„ახალი კაპიტალი“ თბილისის მერიას და საჯარო რეესტრს სასამართლოში უჩივის
კომპანია „ახალი კაპიტალი“ თბილისის მერიასა და საჯარო რეესტრს სასამართლოში უჩივის. საქმე „ქართუ ჯგუფის“ ერთ-ერთ სამშენებლო ობიექტს ეხება.
როგორც საინფორმაციო სააგენტო „პირველს“ კომპანიის ადვოკატმა არჩილ კბილაშვილმა განუცხადა, სარჩელი თბილისის საქალაქო სასამართლოში 16 ნოემბერს შევა.
კომპანია სარჩელით აღნაგობის უფლების გაუქმებასთან დაკავშირებით გამოცემული ადმინისტრაციული აქტების გაუქმებას მოითხოვს.
„საქმე „ახალი კაპიტალის“ მიერ მიწისქვეშა ავტოფარეხის მოსაწყობად აღნაგობის უფლებით აღებულ ტერიტორიას ეხება. მას შემდეგ, რაც 1 მლნ 800 ათასი ლარის ხარჯი იყო გაწეული, თბილისის მერია საჯარო რეესტრს დაუკავშირდა და აღნაგობის უფლების გაუქმება მოსთხოვა, საჯარო რეესტრმა კი მისი მოთხოვნა დააკმაყოფილა. ჩვენ აღნიშნულის გაუქმებას მოვითხოვთ“, - განუცხადა „პირველს“ კბილაშვილმა.
„ხელშეკრულების, ანუ აღნაგობის,  შეწყვეტა რომ მოხდეს, მერიამ უნდა მიმართოს სასამართლოს, დაასაბუთოს თავისი გადაწყვეტილება, რომლითაც მან თავის თავს განუსაზღვრა, რომ გასულიყო აღნაგობის ხელშეკრულებიდან და თუ სასამართლო გაიზიარებს მის მტკიცებას, უნდა დაუკმაყოფილოს მოთხოვნა ხელშეკრულების შეწყვეტასთან დაკავშირებით. დღესდღეობით ეს არის მხოლოდ ის, რომ ერთმა მხარემ, მერიამ, ნება გამოხატა აღნაგობის ხელშეკრულებიდან გასვლაზე, მაგრამ ეს არ ნიშნავს იმას, რომ აღნაგობის ხელშეკრულება შეწყდა. ელექტრონულ ფოსტაში გამოხატულ მოთხოვნაში, რომ გაათავისუფლონ უძრავი ქონება, ეს, რასაკვირველია, გადამეტებული მოთხოვნაა, ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე“, - აცხადებს რადიო „თავისუფლებასთან“ საუბარში არჩილ კბილაშვილი.
ამ თემაზე თავის დროზე „ქართუ ჯგუფმა“ სპეციალური განცხადება გაავრცელა. თბილისის მერიამ გავრცელებული განცხადების გამო გაკვირვება გამოხატა და 28 ოქტომბერს, დღის ბოლოს, ოფიციალური პასუხიც გაავრცელა. ავტოსადგომის საკითხზე თბილისის მერია მიუთითებს, რომ ის წარმოადგენს თვითმმართველი ერთეულის საკუთრებას და  კომპანია „ახალ კაპიტალს“ გადაცემული ჰქონდა აღნაგობის უფლებით - იმ პირობით, რომ სადგომი უნდა ყოფილიყო საზოგადოებრივი სარგებლობისთვის და არა რომელიმე კონკრეტული ობიექტისთვის.

Company “New Capital” sues the Tbilisi City Hall and Public Registration Agency regarding one of the construction entities of the Cartu Group.
The Company Lawyer Archil Kbilashvili told the news agency “Pirveli” that the suit will be filed to the Tbilisi City Court on November 16.
The company requests to annul the administrative acts which revoked the right on construction.
“The case deals with the territory of the New Capital where the latter intended to construct car-parking. After the Company had already spent 1, 800 million GEL on the activities, the Tbilisi City Hall got in touch with the Public Registration Agency and requested to revoke the right on construction. The latter satisfied their request. And we want to annul their decision” said Kbilashvili.
“In order to suspend agreement or construction, the City Hall shall appeal to the Court and verify its decision to withdraw from the agreement and if the Court accepts their proofs, their request will be satisfied. In this particular case only one party, the City Hall, expressed its desire to withdraw from the agreement but it does not mean that the construction agreement was suspended. Their request in the email to leave the estate was exaggeration without any legal grounds,” Archil Kbilashvili told the Radio Tavisupleba.
Cartu Group also spread special statement regarding the issue. Then the Tbilisi City Hall expressed its surprise with the statement and published official statement on October 28. The City Hall stresses out that the property belongs to the self-governmental unit and the territory was assigned to the Company New Capital under construction right to build a car parking for general public use and not for a concrete company.