სახალხო დამცველის განცხადება სამთაწყაროში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით
სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს ირაკლი ღარიბაშვილს, გაატაროს სწრაფი და ეფექტური ღონისძიებები, რათა არ დაუშვას თავდასხმა სოფელ სამთაწყაროში მცხოვრებ მუსლიმებზე.
2013 წლის 28 ივნისს დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ სამთაწყაროში მუსლიმთა პარასკევის ლოცვა ჩატარდა. მოგვიანებით, სოფლის მართლმადიდებელმა მოსახლეობამ თავი მოიყარა ლოცვის ადგილას და უკმაყოფილება გამოხატა ლოცვის ფაქტთან  დაკავშირებით.
მოსახლეობა შეიკრიბა ადგილობრივ მუსლიმური თემის მოლა სულიკო ხოზრევანიძეს სახლთან და მოითხოვს მის გამოსვლას. სოფელში დაძაბული ვითარებაა და არის  ფიზიკური ზეწოლის საშიშროება.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მოახდინოს პოლიციიის მობილიზაცია და დააწესოს მორიგეობა სულიკო ხოზრევანიძეს სახლთან.

Statement of the Public Defender of Georgia about Samtatskaro
The Public Defender of Georgia calls upon Minister of Internal Affairs of Georgia, Irakli Gharibashvili to take immediate, effective measures to avoid attack on Muslim residents of Village Samtatskaro.
On June 28, 2013 Muslim Friday prayer was held in Village Samtatskaro of the Dedoplistskaro Municipality. Later that day Orthodox Christian residents of the village gathered in protest outside the prayer venue.
The protesters are gathered outside the house of local Muslim community Mullah, Suliko Khozrevanidze and are asking him to come to them. The situation the village is rather tense and there is a threat of physical violence.