პარლამენტი სახალხო დამცველის ანგარიშს ისევ ცნობის სახით მიიღებს
პარლამენტი სახალხო დამცველის 2010 წლის ანგარიშზე დადგენილებას 17 ივნისის პლენარულ სხდომაზე მიიღებს.ამის შესახებ პარლამენტის თავმჯდომარე დავით ბაქრაძემ სახალხო დამცველის ანგარიშთან დაკავშირებით პლენარულ სხდომაზე გამართული დებატების შემდეგ განაცხადა.
სახალხო დამცველის ანგარიშზე დადგენილების პროექტი „ქრისტიან-დემოკრატიულმა“ მოძრაობამაც მომზადა, სადაც კონკრეტული რეკომენდაციებია გაწერილი, რომლის მიხედვითაც, შესაბამისმა უწყებებმა ანგარიშში მოყვანილ ფაქტებთან დაკავშირებით გამოძიება უნდა დაიწყონ.
როგორც პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარე ლაშა თორდიამ განაცხადა, საპარლამენტო უმრავლესობა ოპოზიციის მიერ მომზადებულ დადგენილების პროექტს არ იზიარებს და, შესაბამისად, 17 ივნისს კენჭი უმრავლესობის მიერ მომზადებული დადგენილების პროექტს ეყრება.
საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ მომზადებულ დადგენილების პროექტში კი წერია, რომ სახალხო დამცველის ანგარიშს, წელსაც მხოლოდ ცნობად იღებს.
აღსანიშნავია ისიც, რომ სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა 2010 წელს ადამიანის უფლებების მდგომარეობასთან დაკავშირებული მოხსენება პარლამენტის ნახევრად ცარიელ დარბაზში წაიკითხა.
სახალხო დამცველის ანგარიშის განხილვისას სხდომათა დარბაზში თავდაპირველად 39 დეპუტატი იმყოფებოდა, მაგრამ რამდენიმე წუთში ეს ციფრი 28-მდე შემცირდა.
მანამდე კი, სანამ სახალხო დამცველის ანგარიშის განხილვა გაიმართებოდა, დეპუტატებმა რამდენიმე კანონპროექტს უყარეს კენჭი, რა დროსაც სხდომათა დარბაზში რეგისტრაცია კენჭისყრისთვის 82 დეპუტატმა გაიარა.

Parliament to Adopt Public Defender’s Report as a Notification
The Parliament of Georgia will pass a resolution on Public Defender’s 2010 report on June 17th at a plenary session; the Parliament Chair Davit Bakradze stated the corresponding at the plenary sitting after discussing the report.
The opposition party Christian-Democrats prepared a resolution project which contains certain recommendations according to which the relevant bodies need to start investigation on the facts mentioned in the report.
As the head of the Human Rights Committee Lasha Tordia stated the parliamentary majority does not share the resolution project prepared by the opposition. Accordingly, on June 17th they will vote on the resolution project prepared by the majority.
The resolution project prepared by majority states that the report of Public Defender will be passed as a notification.
It should be noted that the Public Defender Giorgi Tughushi gave a speech on human rights situation for the year of 2010 in half empty hall.
There were only 39 deputies in the hall of session during the discussion. In several minutes this number decreased to 28.
Before discussing Public Defender’s report, the deputies voted on several draft laws. During this time, 82 deputies registered in the session hall for voting.