სასამართლომ ლადო ვარძელაშვილს და კიდევ ორ ბრალდებულს გირაო შეუფარდა
თბილისის საქალაქო სასამართლო ვლადიმერ ვარძელაშვილთან, ვახტანგ ბიჭაშვილსა და ზვიად ქავთარაძესთან დაკავაშირებით განცხადებას ავრცელებს.
სასამართლოს ინფორმაციით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა ბრალდებულების, ვლადიმერ ვარძელაშვილის მიმართ გირაოს 4 ათასი ლარის, ვახტანგ ბიჭაშვილის მიმართ 7 ათასი ლარისა და ზვიად ქავთარაძის მიმართ პატიმრობის გამოყენების თაობაზე.
სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით სამივე ბრალდებულს შეუფარდა გირაო, კერძოდ, ვლადიმერ ვარძელაშვილს - 3 ათასი ლარი, ვახტანგ ბიჭაშვილს - 6 ათასი ლარი და ზვიად ქავთარაძეს - 15 ათასი ლარის ოდენობით. გირაოს სრული მოცულობით გადახდისთანავე ბრალდებულები გათავისუფლდებიან პატიმრობიდან.
ღია სასამართლო სხდომაზე აღკვეთის ღონისძიების კონკრეტული სახის შერჩევისას სასამართლომ მხედველობაში მიიღო ბრალდებულთა პიროვნებები, მათი წარსული, ბრალად შერაცხული ქმედების ხასიათი, სასამართლოსთვის თავის არიდების რისკი; კერძოდ: ბრალდებულებმა აღიარეს და გულწრფელად მოინანიეს ჩადენილი დანაშაული, მათ არ მიუტოვებიათ შემთხვევის ადგილი პოლიციის თანამშრომლების მისვლამდე, ასევე ის ფაქტი, რომ მათ ითანამშრომლეს საგამოძიებო ორგანოებთან. ბრალდებულები არიან დაოჯახებულნი და ყველა მათგანს აქ ვს მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი. სასამართლო სხდომაზე დაცვის მხარემ წარმოადგინა გარდაცვლილი ოჯახის ნოტარიალურად დამოწმებული თანხმობა, რომლითაც დაზარალებულის უფლებამონაცვლე თბილისის საქალაქო სასამართლოს მომართავს თხოვნით იმის შესახებ, რომ ბრალდებულ ქავთარაძის მიმართ გარდაცვლილის ოჯახს პრეტენზია არ გააჩნია და ზვიად ქავთარაძის მიმართ გამოყენებულ იქნას არასაპატიმრო აღკვეთის ღონისძიება.
სასამართლომ, ამ გარემოებების გათვალისწინებით მიიჩნია, რომ არ არსებობს ბრალდებულთა მხრიდან მიმალვის, ახალი დანაშაულის ჩადენისა და ასევე, საქმეზე შემხებლობის მქონე პირების მიმართ ზემოქმედების და ხელის შეშლის საფრთხე, რის გამოც სასამართლომ მიზანშეწონილად მიიჩნია, აღკვეთის ღონისძიების სახედ გირაოს გამოყენება.
აღნიშნულ საქმეზე წინასასამართლო სხდომა 17 აპრილს 12 საათზე, თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაიმართება.

Court granted bail to Lado Vardzelashvili and two other defendants
Tbilisi City Court made a statement in connection with Vladimer Vardzelashvili, Vakhtang Bichashvili and Zviad Kavtaradze.
According to the Court information, Tbilisi City Court partially satisfied request of Prosecutor regarding granting bail of  GEL 4 000 to Vladimer Vardzelashvili and 7 000 GEL to Vakhtang Bichashvili and  imprisonment of Zviad Kavtaradze.
The Court granted bail to all defendants, particularly, Vladimer Vardzelashvili-3 000 GEL, Vakhtang Bichashvili-6 000 GEL and Zviad Kavtaradze- 15 000 GEL. Defendants will be released immediately when they pay the total sum of fine.
At the open sitting of the Court, during the process of specific remand, the Court took into consideration personality of accused people, their past, their action behavior, risks of avoiding to the Court; particularly: suspected people admitted and sincerely confessed committed crime, they had not gone from incident place before the police came, furthermore, they collaborated with investigation agencies. Accused people are married and they all have permanent residences. At the sitting of Court protection side represented the notary certified consent from deceased family and sufferer assignable appealed to the Tbilisi City Court that they have no complaints with accused Kavtaradze and to lead non-imprisonment arrangement towards Zviad Kavtaradze.
In accordance to these circumstances, the Court considered that there is no danger that the defendants will hide, will commit new crime or oppress witnesses. This is the reason why the Court made a decision to use fine as a remand.