ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებას გამოთქვამს #7 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოთავსებული პატიმრის, რატი მაისურაძის მძიმე ჯანმრთელობის მდგომარეობისა და სად-ის #7 დაწესებულებაში არსებული გაუსაძლისი პირობების გამო.
მსჯავრდებულ რატი მაისურაძეს აქვს გულის მძიმე დაავადება. ექიმმა დაუნიშნა ინტენსიური ვარჯიში და სუფთა ჰაერზე ხანგრძლივად ყოფნა, რაც შეუძლებელია სად-ის #7 დაწესებულებაში, არასათანადო ინფრასტრუქტურისა და გაუსაძლისი ფიზიკური გარემოს გამო.
როგორც მსჯავრდებული განმარტავს, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა დღითიდღე უარესდება.
რატი მაისურაძეს აწუხებს უჰაერობა, ესაჭიროება გულზე დამატებითი გამოკვლევები და მკურნალობა, რაც შეუძლებელია #7 დაწესებულებაში არსებულ პირობებში.
მსჯავრდებული ითხოვს ნახევრად ღია დაწესებულებაში გადაყვანას, სადაც მას შეეძლება შეასრულოს ექიმის დანიშნულება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ მსჯავრდებულ რატი მაისურაძის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე სრულად პასუხისმგებელია სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრს, ასევე -  სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეს, მსჯავრდებული რატი მაისურაძე გადაყვანილ იქნას ნახევრად ღია ტიპის დაწესებულებაში, რათა მან შეძლოს ექიმის  დანიშნულების შესრულება.

Address of human rights Center to the Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia
Human Rights Center expresses concern about the health condition of a prisoner Rati Maisuradze and unbearable conditions of prison N7 where the convict is placed.
The convict Rati Maisuradze has a severe heart disease. A doctor prescribed intensive exercises and fresh air for him, which is impossible in the prison N7. There is an inappropriate infrastructure and unbearable physical environment.
As the convict says, his health condition becomes worse on daily basis.
Rati Maisuradze struggles with Hypoxia; his heart requires additional examinations and treatment, which is impossible under the conditions of the prison N7.
He asks to be transferred to the semi-open facility, where he will be able to perform the doctor’s prescription.
Human Rights Center thinks that the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia is fully responsible for the health condition of Rati Maisuradze.
The Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia to take appropriate measures in order to provide Rati Maisuradze with access to health care, so he will be able to follow the doctor’s prescription.
The Head of Penitentiary Department of the Ministry of Corrections and Legal Assistance, to transfer Rati Maisuradze to the semi-open facility, so he will be able to follow the doctor’s prescription.