შსს-მ და ოთარ გვენეტაძემ საიას დაცვის ქვეშ მყოფი მოქალაქისთვის მორალური ზიანის ანაზღაურების ვალდებულება იკისრეს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია საადვოკატო დახმარებას უწევდა მოქალაქე ეკა მათიაშვილს, რომელსაც 2011 წლის 3 იანვარს, ვეტერანთა აქციის ძალის გამოყენებით დაშლის დროს, შსს-ს თანამშრომელმა _ ოთარ გვენეტაძემ მიაყენა ფიზიკური შეურაცხყოფა. საიას დახმარებით, ეკა მათიაშვილმა სარჩელი შეიტანა თბილისის საქალაქო სასამართლოში და მოითხოვა მიყენებული მორალური ზიანის ანაზღაურება. სარჩელი შეტანილი იყო როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ასევე უშუალოდ ოთარ გვენეტაძის წინააღმდეგ. მოსარჩელე მორალური ზიანის ანაზღაურების სახით 10 000 ლარის გადახდას მოითხოვდა.
2011 წლის 27 აპრილს გამართულ სასამართლო სხდომაზე, როგორც საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ასევე ოთარ გვენეტაძემ დაადასტურეს ეკა მათიაშვილისადმი მორალური ზიანის მიყენების ფაქტი და მას დავის მორიგების გზით გადაწყვეტა შესთავაზეს. საბოლოოდ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და ოთარ გვენეტაძემ იკისრეს ვალდებულება, ეკა მათიაშვილისადმი მიყენებული მორალური ზიანის ანაზღაურების მიზნით, თითოეულმა მათგანმა მათიაშვილს გადაუხადოს 4000-4000 (ოთხი ათასი) ლარი, სულ - 8 000 ლარი.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მოხარულია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ისევე როგორც ოთარ გვენეტაძემ, აღიარეს მოქალაქისათვის მორალური ზიანის მიყენების ფაქტი და გამოთქვეს აღნიშნული ზიანის ანაზღაურების სურვილი. თუმცა, აქვე აღვნიშნავთ, რომ 2011 წლის 3 იანვარს ოთარ გვენეტაძისა და სხვა სამართალდამცველების ქმედებაში გამოიკვეთა სხვადასხვა სიმძიმის კანონდარღვევები.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ადეკვატური პასუხისმგებლობა დააკისროს ყველა მონაწილე პირს, რომლებიც აღნიშნულ დარღვევაში მონაწილებდნენ.

MIA and Otar Gvenetadze Are Responsible to Pay Moral Compensation to a Citizen
The Georgian Young Lawyers Association (GYLA) legally assisted Eka Matiashvili who was physically assaulted by police officer Otar Gvenetadze when police officers forcibly dispersed protest rally of the veterans on January 3, 2011. With the legal assistance of the GYLA Eka Matiashvili brought suit to the Tbilisi City Court and requested compensation for moral damage. The suit was filed against the ministry of internal affairs and the police officer Otar Gvenetadze. The suitor requested 10 000 GEL as a moral compensation.
At the trial on April 27, 2011 both the MIA and Otar Gvenetadze confirmed that they had abused Eka Matiashvili and decided to finish the argument with agreement. Finally, the MIA and Otar Gvenetadze promised to pay 4 000 GEL each (8000 in total) to Eka Matiashvili as moral compensation.
The GYLA is glad that the MIA, as well as police officer Otar Gvenetadze, admitted moral damage of the citizen and expressed desire to pay compensation to her. However, various crimes were observed in the activities of Otar Gvenetadze and other police officers on January 3, 2011 when dispersing the protest rally.
The GYLA calls upon the MIA to impose adequate liability on every person who participated in the incident.