პატიმრები ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტს ვეღარ ურეკავენ
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელი ნინო ანდრიაშვილი აცხადებს, რომ ნოემბრის დასაწყისიდან მას პატიმრები ვეღარ უკავშირდებიან. ადვოკატი ვარაუდობს, რომ შესაძლოა, მის ტელეფონზე პატიმრების ზარები სპეციალურად იბლოკება.
ცოტა ხნის წინ ნინო ანდრიაშვილს პატიმრების ნათესავები დაუკავშირდნენ და აცნობეს, რომ მას პატიმრები ურეკავენ, ზარი ჩვეულებრივად გადის, მაგრამ ადვოკატი არ პასუხობს.
როგორც ნინო ანდრიაშვილი აცხადებს, ამ დროს მის მობილურ ტელეფონზე არც ზარის ხმა ისმის და არც შემომავალი ზარებია დაფიქსირებული.
ამის შესახებ ნინო ანდრიაშვილმა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს მიმართა და თავისი ეჭვებიც გაუზიარა. დეპარტამენტში ადვოკატს განუცხადეს, რომ მათგან ზარები შეზღუდული არ იყო და მსგავსი ტექნიკური პრობლემის შესახებ არაფერი იცოდნენ. ურჩიეს, მის მობილურ ოპერატორთან გადაემოწმებინა, მათ ხომ არ ჰქონდათ შეფერხება.
ნინო ანდრიაშვილმა ეს საკითხი ჯეოსელშიც გადაამოწმა. აქ მას უთხრეს, რომ კომპანია არანაირად არ არის დაინტერესებული, თავის კლიენტებს ზარები დაუბლოკოს.
პატიმრები დღემდე ვერ ახერხებენ ნინო ანდრიაშვილთან დაკავშირებას. რჩება მხოლოდ ერთი გზა - ადვოკატმა ნომერი გამოცვალოს, მაგრამ სანამ ახალ ნომერს ყველა პატიმარი გაიგებს, შესაძლებელია ადვოკატმა რეაგირება დააგვიანოს და პატიმრებს დახმარება დროულად ვერ აღმოუჩინოს.
პატიმრობის კოდექსის მიხედვით, პატიმარს აქვს სატელეფონო საუბრის და მიმოწერის უფლება. ეს არის ერთადერთი საშუალება, საჭიროების შემთხვევაში, პატიმრის ადვოკატთან დასაკავშირებლად.

Prisoners Unable to Call Lawyer of Human Rights Center
The head of Legal Department of Human Rights Center Nino Andriashvili states that the prisoners cannot contact her since the month of November. The lawyer assumes that her telephone is blocked on purpose.
A while ago Nino Andriashvili was contacted by the relatives of the prisoners and was told that the prisoners call her and the call goes through but the lawyer does not answer.
As Nino Andriashvili states, during that time she could not hear telephone calls and the incoming calls were not indicated on her phone.
Nino Andriashvili addressed the Penitentiary Department on the corresponding and shared her doubts. The department stated to the lawyer that the calls were not restricted and they knew nothing about this kind of technical problem.
Nino Andriashvili double-checked this matter in Geocell. She was told there that the company is no way interested to block the calls of its clients.
The only way out of this situation for the lawyer it to change her cell-phone number but until every prisoner finds out her new number, she will be unable to timely help them.
According to the Code of Imprisonment of Georgia, the prisoner has right on the use of telephone and correspondence. This is the only means to contact the lawyer in case of necessity.