კახი კალაძისთვის ანგარიშების დაყადაღების შესახებ პროკურატურამ განცხადება გაავრცელა
„ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი ლიდერის, კახი კალაძისთვის ანგარიშების დაყადაღების შესახებ საქართველოს პროკურატურამ განცხადება გაავრცელა, რომელსაც „ინტერპრესნიუსი“ უცვლელად გთავაზობთ.
„ეროვნულ ბანკთან არსებული ფინანსური მონიტორინგის სამსახურიდან შემოსული ინფორმაციის საფუძველზე დაიწყო გამოძიება უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის შესაძლო ფაქტთან დაკავშირებით.
მიღებული ინფორმაციის თანახმად, კახა კალაძის საბანკო ანგარიშებზე ბოლო პერიოდის განმავლობაში განხორციელდა დაახლოებით 6 მილიონ აშშ დოლარის ოდენობის თანხის ჩარიცხვა. ამავე ანგარიშიდან დროის მოკლე მონაკვეთში განხორციელდა საქართველოს კანონმდებლობითა და შესაბამისი საერთაშორისო სტანდარტებით საეჭვო ოპერაციად მიჩნეული განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნაღდი ფულის გადინება. კერძოდ, ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში კალაძის საბანკო ანგარიშიდან ეტაპობრივად განხორციელდა 1 600 000 ლარამდე თანხის ნაღდი ფულის სახით გატანა, რომლის შემდგომი მოძრაობა არც ერთ საბანკო დაწესებულებაში არ ფიქსირდება. ამასთან არ არსებობს ზემოთ აღნიშნულ თანხასთან დაკავშირებული რაიმე სახის სამოქალაქო გარიგების დამადასტურებელი დოკუმენტი.
საგულისხმოა, რომ იმავე დროის მონაკვეთში მისი ანგარიშებიდან დამატებით საბანკო ანგარიშგების (უნაღდო) წესით ხორციელდებოდა სხვადასხვა პირადი და საყოფაცხოვრებო ხარჯების ანაზღაურება საერთო ჯამში დაახლოებით 900 000 ლარის ოდენობით, რაც ადასტურებს რომ სამოქალაქო გარიგებებისას ან სხვა მიმდინარე ხარჯების დაფარვისას კახა კალაძე ანგარიშსწორებას ახორციელებს ჩვეულებრივად, საბანკო ანგარიშსწორების (უნაღდო ოპერაციების) მეშვეობით.
შესაბამისად, საქართველოს კანონმდებლობისა და ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო სტანდარტების მოთხოვნით გამოძიება ვალდებულია, გამოიკვლიოს განსაკუთრებით დიდი ოდენობის ნაღდი ფულის (1 600 000 ლარი) საეჭვო ოპერაციები და გამოძიების დასრულებამდე უზრუნველყოს საბანკო ანგარიშების დაყადაღება“, - ნათქვამია პროკურატურის განცხადებაში.

The Prosecutor’s office made a statement about seizing the accounts of Kakhi Kaladze, one of the leaders of Georgian Dream. Interpressnews is republishing the statement:
"Based on information received from the Ministry of Finance, the National Bank of Georgia has launched an investigation regarding the possible legalization of illegal income.
According to the information received, recently nearly 6 million dollars have been transferred to the bank accounts of Kakhi Kaladze. From these accounts there was a big amount of cash flow in a short period of time, something that was deemed suspicious activity according to Georgian legislation and international standards. To be exact, in recent months, 1,600,000 lari was withdrawn from Kaladze’s accounts and this money was not observed in any of the other banking institutions. Also, there is no document that could verify that this money was used for civil arrangements [payment of bills etc].
It is important to mention that in the same period of time, an additional 900,000 lari was withdrawn for private and household expenses, showing that Kakhi Kaladze uses bank accounts rather than cash for civil arrangements.
In accordance with Georgian law and international standards to combat money laundering, the investigation into the transfer of a large sum of cash (1 600 000) is obligatory and until the transfer has been investigated and any suspicious transactions examined, the bank accounts will remain frozen,” – the statement of the Prosecutor’s office reads.