child. I swear by Giorgi.”
-Who is Giorgi?
-Don’t pretend that you do not know who he is. How can we insult him with our bad behavior?”
It is easy to guess that Aniko Iremashvili swore by Kakheti regional governor Giorgi Ghviniashvili.
Representatives of the Gurjaani district education center said they studied the incident and found out that it was groundless alarm. The information was not proved.