16:13, Tuesday, 21.05.2013
9 აგვისტოს შუადღით თბილისის მეტროს სადგურებში რთული ვითარება შეიქმნა, როდესაც ელექტრომომარაგების შეწყვეტის გამო თბილისის მეტროპოლიტენის მუშაობა შეჩერდა.
მგზავრები, რომლებიც დენის გათიშვის დროს მეტროპოლიტენით სარგებლობდნენ და გვირაბებში დარჩნენ, მეტროსადგურებს ეტაპობრივად ტოვებდნენ. ისინი ამბობდნენ, რომ დაახლოებით ნახევარი საათის განმავლობაში მათ ჰქონდათ გაუსაძლისი პირობები, სიცხე და უჰაერობა, რის გამოც რამდენიმე შეუძლოდ გახდა.
მათივე განცხადებით, მეტროსადგურების დატოვება მოახერხეს მხოლოდ მას შემდეგ, რაც ვაგონების სადგურამდე მისვლა მოხერხდა, ესკალატორზე ამოსვლა კი ფეხით მოუწიათ.
მგზავრების განცხადებით, მეტროსადგურებში ამ დრომდე რჩება ხალხი, არიან ისეთებიც, მაგალითად მოხუცები, რომლებიც შეუძლოდ არიან და საკუთარი ფეხით ამოსვლას ვერ ახერხებენ.
ამასთან, მგზავრები უკმაყოფილებას გამოთქვამენ იმის გამო, რომ მეტროპოლიტენის თანამშრომლებმა მათ მიმართ ყურადღება არ გამოიჩინეს და სადგურებში დარჩენილი ადამიანები სასმელი წყლით არ მოამარაგეს.
საქართველოს ელექტროსისტემა ავარიის გამო, დაახლოებით ერთის საათის განმავლობაში პარალიზებული იყო. ავარიის გამო თბილისს და რეგიონების ელექტროენერგია არ მიეწოდებოდა. დედაქალაქში გათიშული იყო მეტროპოლიტენი, სატელევიზიო ანძა, შუქნიშნები. პრობლემები შეიქმნა რკინიგზაზეც. დედაქალაქში მოქალაქეები ლიფტებში ჩარჩნენ, რის გამოც გახშირდა სამაშველო სამსახურის გამოძახებები.

The situation was complicated due to the lights going off in the Metro stations.
On the afternoon of August 9, there was a complicated situation at metro stations due to the fact that electricity went off and the Tbilisi metro stopped working.
The passengers, who were trapped in a tunnel on a subway, gradually started leaving the subway. They said that almost for half an hour they were in horrible conditions including heat and almost no air which made several people sick.
They said that they were able to leave the subway when they arrived at the stations and they have to walk up the escalators by foot.
Passengers say that some, like elderly people, where still on the metro because they were unwell and unable to walk up the escalator by foot.
In addition, the passengers complained about the fact that the Metro staff was not helpful and did not provide the remaining people in metro with water.
The energy system of Georgia was paralyzed for nearly an hour due to the accident. Tbilisi and other regions were without electricity due to this accident. In the capital, the Metro, TV tower, and lights were out. There were problems on the railways as well. Citizens were trapped in elevators and therefore many rescue calls were made.