საგარეჯოში „გლობალ TV“ ანტენებს „ქართული ოცნების“ მაისურებში ჩაცმული ახალგაზრდები ამონტაჟებენ
საგარეჯოს რაიონის სოფლებში „გლობალ TV“-ის სატელიტურ ანტენებს, რომლითაც მოსახლეობა „მეცხრე არხის“ და „მაესტროს“ ყურებასაც შეძლებს, „ქართული ოცნების“ მაისურებში ჩაცმული ახალგაზრდები ამონტაჟებენ.
რა შეიცვალა სატელიტური ანტენების მასობრივი მონტაჟით კახეთში, ამ სათაურით სტატია „ნეტგაზეთმა“ გამოაქვეყნა და ვიდეომასალაც გაავრცელა. ვიდეოში ჩანს, რომ „გლობალ TV“-ის წარმომადგენელს მუშაობის პროცესში კოალიციის მაისური აცვია.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს „გლობალ TV“-ის რეგიონულმა მენეჯერმა ზაზა დევიძემ განუცხადა, ამ საკითხზე ის კომენტარს ვერ გააკეთებს. დევიძემ „ქართული ოცნების“ თელავის შტაბის ხელმძღვანელთან ირაკლი სესიაშვილთან გადაგვამისამართა.
„გლობალ TV“ არის ერთადერთი კომპანია, რომელიც მზად არის ყველა ქართული ტელეკომპანიის სიგნალი მიაწოდოს მოსახლეობას და ამისათვის ძალიან დიდი მადლობა მათ. ჩვენ ამ კომპანიასთან პირდაპირი კავშირი არ გვაქვს, მაგრამ ეს არის ერთადერთი კომპანია, რომელიც ხელისუფლების ზეწოლის ქვეშ არ მოექცა. რაც შეეხება „ქართული ოცნების“ მაისურებით მემონტაჟეების გამოჩენას. ამ ადამიანებს აქვთ საკუთარი პოლიტიკური შეხედულებები. მე დარწმუნებული ვარ, რომ მათ ამის შესახებ მითითება კომპანიის ხელმძღვანელობისგან არ მიუღიათ და ინდივიდუალური გადაწყვეტილებაა. მე ვესაუბრე „გლობალ TV“-ის ხელმძღვანელობას და მათ აღნიშნეს, რომ დღესვე მოახდენენ ადეკვატურ რეაგირებას“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ირაკლი სესიაშვილმა.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ იურისტის ირინე ურუშაძის განცხადებით, აქამდე „გლობალ TV“ აცხადებდა, რომ მას პარტიასთან კავშირი არ ჰქონდა და ანტენების მონტაჟს ბიზნესინტერესების გათვალისწინებით ახორციელებდა. „როცა კომპანიის წარმომადგენლებს, რომლებიც შეღავათიანი პირობების გათვალისწინებით პრაქტიკულად საჩუქრად გასცემენ ანტენებს, აცვიათ პოლიტიკური პარტიის მაისურები, ეს იწვევს პარტიასთან ასოცირებას. ამომრჩევლებს უჩნდებათ ასოციაცია, რომ მათ ამ ნივთს პარტია აძლევს. შეიძლება საუბარი პოლიტიკური მიზნით ამომრჩევლისთვის ნივთის გადაცემაზე, რაც მოსყიდვის ნიშნებს ატარებს და სისხლის სამართლის კოდექსით დასჯადი ქმედებაა“, - აღნიშნა იურისტმა.

Young People in Georgian Dream’s T-Shirts Install Global-TV’s Antennas in Sagarejo
Online resource Netgazeti has already prepared article and video-material about the changes caused by mass installation of antennas in Kakheti region. The video shows that Global-TV’s representative is wearing Georgian Dream’s t-shirt.
Global TV’s regional manager Zaza Devidze told ICK he could not comment on the issue and forwarded the information center to Irakli Sesiashvili, the head of Georgian Dream’s Telavi office.
“Global TV is the only company which is ready to assist population to receive signals of all Georgian TV-companies and we are very grateful to them for it. We have no direct connection with this company but only they remained beyond governmental oppression. As for Georgian Dream’s t-shirts, those people have their political views. I am sure, they were not instructed by their administration to wear those t-shirts and it was their individual decision. I talked with the administration of the Global-TV and they promised to adequately respond to this problem immediately, Irakli Sesiashvili told ICK.
Lawyer of the Transparency International – Georgia Irine Urushadze said Global TV had declared that they had no links with the political party and was installing the antennas due to their business interests. “When company representatives, who install antennas for the population almost without of charge, are wearing t-shirts of any political parties, of course they are associated with that party. Voters think that the political party makes them present. It is kind of bribery that is punishable under Criminal Code of Georgia,” the lawyer said.