ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობს ფონდ „ქომაგთან“ დაკავშირებული მოქალაქეების დევნას
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აგრძელებს იმ მოქალაქეების მასობრივ დაკითხვას, რომლებმაც სხვადასხვა დროს ფონდ „ქომაგს“ დახმარებისთვის მიმართეს.
მოქალაქეთა დაბარება შსს-ს სხვადასხვა სამმართველოში, მათ შორის - შსს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტში (ე. წ. მოდულის შენობაში) ივნისის პირველ რიცხვებში დაიწყო. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ამასთან დაკავშირებით გამოხატეს შეშფოთება, გააპროტესტეს დაკითხული ადამიანების ფუნდამენტური უფლებების უხეში დარღვევები და დაგმეს 9 ივნისს კუდის მიერ  მოქალაქეთა მუქარით და იძულებით გადაყვანა ე. წ. მოდულის შენობაში, სადაც მათ არ მიეცათ ადვოკატის აყვანის შესაძლებლობა, ხოლო დაკითხვა მიმდინარეობდა ხანგრძლივი დროის მანძილზე, ზოგ შემთხვევაში - 10 საათის განმავლობაში.
28 ივნისს დილის 09:00 საათზე შსს სამინისტროს თანამშრომლებმა სახლებში კვლავ მიაკითხეს  იმ მოქალაქეებს, რომლებმაც განცხადებით მიმართეს ფონდ „ქომაგს“ და დაკითხვაზე დაიბარეს. მათი რაოდენობის შესახებ სხვადასხვა ინფორმაცია ვრცელდება. ფონდ „ქომაგის“ ცნობით, ეს მოქალაქეები არიან:
1. გიორგი კაშია;
2. როზა ჯანიკაშვილი;
3. ლილი ხურითი;
4. ამირან სიჭინავა;
5. გიორგი კორკოტაშვილი;
6. ვალერიან გიორგაძე;
7. ვლადიმერ მირიანაშვილი;
8. სვეტლანა გოგოხია;
9. მერაბ ყოლბაია;
10. ლალი ჯიჯავაძე.
„კახეთის საინფორმაციო ცენტრის“ ცნობით, გურჯაანის პოლიციაში დაიბარეს და მოწმის სტატუსით დაკითხეს სოფელ კალაურის საჯარო სკოლიდან გათავისუფლებული პედაგოგი თამარ ამონაშვილი, რომელსაც ფონდ „ქომაგიდან“ 177 აშშ დოლარი ჩაერიცხა.
ეს ადამიანები მოწმის სახით დაიბარეს შსს სხვადასხვა სამმართველოებში სისხლის სამართლის საქმეზე ჩვენების მისაცემად. ამჯერად, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა შეძლეს ადვოკატები გამოეყოთ მოწმედ გამოძახებული მოქალაქეებისთვის. დაკითხვებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“, „საზოგადოებრივი დამცველის“  იურისტები დაესწრნენ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, ნესტან ლონდარიძის ინფორმაციით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პირები - გიორგი კაშია და როზა ჯანიკაშვილი სისხლის სამართლის კოდექსის 194-ე მუხლით გათვალისწინებული ბრალდების გარშემო დაკითხეს. ეს ბრალდება გულისხმობს არა ამომრჩევლის მოსყიდვის ფაქტთან დაკავშირებულ დანაშაულს, არამედ უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციას, იგივე - „ფულის გათეთრებას“.
ამავე დროს, საქართველოს პროკურატურამ გაავრცელა განცხადება, სადაც აღნიშნავს, რომ გამოავლინა „ამომრჩევლის მოსყიდვის ახალი სქემა“, რომელშიც საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფი ვანო ჩხარტიშვილი და მისი ოფშორული კომპანიები ფიგურირებენ.
როგორც ფონდ „ქომაგის“ ადვოკატი, შალვა შავგულიძე აცხადებს, დასაკითხად დაბარებულ პირებს თანხებს ფონდ „ქომაგის“ მიერ მითითებულ ანგარიშებზე საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართული დიასპორის წარმომადგენლები ურიცხავდნენ. კერძოდ კი, „ქომაგში“ არსებულ საბჭოში შედიოდა დახმარების მსურველთა განცხადებები და განხილვის შემდეგ საბჭო იღებდა გადაწყვეტილებას, რომელი პირისთვის ჩაერიცხათ თანხები საზღვაგარეთ მყოფი დიასპორის წარმომადგენლებს.
შავგულიძის თქმით, პროკურატურაში დასაკითხად დაბარებულთაგან, ზოგიერთს თანხა არც ჩარიცხვია და მიუხედავად ამისა, ერთ-ერთი მოხუცებულის საპენსიო ანგარიშს ყადაღა დაედო. ყადაღა ადევს ყველა იმ მოქალაქის ანგარიშს, რომლებიც დაკითხვაზე დაიბარეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია და გმობს მოქალაქეთა დევნას მხოლოდ იმის გამო, რომ მათ დახმარებისთვის მიაკითხეს ფონდ „ქომაგს“. მით უფრო, რომ ამ ადამიანების უმეტესობა ისედაც პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს ხელისუფლებას, კონკრეტულად კი - შინაგან საქმეთა სამინისტროს შეწყვიტოს პოლიტიკური ნიშნით ადამიანების დევნა და პატივი სცეს კონსტიტუციით გარანტირებულ მათ უფლებებს.
ცენტრი ასევე მიმართავს საქართველოს სახალხო დამცველს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს და საქართველოში აკრედიტირებულ დიპლომატიურ კორპუსს, დააკვირდნენ ფონდ „ქომაგთან“ დაკავშირებული პირების დევნის პროცესს და მოახდინონ რეაგირება.

Human Rights Center Condemns Persecution of Citizens Association with Charity Foundation “Komagi”
Ministry of Internal Affairs of Georgia continues mass interrogation of citizens who have applied to the charity foundation “Komagi” at different time.
Summoning of citizens to various divisions of the MIA, including the Constitutional Security Department [SCD] of the MIA [in the so-called Moduli office] started early in June. NGOs have already expressed their concern about the fact and protested violation of fundamental rights of interrogated people and condemned forcible delivery of citizens to the CSD office on June where they could not enjoy their right to defense and were interrogated for a long time; in several cases interrogation lasted 10 hours.
At 9:00 am on June 28, MIA officers again visited citizens at home who had applied to the charity foundation for help and summoned to interrogation. Controversial information is spread about number of summoned people. According to the Charity Foundation Komagi the summoned citizens are:
1. Giorgi Kakshia
2. Roza Janikashvili
3. Lili Khutiri
4. Amiran Sichinava
5. Giorgi Korkotashvili
6. Valerian Giorgadze
7. Vladimer Mirianashvili
8. Svetlana Gogokhia
9. Merab Kolbaia
10. Lali Jijavadze.
Information Center of Kakheti reports that former teacher of Kalauri village public school Tamar Amonashvili was summoned and interrogated as a witness at the Gurjaani police; “Komagi” foundation has transferred 177 USD to her.
Those people were summoned to various divisions of the MIA as witnesses in criminal cases. This time, NGOs could appoint lawyers for the summoned citizens. Lawyers of the Human Rights Center, Georgian Young Lawyers’ Association, Article 42 of Constitution and Public Advocacy attended interrogation process.
Lawyer Nestan Londaridze of the HRC stated that her clients – Giorgi Kashia and Roza Janikashvili were interrogated about the accusation envisaged under Article 194 of the Criminal Code of Georgia. This accusation is not associated with the bribery of voter but with legalization of illegal income – so called “money laundering”.
Simultaneously, Chief Prosecutor’s Office of Georgia released statement which reads that they discovered “a new scheme of voters’ bribery” where Vano Chkhartishvili, being abroad and his off-shore companies are involved.
Lawyer Shalva Shavgulidze of the Charity Foundation Komagi states representatives of Georgian Diaspora abroad transferred money to the summoned citizens. Namely, the Komagi’s council received applications of citizens and having discussed them the Council made decisions which applicant was to receive sums from the representatives of Georgian Diasporas abroad.
Shavgulidze said some of the summoned people have not even received money but pension account of one elderly person was sequestered. The accounts of all summoned citizens were also sequestered.
Human Rights Center is concerned and condemns persecution of citizens because of their applying to the charity foundation Komagi for help. Moreover, most of those citizens became victims of political oppression.
Human Rights Center calls upon the government, and Ministry of Interior in particular, to stop politically motivated persecution of citizens and respect their rights guaranteed by the Constitution of Georgia.
The Center appeals to the Public Defender of Georgia, international organizations and diplomatic corps accredited in Georgia to observe the persecution process of citizens associated with the Foundation Komagi and to respond to similar facts.