„გლობალ ტვ“-ის საქართველოს მასშტაბით ყველა სატელიტური ანტენის დემონტაჟი მოუწევს
კომპანია „გლობალ ტვ“-ის საქართველოს მასშტაბით დამონტაჟებული ყველა სატელიტური ანტენის ჩამოხსნა მოუწევს. ამის შესახებ „თბილისი მარიოტში“ გამართულ პრესკონფერენციაზე „გლობალ ტვ“-ის უცხოელმა მეწილემ ალექსანდრე რონჟესმა განაცხადა.
მისი განმარტებით, აღნიშნული ვალდებულება სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე დაეკისრათ, რომელმაც ტელეკომპანია "რუსთავი-2"-ისა და "იმედის" მიერ მარტში შეტანილი სარჩელი დააკმაყოფილა.
„2012 წლის მარტში „რუსთავი-2“-ის, „ახალი არხის“, „მზის“, „საქართველოსგან“ მივიღეთ წერილი, რომ შეგვეწყვიტა მათი სიგნალის ტრანსლირება“, - აღნიშნა ამერიკელმა ბიზნესმენმა.
მისი განმარტებით, თანამედროვე ტექნოლოგიების პირობებში, ტრანსლირების სრულად შეწყვეტა, ფაქტობრივად, შეუძლებელია.
მოგვიანებით, „რუსთავი-2“-მა და „იმედმა“ უკვე სასამართლოს მიმართეს, რომ „გლობალ ტვ“-ის ნებისმიერი სახის ტრანსლირება უნდა შეეწყვიტა. სასამართლომ ეს გადაწყვეტილება დააკმაყოფილა და მისი გადაწყვეტილების შესასრულებლად ჩვენ ყველა სატელიტის ჩამოხსნა მოგვიწევს, რაც კი საქართველოს ტერიტორიაზეა დამონტაჟებული“, - განაცხადა „გლობალ ტვ“-ის უცხოელმა მეწილემ. მისივე შეფასებით, ეს კომპანიის დახურვის ტოლფასი იქნება.
„კომპანია „გლობალ ტვ“-ის აქამდე მზარდი ბიზნესი ჰქონდა. პირველად ხელისუფლებასთან პრობლემები მაშინ შეგვექმნა, როცა დავთანხმდით, რომ ჩვენს პაკეტში „მაესტრო“ ჩაგვერთო. პრობლემები გამწვავდა მას შემდეგ, რაც ოქტომბერში ოპოზიციური ფრონტის შექმნის შესახებ გაცხადდა და „გლობალ ტვ“ დათანხმდა „მე-9 არხის“ გაშუქებასაც. ბოლო პერიოდში 50-მდე სახელმწიფო სტრუქტურამ გაწყვიტა ჩვენთან კონტაქტი. აღნიშნული გადაწყვეტილება თავად აბონენტის პრეროგატივაა, მაგრამ ის ფაქტი, რომ 50-ივემ ეს მოახდინა ერთი და იმავე პერიოდში, ეს ჩვენთვის ნათელი მესიჯია. აღსანიშნავია, ისიც რომ „გლობალ ტვ“-ს აუკრძალეს სახელმწიფო ტენდერებში მონაწილოება. აღნიშნული შემთხვევების გამო ჩვენი კომპანია გაკოტრების საფრთხის წინაშეა“, - აღნიშნა რონჟესმა.
„გლობალ ტვ“-ის უცხოელი მეწილის ინფორამციით, კომპანიას შესაბამისი ბაზარი ფაქტობრივად უკვე დატოვებული აქვს.
„11 000 აბონენტს ვემსახურებოდით, რაც ბაზრის დაახლოებით 6%-ს შეადგენს. იმ ყველაფერს კი რაც ახლა ხდება, ვუყურებ, როგორც ბიზნესპრობლემას. უნდა ხდებოდეს ჩემი, როგორც უცხოელი ინვესტორის წახალისება, რომ საქართველოში მეტი ინვესტიაცია განვახორციელო. თუმცა ის გზავნილი, რასაც სახელმწიფო უგზავნის უცხოელ ინვესტორებს მედიაში ინვესტირების თვალსაზრისით, უარყოფითია. მე ამერიკის მოქალაქე ვარ და ყველაზე მეტად რასაც ჩემს ქვეყანაში ვაფასებ, არის ის, რომ დაცულია ადამიანის ძირითადი უფლებები, ის კი რასაც ახლა აქ ვხედავ, არღვევს ქართველი ხალხის უფლებებს. განვიცდი, რომ მთავრობა არაფერს აკეთებს, რომ დაიცვას სიტყვის თავისუფლება, განვიცდი იმ ფაქტსაც რომ მთავრობას ურჩევნია, გაანადგუროს კომპანია, ვიდრე ის განვითარდეს და წვლილი შეიტანოს ეკონომიკის განვითარებაში“, - აღნიშნა „გლობალ ტვ“-ის უცხოელმა ინვესტორმა, რომელიც კომპანიაში 17%-იან წილს ფლობს.
პრესკონფერენციას „მე-9 არხის“ გენერალური დირექტორი კახა ბექაური და „სტერეო +“-ის დამფუძნებელი დავით ზილფიმიანი ესწრებოდნენ.

Global TV Company will have to dismantle all dish antennas throughout Georgia, the foreign share-holder of the company, Alexander Ronzhes said at a press conference at the Tbilisi Marriot hotel.
According to him, they were ordered by the court to dismantle all antennas on the basis of the suit entered by Rustavi 2 and Imedi TV in March.
“In March of 2012 we received letters from the TV-Companies Rustavi 2, Akhali Arkhi, mze, Sakartvelo to stop their broadcasting,” American businessman said.
Ronzhes said the decision would lead to bankruptcy of the company.
Later, Rustavi 2 and Imedi appealed to the Court and requested to suspend all kind of transition of the Global TV. The court satisfied this decision and now we will have to remove all dish antennas throughout Georgia to execute their judgment,” said foreign share-holder of the Global TV. He said it will cause final close up of the Company.
“Global TV Company had a successful business earlier. However, we had problems with the government when we decided to translate Maestro TV. The problems were complicated when we decided to translate the 9th Channel too. Recently, 50 state agencies have cut contacts with us. We are forbidden to take part in national competitions. Our company faces bankruptcy”, Ronzhes said.
He said the Company has already left corresponding market in act.
“We had 11 000 subscribers that was 6% of the market. But I assume current situation as business problem. I, as foreign investor, should be encouraged in order to invest more money in Georgia. However, the message of the state to foreign investors wishing to invest in media, is negative. I am American citizen and the thing I most value in my country is that basic human rights are protected while current situation in Georgia breaches rights of Georgian people. I am concerned about the government’s inactivity to protect freedom of speech; I am also concerned about the fact that government prefers to destroy company rather than develop it and contribute to economic development,” 17% share holder of Global TV said.
Kakha Bekauri, Director General of the 9th Channel and Davit Zilfimiani, founder of the ‘Stereo +’ company attended the press conference.