ახმეტელი პოეტი მომღერლებს და ლუდის კომპანია „ყაზბეგს“ საავტორო უფლებების დარღვევას ედავება
ახმეტის რაიონის სოფელ შახვეტილაში მცხოვრები ელგუჯა უძილაური ქართველ მომღერლებს საავტორო უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს უძილაურმა განუცხადა, მომღერლები მის ლექსებზე დაწერილ სიმღერებს ისე ასრულებენ და დისკები ისე გამოსცეს, რომ ავტორი არსად არ არის მითითებული.
„სატელევიზიო არხებზე ლუდი „ყაზბეგის“ რეკლამა რომ გადის, სიმღერა ერთვის თან „აყვავებულა არაგვზე დეკა“. ტექსტიც და მელოდიაც ჩემი დაწერილია. მომღერალმა გიორგი ჩიტაურმა ჩემს დაუკითხავად მიიტანა ეს სიმღერა და თავისი სახელით ავრცელებს. ჩემს შექმნილ სიმღერებს იყენებენ და ავტორობას იჩემებენ. ჩემს სიმღერას „შატილის ცასავით ლურჯი გაქვს თვალები“ მერაბ კაშია მღერის და დისკებზეც აქვს ჩაწერილი. ორი სიმღერა „ღმერთო, შენ დალოცე შუაფხო, ჩარგალი“ და „ნურც არას მკითხავ და არც არას გიამბობ“ გიორგი ლაზვიაშვილსაც დისკებზე აქვს ჩაწერილი. რესტორნებშიც მღეროდა. ახლა ჩემს სიმღერებს მანქანებშიც მოისმენთ და სახლებშიც, მაგრამ არავინ ამბობს, რომ ამ სიმღერების ავტორი მე ვარ“, - განუცხადა ელგუჯა უძილაურმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
მისივე თქმით, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გუნდი „გორდელაც“ მის სიმღერებს მღერის.
ელგუჯა უძილაურმა საჩივრით ავტორთა უფლებების დაცვის ასოციაციას მიმართა. პოეტის თქმით, ასოციაციაში მას დახმარებას დაპირდნენ.

Poet from Akhmeta Sues Singers and Beer Company “Kazbegi” for Breached Copyrights
Resident of Shakhvetila village in Akhmeta district Elguja Udzilauri sues Georgian singers in breaching his copyrights. Udzilauri told the Information Center of Kakheti that singers sing songs on his rhymes and publish discs with those songs without mentioning the text-author at all.
“TV-Channels show advertisements of the Beer Kazbegi with the song whose text and melody belongs to me. Singer Giorgi Chitauri gave the song to the company without asking my permission and sings it as if his own song. They sing my songs and breach my copyrights on them as well. Singer Merab Kashia sings my song “Your Eyes Blue as Sky in Shatili” and has it recorded on his disk too. Giorgi Lazviashvili has also recorded my two songs on his discs and sings them in restaurants. Now, you can hear my songs in cars and in houses but nobody mentions my name as author of those songs,” Elguja Udzilauri told the ICK.
He said the chorus of the Tbilisi State University “Gordela” also sings his songs.
Elguja Udzilauri has already petitioned to the Georgian Association for Copyrights. He said the Association promised to assist him.