საკრებულო პრემიების გაცემის ფაქტს უარყოფს
„საჯარო სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონში“ ცვლილებები იგეგმება, რომლის მიხედვით პოლიტიკური თანამდებობის პირებზე პრემიები არ გაიცემა. ინიციატივის ავტორი საქართველოს პარლამენტის უმრავლესობის წევრი თინათინ ხიდაშელია. მისი განმარტებით, „აუცილებელი არაა ქალაქის მერები, გამგებლები, საკრებულოს დეპუტატები, პარლამენტის წევრები თუ სხვა თანამდებობის პირები ყოველთვე პრემიებს იღებდნენ“.
პრემიებზე საუბრისას ხიდაშელმა ქუთაისის საკრებულოც ახსენა, რასაც აღნიშნული უწყების წარმომადგენელთა მხრიდან საპასუხო რეაქცია მოჰყვა.
„ქუთაისის საკრებულოს წევრებს პრემიები არ მიუღიათ. თუმცა, თუ ეს საკითხი გადაიხედება და ადამიანები დამსახურების მიხედვით მიიღებენ სახელფასო დანამატს, ამაში ცუდი არაფერია. მთავარია, თითოეული დეპუტატის თუ ნებისმიერი თანამდებობის პირის ხელფასი და პრემია გასაჯაროვდეს,“ - აცხადებს ქუთაისის საკრებულოს უმრავლესობის წევრი ნატო ქათამაძე.
ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის გადაწყვეტილებით, საკრებულოს წევრები პრემიებს წლის მანძილზე ორჯერ მიიღებენ.
„თუ აქამდე ეს ადამიანები წელიწადში სამჯერ იღებდნენ პრემიას, ამიერიდან ორჯერ მიიღებენ. ამით ქალაქის ბიუჯეტიდან ჩვენ 300 000 ლარს დავზოგავთ. ეს თანხა კი, სხვა, უფრო მნიშვნელოვანი საკითხების გადაჭრას მოხმარდება,“ - აცხადებს ქუთაისის ვიცე-მერი ნოდარ მიქიაშვილი.

City Council Denies Giving Bonuses
Law of Georgia on Civil Service is planned to be amended. According to the amendments, bonuses will not be given to the senior officials holding political posts. The author of the initiative is the member of parliamentary majority Tinatin Khidasheli. According to her explanation, “it is not essential for the mayors and governors, city council deputies, parliament members or other government officials to receive bonuses every month.”
While talking about bonuses, Khidasheli mentioned Kutaisi city council. The representatives of council responded with a statement.
“Members of Kutaisi city council have not received bonuses. However, there is nothing wrong in receiving bonuses for the deserved service. The main thing is that the salaries and bonuses of any deputy or government official must be public,” – member of governing majority of Kutaisi City Council, Nato Katamadze states.
According to the decision of Kutaisi local government, members of city council will receive bonuses twice a year.
“If these people received bonuses three times a year up until now, from now on they will receive bonuses twice a year. In this way, we will economize 300 000 GEL in the city budget. This money will be used for far more important issues,” – The vice mayor of Kutaisi Nodar Mikiashvili states.