ირაკლი სესიაშვილი ქართულ ჯარში "დედოვშინის" დაწყებას პროგნოზირებს
ასოციაცია "სამართალი და თავისუფლების" ხელმძღვანელი ირაკლი სესიაშვილი ქართულ ჯარში "დედოვშინის" დაწყებას პროგნოზირებს. როგორც სესიაშვილი აცხადებს, ამ პროგნოზის საფუძველს ქმნის თავდაცვის სამინისტროს გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც, სამხედრო ნაწილებში გაუქმდა დამლაგებლის თანამდებობა.
ასოციაციაში მიაჩნიათ, რომ ცვლილების შედეგად, თავად სამხედრო მოსამსახურეებს მოუწევთ ტუალეტების, საშხაპეების და ყაზარმების დასუფთავება.
"ეს ერთგვარად, თითქოსდა ერთი შეხედვით, ნაკლებად საყურადღებო გადაწყვეტილება, ჩვენი აზრით, გამოიწვევს სერიოზულ კონფლიქტებს როგორც თავად ჯარისკაცებს შორის, ასევე მათ მეთაურებთან ურთიერთობისას. ჯერ კიდევ რამდენიმე წლის წინ, სწორედ ასეთი შავი სამუშაოს შესრულებისთვის ჯარში ადგილი ჰქონდა ე.წ. "დედოვშჩინას", რომლის დროსაც ე.წ. უფროსები ჩაგრავდნენ უმცროსებს და ავალდებულებდნენ მათ ნაცვლად შავი სამუშაოს შესრულებას. ამის გამო, ადგილი ჰქონდა ჩხუბს, ცემას, შეურცხყოფას, დამცირებას და მათ შორის არაადამიანურ მოპყრობას", – ნათქვამია ირაკლი სესიაშვილის განცხადებაში.
აქვე აღნიშნულია, რომ ამ გადაწყვეტილების მიღების გამო, ჯარისკაცები ღიად გამოთქვავენ თავიანთ პროტესტს, რის გამოც მათზე ხორციელდება ზეწოლა როგორც მეთაურების, ასევე თავდაცვის სამინისტროს მხრიდან.
"როგორც ისინი აცხადებენ, მეთაურები მათ ეუბნებიან, რომ "ვინც ტუალეტს არ გახეხავს, შეუძლია პატაკი დაწეროს და სამხედრო სამსახურიდან წავიდეს", - აცხადებს სესიაშვილი.
მისივე თქმით, თუ ამ გზით თავდაცვის სამინისტრო ცდილობს ფინანსების ეკონომიას, სჯობს ეს ეკონომია "საკუთარი პრემიების, სამივლინებო ხარჯების შემცირებისა და ძვირადღირებული ავტომანქანების ხარჯზე გასწიონ".
"თუკი თავდაცვის სამინისტრო ამ გადაწყვეტილებას არ შეცვლის, მოსალოდნელია, რომ ბევრმა პროფესიონალმა სამხედრომ, რომლებიც ღირსეულად ემსახურებიან ქვეყანას და ბევრ მათგანს მოვლილი აქვს ცხელი წერტილები, დატოვონ სამხედრო სამსახური. ასევე მოსალოდნელია, რომ ამ გადაწყვეტილებამ გამოიწვიოს ჯარში სერიოზული კონფლიქტები. ჩვენ მოვუწოდებთ თავდაცვის მინისტრს, გადახედოს ამ გადაწყვეტილებას", - ნათქვამია განცხადებაში.

Irakli Sesiashvili Predicts Start of “Dedovshina” in Georgian Army
The head of Association Justice and Liberty Irakli Sesiashvili predicts start of “Dedovshina” in Georgian army. As Sesiashvili states the grounds of this prognosis is the Defense Ministry decision according to which the post of cleaner has been abolished in the military units.
The association considers that the military personnel will have to clean toilets, showers and barracks.
“This, at one glance, less significant decision will lead to serious conflicts both among the soldiers and among the leaders. Several years ago, the “dedovshchina” took place in the army exactly because of such work – when the so-called elders oppressed the subordinates and obliged them to fulfill the black work. The beating, insults, derogation and inhuman treatments took place because of this,” – reads Irakli Sesiashvili’s statement.
The soldiers openly expressed their protest against this decision. The leaders and Defense Ministry oppressed them due to this reason.
“As they state, the leaders tell them that “the one who does not rub the toilet, may write report and leave the military service,” – states Sesiashvili.
According to him, if the Defense Ministry tries to economize finances, it is better to economize “on the expenses of their bonuses, business trips and expensive cars.”
“If the Defense Ministry does not change this decision, it is possible that many professional military who served their country with dignity in critical times will have to leave their job. Also, it is possible that this decision causes serious conflicts in the army. We would like to call on the Defense Ministry to reconsider this decision,” – reads the statement.