პოლიტიკური პარტიების სატელევიზიო რეკლამებისთვის თანხა ბიუჯეტიდან გამოიყოფა
2010 წლის თვითმმართველობის არჩევნებზე გარკვეული შედეგის მქონე პოლიტიკური პარტიები, სატელევიზიო რეკლამებისთვის დამატებით თანხების მიიღებენ.
იურიდიულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის,  პავლე  კუბლაშვილის განმარტებით, პარტიებისთვის დამატებითი საბიუჯეტო სახსრების გამოყოფის დაპირება საპარლამენტო უმრავლესობის, კონკრეტულად მის მიერ ჯერ კიდევ გასულ წელს დაფიქსირდა და, შესაბამისად, ამ დაპირების რეალიზაციაც მოხდება. მისი თქმით, პოლიტიკური პარტიები, რომლებმაც 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე შედეგი აჩვენეს, საარჩევნო წლის განმავლობაში, სატელევიზიო რეკლამისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დამატებით თანხას მიიღებენ.
ასეთი პარტიები არიან „ნაციონალური მოძრაობა“, „ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობა“ და მასთან ბლოკში მყოფი კიდევ ორი პარტია – „ქრისტიან-დემოკრატიული პარტია“ და „ჩვენ თვითონ“ (ახლანდელი „ევროპელი დემოკრატები“), თვითმმართველობის არჩევნებში ერთ ბლოკად გაერთიანებული პარტიები – „თავისუფალი დემოკრატები“, „მემარჯვენეები“ და „რესპუბლიკელები“, ეროვნული საბჭო – ზვიად ძიძიგურის, კობა დავითაშვილისა და ზურაბ ნოღაიდელის პარტიები და „მრეწველები“.
ამასთან, პავლე კუბლაშვილი არ აკონკრეტებს, რა ოდენობის თანხა იქნება აღნიშნული პარტიებისთვის გამოყოფილი და რა პრინციპით გადანაწილდება თანხა.  ასევე, ჯერ უცნობია, ბიუჯეტის რომელი მუხლიდან გამოიყოფა ფინანსები პარტიებისთვის, სავალდებულო იქნება ამ თანხის მხოლოდ სატელევიზიო რეკლამებზე დახარჯვა, თუ შესაძლებელი იქნება მისი რადიოზე ან გაზეთებზე გადანაწილება.
აღნიშნულ ინიციატივაზე პავლე კუბლაშვილი დღეისთვის პრესკონფერენციის გამართავს გეგმავს.
ცვლილება „პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონში უნდა შევიდეს, რომლის ინიცირებაც უახლოეს დღეებში მოხდება, განხილვას კი, პარლამენტი საგაზაფხულო სესიაზე  დაიწყებს.

Additional Funds to be Allocated from the State Budget for Political Entities
Political parties, who received considerable amount of votes in the local self-governmental elections in 2010, will receive additional funds for TV-ads.
The chair of the Legal Committee of the Parliament Pavle Kublashvili clarified the parliamentary majority promised the political parties to allocate additional funds last year and relatively they will realize their promise this year. Kublashvili added political parties, who received considerable amount of votes in the self-governmental elections in 2010, will receive additional funds from the state budget for TV-ads.
Those political parties are: the National Movement, Christian Democratic Movement, and two more parties within the CDM’s block – Christian Democratic Party and By Ourselves (currently European Democrats), the parties which were unified within one block during the elections – Free Democrats, the Rights, and Republic Party, the National Council of Zviad Dzidziguri’s Koba Davitashvili’s and Zurab Nogaideli’s parties and Enterpreneurs.
Pavle Kublashvili mentioned neither exact amount of the money, which will be allocated for each party, nor the principles for the distribution of the funds. It is not unclear which particular article of the state budget will allocate the additional funds for the political parties and whether the parties will be instructed to spend the funds only on TV-ads or on newspaper and radio ads too.
Pavle Kublashvili intends to hold press-conference on the issue today.
The amendments are planned to be introduced to the Law on Political Unions and it will be initiated in near future. The parliament will discuss the amendments during the spring sessions.