ლაშა ჩხარტიშვილი - 18 ივლისიდან დევნილების გამოსახლების ახალი ეტაპი იწყება
ორშაბათს, 18 ივლისიდან დევნილების გამოსახლების ახალი ეტაპი იწყება, - ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ „კონსერვატიული პარტიის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა ლაშა ჩხარტიშვილმა განუცხადა .
მისი ინფორმაციით, გამოსახლება ოთხი ობიექტიდან - უზნაძის #8-იდან, ყაზბეგის #16-იდან, ვარკეთილის 204-ე ბაგა ბაღიდან და სამღერეთის ქუჩის #13-იდან.
როგორც ჩხარტიშვილი აცხადებს, ამ მისამართზე ჩასახლებულ დევნილებს უკვე მიუვიდათ ე.წ გასახლების ფურცელი, რასაც თან ერთვის შეთავაზებული ალტერნატიული საცხოვრებელი ფართების სია სხვადასხვა რეგიონებში.
ჩხარტიშვილის განცხადებით, დევნილებისთვის შეთავაზებული ფართები მიუღებელია რადგანაც იქ შესაბამისი პირობები არ არის.
ლაშა ჩხარტიშვილი არ გამორიცხავს, რომ უახლოეს მომავალში გამოსასახლებელი ობიექტების სია კიდევ უფრო გაიზარდოს.
როგორც უზნაძის #8-ში მცხოვრები ცხონვალიდან დევნილები აცხადებენ, მათ განსახლების სამინისტროდან უკვე მიიღეს წერილობითი გაფრთხილება. მასში აღნიშნულია, რომ შენობა, რომელშიც დევნილები ცხოვრობენ, სახელმწიფოს კუთვნილებაა და არ წარმოადგენს კომპაქტური ჩასახლების ადგილს.
სამინისტროს დოკუმენტის მიხედვით, დევნილებს შენობის დასაცლელად 10-დღიანი ვადა აქვთ, რომელიც ორშაბათს იწურება. თუ დევნილები ორშაბათამდე არ დაცლიან შენობას, პოლიცია იძულების წესით გასახლებს.
ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო დევნილებს ალტერნატიულ ფართებს სთავაზობს გურჯაანის რაიონის სოფელ ბაკურციხეში, ლაგოდეხის, ჩხოროწყუსა და ზუგდიდის რაიონებში.

Lasha Chkhartishvili – New Wave of IDP Eviction to Start on July 18
On Monday, July 18, the new wave of the IDP eviction will start; leader of the Conservative Party Lasha Chkhartishvili informed the Interpresnews about it.
He said the IDPs will be evicted from four buildings in Uznadze Street # 8, Kazbegi Ave. # 16, the kindergarten # 204 in Varketili and Samgereti Street # 13.
Chkhartishvili said the inhabitants of the above-listed buildings have already received notice about eviction which also offers them an alternative accommodation in various regions of Georgia. Chkhartishvili said the offered accommodations are not acceptable for IDPs because there are not proper conditions in them.
Representative of the Conservative Party does not exclude the possibility that IDPs will soon be evicted from other buildings too.
IDPs from Tskhinvali region living in Uznadze Str. # 8 said they received a warning from the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees which states the building is a state property and not place for compact settlement.
According to the Ministry’s notice, the IDPs have 10 day to leave the building which expires on Monday. Unless they leave the building till Monday, the police will forcibly evict them.
The Ministry offers alternative accommodations to IDPs in Bakurtsikhe village, Gurjaani district, in Lagodekhi, Chkhorotsku and Zugdidi districts.