ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა ჰააგაში გამართულ 21-ე სტრატეგიულ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
2016 წლის 6-10 ივნისს, ჰააგაში საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოსა და სხვადასხვა ქვეყნის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების 21-ე სტრატეგიული შეხვედრა გაიმართა. ფორუმი არასამთავრობო სექტორსა და სასამართლოს შორის თანამშრომლობის მიმართულებებსა და სხვადასხვა ქვეყანაში გამოძიების მიმდინარეობას შეეხებოდა.
შეხვედრებს პროკურორის ოფისის, რეგისტრატურისა და სასამართლოს სხვადასხვა სტრუქტურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურორმა ფატუ ბენსუდამ და მოსამართლეებმა.
ფორუმზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა თამარ ავალიანმა  2008 წლის აგვისტოს, საქართველო-რუსეთის ომის დროს ჩადენილი დანაშაულების გამოძიების აუცილებლობასა და მართლმსაჯულების აღსრულების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
ჰააგაში ვიზიტის  ფარგლებში, თამარ ავალიანმა გადაცემაში  - Hague Talk-ს მიიღო მონაწილეობა, სადაც  2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დაზარალებულთა ინტერესების ევროსასამართლოსა და საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოში წარმომადგენლობაზე ისაუბრა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში 130 დაზარალებულის ინტერესებს, ხოლო საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოში 193 მსხვერპლის ინტერესებს წარმოადგენს.

Representative of Human Rights Center Participated in the 21st Strategic Meeting of the ICC in The Hague
On June 6-10, 2016 the 21st Strategic Meeting of the International Criminal Court and nongovernmental organizations from different countries took place in The Hague. Cooperation fields between the NGO sector and the Court as well as the ongoing investigations in different states were discussed in the forum.
Representatives of the Prosecutor’s Office, Registry and different branches of the Court participated in the meetings. Prosecutor Patou Bensouda of the ICC and justices attended the forum.
The lawyer of Human Rights Center Tamar Avaliani spoke about the necessity to investigate the crimes committed during 2008 August Russian-Georgian War and about the significance of restoration of justice.
During the visit, Tamar Avaliani participated in the TV-program Hague Talks, where she spoke about the victims’ interests, who have applied to the European Court of Human Rights and the International Criminal Court.
Human Rights Center represents 130 victims before the Strasbourg Court and 193 applicants at the ICC.