რუსეთში გასატანი ხილ-ბოსტნეული დელეგაციამ შეამოწმა
კახეთში რუსი სპეციალისტების 4-კაციანი დელეგაცია იმყოფებოდა. მათ რამდენიმე დღის განმავლობაში საექსპორტოდ გამზადებული ხილისა და ბოსტნეულის ფიტოსანიტარიულ კონტროლი ჩაატარეს. პროცედურა სატრანსპორტო საშუალებებში პროდუქციის ჩატვირთვამდე განხორციელდა.
შემოწმება იმ ხილს და ბოსტნეულს შეეხო, რომლის ექსპორტიც რუსეთში იგეგმება. წინასწარი ვერსიით, სიაშია: პომიდორი, კიტრი, კომბოსტო, ბადრიჯანი, ბალი, ალუბალი, გარგარი, ატამი, ქლიავი, ხურმა, კივი და კენკროვნები, რომლის ექპორტსაც რუსები აპირებენ.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით,  „როსსელხოზნადზორის" 4-კაციანი დელეგაციის სტუმრობა საქართველოში სააგენტოს უფროსის, ზურაბ ჩეკურაშვილისა და რუსეთის ფედერაციის ვეტერინარული და ფიტოსანიტარიული ზედამხედველობის ფედერალური სამსახურის ხელმძღვანელის მოადგილის, ალექსი საურინის მოლაპარაკების შედეგად გადაწყდა.
„აღნიშნულმა პროდუქციამ საექსპორტო პარტიების ფორმირებამდე უნდა გაიაროს ფიტოსანიტარიული კონტროლი, რაც დაადასტურებს, რომ ქართული პროდუქტი ფიტოსანიტარიულ რისკებს არ შეიცავს. სურსათის ეროვნული სააგენტო მოუწოდებს ფერმერებს, ნუ ეცდებიან ხილ-ბოსტნეულის თვითნებურად გატანას რუსეთის ფედერაციაში და საჭირო პროცედურების გასავლელად მიმართონ შესაბამის სამსახურებს", - აცხადებენ სააგენტოში.

Delegation examined fruits and vegetables before exporting to Russia
Four-member delegation of Russian specialists visited Kakheti region. They conducted phyto-sanitary expertise of fruit and vegetable prepared for the export to Russia during few days. The procedure was carried out before the good was loaded in vehicles.
Only those fruit and vegetables were examined, which will be exported to Russia. The preliminary list looks as follows: tomatoes, cucumbers, cabbage, eggplant, cherry, cherries, apricots, peaches, plums, persimmons, kiwi and berries.
According to the Georgian National Food Agency, the visit of the delegation from "Rosselkhoznadzor" was planned during the negotiation between the Head of the Georgian National Food Agency Zurab Chekurashvili and deputy head of the Federal Service of Veterinary and Phito-Sanitary Supervision Alex Saurin.
“Before the export portions are formed, the product should pass phito-sanitary control, that will confirm that the Georgian product does not contain sanitary risks. The National Food Agency calls on farmers to refrain from voluntary export of fruit and vegetables to the Russian Federation and apply to special departments to take necessary procedures before export,” the statement of the Agency reads.