ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი 25-მა ლექტორმა პროტესტის ნიშნად დატოვა
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიზნესის ფაკულტეტის 25-მა ლექტორმა პროტესტის ნიშნად უნივერსიტეტი დატოვა. ამის შესახებ „პირველს“ ილიას უნივერსიტეტის უკვე ყოფილმა ლექტორმა გიორგი მიქანაძემ განუცხადა.
„გაათავისუფლეს ბიზნესის ფაკულტეტის დეკანის მოადგილე მაია გონაშვილი და ამავე ფაკულტეტის ხარისხის მართვის სამსახურის ხელმძღვანელი აკაკი ცომაია. გარდა ამისა, ორივე მათგანი იყო კონკურსში გასული და ადმინისტრაციულის გარდა, აკადემიურ თანამდებობასაც ფლობდნენ და ორივე დაკავებული თანამდებობებიდან გაათავისუფლეს. მაია გონაშვილი არის ადამიანი, რომელმაც ამ ფაკულტეტის შენება თავის გუნდთან ერთად დაიწყო, ფეხზე დააყენა, რეიტინგი მისცა. რამდენიმე თვის წინ მოსული დეკანი იბარებს და ეუბნება მას, რომ გათავისუფლებულია ორივე თანამდებობიდან. ასე არ შეიძლება. მითუმეტეს, აკადემიური თანამდებობიდან გათავისუფლებას თავის პროცედურები აქვს. არ ვიცი რა ინტერესების მსხვერპლი გახდა მაია გონაშვილი, მაგრამ ფაქტია ის, რომ ამ ფაკულტეტზე არ ხდებოდა ჩაწყობები და ნაცნობობით ნიშნის დაწერები. ვცდილობდით სამართლიანად გვემართა პროცესები“, - განაცხადა მიქანაძემ.
მისივე თქმით, დღეს ილიას უნივერსიტეტის ბიზნესის ფაკულტეტის 25 ლექტორის წერილი გაიგზავნა რექტორთან, სადაც ისინი, პროტესტის ნიშნად, აღნიშნულ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობაზე უარს აცხადებენ.
„ამასთან, ჩვენი გადაწყვეტილება ბოლო დროს ილიას უნივერსიტეტში ბიზნესის ფაკულტეტზე უსამართლოდ, ეთიკური ნორმების დარღვევით, ადამიანის უფლებისა და თავისუფლების შემლახველ ცვლილებებს უკავშირდება. მოგიწოდებთ! ყველგან, ყველა ინსტიტუციაში მოითხოვეთ სამართლიანობის აღდგენა და ყოველთვის იბრძოლეთ სიმართლისთვის. ჩვენ ამით ხელს ვუწყობთ სამოქალაქო საზოგადოების განვითარებას და ვეხმარებით მომავალ თაობებს. სხვა არანაირი ინტერესი არ გვამოძრავებს, გარდა იმისა, რომ დაისაჯონ დამნაშავეები. თუ ჩვენ ვართ დამნაშავეები, ჩვენ დაგვსაჯონ!“ - დასძინა მიქანაძემ.
სააგენტოს უნივერსიტეტის რექტორმა გიგი თევზაძემ 25 თანამშრომლის უნივერსიტეტიდან წასვლის ფაქტი დაუდასტურა.
მისი თქმით, „აღნიშნული ფაქტი ნამდვილად უკავშირდება ერთ-ერთი თანამშრომლის გათავისუფლების ფაქტს, თუმცა უნივერსიტეტს კანონი ამით არ დაურღვევია“.
„ძალიან სამწუხაროა, რომ მათ (25-მა ლექტორმა) უნივერსიტეტიდან წასვლა გადაწყვიტეს. ეს, რა თქმა უნდა, მათი უფლებაა. უნივერსიტეტს თანამშრომლის გათავისუფლებით კანონი არ დაურღვევია. ჩვეულებრივი მოვლენაა, როდესაც თანამშრომელი რეორგანიზაციის შედეგად იქნა გათავისუფლებული. ამასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება მიიღო დეკანმა. მას სურს, რომ საკუთარი კადრები ჰყავდეს და ამაში უკანონო არაფერია“, - განაცხადა თევზაძემ.
მისივე თქმით, ლექტორების წასვლა სამწუხარო ფაქტია, თუმცა ამით უნივერსიტეტს რაიმე შეფერხება არ შეექმნება.
„უკვე მიმდინარეობს ძალიან გამოცდილ ლექტორებთან მოლაპარაკებები, რომლებიც სხვადასხვა უცხოურ უნივერსიტეტში გამოცდილებით გამოირჩევიან. ასე რომ, ახალ სასწავლო წელს რაიმე ზიანი არ მიადგება“, - განაცხადა თევზაძემ.

25 lecturers of the business faculty at the Ilia State University quitted job in protest. Former lecturer Giorgi Mikanadze informed Pirveli about it.
“Deputy Dean of the business faculty Maia Gonashvili and head of quality management service of the same faculty Akaki Tsomaia were fired. Besides that, both of them had won competition and they occupied both administrative and academic positions at the university; however, Tsomaia and Gonashvili were fired from both positions. Maia Gonashvili has developed this faculty together with her team and made it high-rating one. The dean, who was appointed to the position only several months ago, called and notified her about dismissal. It is incredible. Moreover, firing lecturer from academic position requires particular procedures. I do not know whose interests Maia Gonashvili was sacrificed to, but it is fact that students could enter this faculty without bribery and protection; we managed to fairly manage process,” Mikanadze said.
He added that today 25 lecturers of the business faculty sent petition to the Rector in which they refused to continue cooperation with the University in protest.
“In addition to that, our decision is connected with recent unfair, non-ethic changes at the business faculty of the ISU that breach human rights and personal freedom. We call upon you! Request restitution of justice in every institution and fight for you rights every time. With our decision we promote development of civil society and help future generations. We have no other goals except punishing offenders. If we are guilty, punish us!” Mikanadze said.
University Rector Gigi Tevzadze confirmed with the news agency Pirveli that 25 lecturers had left the university.
He said “this fact is really connected with the dismissal of our former colleague though the university had not breached the law with it.”
“It is very pity that they (25 lecturers) decided to quit university. It is their right. Nobody has breached law by firing university employee. It is ordinary fact when somebody is dismissed as a result of reorganization. The dean made the relevant decision. He wants to hire his people and there is nothing illegal in it,” Tevzadze said.
The rector added that it is pity when lecturers leave the university but it will not hinder the education process in it.
“We have already launched negotiations with experience lecturers who have worked in various foreign universities. So, nothing will negatively impact the next schooling year at the university,” Tevzadze said.